| anncutsa a întrebat:

Buna!
Sunt intr-o situatie foarte dificila sad. Am 14 ani si in vacanta de vara merg la mama in Germania, imi doresc mult sa ajung la ea dar ma gandesc si la tata sad. El are o " sotie " si un copil [ copilul este al femeiei aleia. ] si ma bucur ca nu vreau sa-l vad singur si ca sufera mereu. Nu stiu ce sa fac. mama vrea sa ma ia la ea, sa stie ca sunt in siguranta si langa sufletul ei.
Nu vreau sa ajung acolo si sa incep sa plang ca imi este dor de tata, de casa, bunici si altele. limba o invat, scoala fac acolo. mama are multe conditii : casa, masina, sot. etc.
Ce as putea sa fac?sad va rog mult sa-mi da-ti un raspuns si sa ma ajutati, daca se poate!

Multumeeesc! :*

Răspuns Câştigător
| Merisorr a răspuns:

Ramai unde ti-e mai bine, unde iti place mai mult happy. Gandeste-te ca nu e obligatoriu sa te stabilesti intr-un anumit loc poti sta un timp cu mama ta [ si sa-i spui ca oricat de mult ai dori sa mergi la ea odata si odata iti va fi dor de tatal tau ] asa ca poti sta sa zicem in vacante la unul din ei de exemplu la mama ta [ ca sa nu fii nevoita sa-ti parasesti colegii si prietenii de la scoala ], astfel in timpul scolii stai cu tatal si in vacante cu mama sau invers cum doresti big grin!
De asemene poti merge in vacante la tatal tau deoarece el mai are un copil prin preajma pe cand mama ta din cate ai spus, nu straight face.
Cu sigurata lor le va fi mult mai dor de tine decat tie de ei dar cand va veti vedea totul va fi minunat!

Sper ca te-am ajutat happy!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna, danna!
Inteleg ca esti intr-o situatie neplacuta, nestiind cum sa te imparti intre mama si tata, ii iubesti la fel pe amandoi. De asemenea ai si alte legaturi afective in tara.
Eu iti dau un singur sfat: alege cum este mai bine pentru tine!
Fara sa fii egoista deoarece este normal sa ne gandim intai la noi, sa ne alegem noi un drum in viata asa cum dorim, sigur ca asta fara a prejudicia pe altii, mai ales pe cei apropiati.
Daca eu, la anii tai, ar fi trebuit sa fac o asemenea alegere, atunci as fi ales sa plec in strainatate.
O zi buna!

| EUSIATIT a răspuns:

O situatie foooarte delicata dar tu trebuie sa decizi. mama e mama tata la fel copilul sufera cel mai mult te cred dar stai acolo unde tie bine.

| princessmary a răspuns:

Hallo daanaa!?/. pai ai puteau sa te duci vacanta asta de vara acolo.si dupa vacanta sa te intorci.
cel mai bine e asa
te pwwupp dolceekisskiss
ai grija de tine.si imi pare rau ca s-au despartit sad asta este...treci si peste asta.am avut si eu destule problema. tatal fratellui meu a murit.sora mea la fel.am stat singura de la 2 anii//in casa.si nu mi-a fost asa greu
te pwuupp
bye bye!:X:X:X

| Incubus a răspuns:

O decizie pe care numai tu o poti lua nu te mai gandi la copii altora(parerea mea)ci la viitorul tau, te poate ajuta mult in viata si vei invata mai bine cu conditi net superioare cat despre tatal tau poate ar fi mai bine sa vorbesti si cu el, adica el ce crede despre asta, mama ta are casa masina si sot dar nu vad cu ce te avantajeaza asta pe tine(ca doar acum nu stai pe strada, esti prea mic ca sa conduci si sotul ei este un necunoscut(sau poate nu, nu am de unde sa stiu))apropo daca ma gandesc neutru la divortul parintilor tai custodia ta a fost data de instanta(esti minor(a))tatalui tau
Cel mai bine este sa te duci totusi in vara si sa vezi care este treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai totul depinde de tine, de sentimentele tale. Asta e o problema personala. Am intelas ca parintii tai sunt divortati (si parintii mei sun divortati) si statul te-a dat in grija unui parinte. Daca in grija tatalui ramai la tatal tau, daca in grija mamei pleci la mama ta. Oricum daca ramai la unul dintre ei asta nu inseamna ca pe celalalt nu trebuie sa-l visitezi. Ei mereu vor ramane parintii tai, nu conteaza ca esti sau nu esti langa ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...eu te-as sfatui sa pleci, doar intr-o vacanta acum, la mama ta, si daca te vei simti bine. apoi poti sa iei si o hotarare de final! gandeste-te la tine, in primul rand si apoi la ceilalti!