| LarisaBianca234 a întrebat:

Bună, sunt Larisa, am 14 ani locuiesc cu fratele meu(16 ani). Tata este plecat în străinătate. Pana acum câteva luni totul era perfect, puteam face tot ce ma taie capul fără sa mi se reproșeze ceva puteam veni și la 4 dimineața xa nu îmi zicea nimic. Dar ce câteva luni nu știu ce s-a întâmplat cu el, a început sa îmi controleze fiecare mișcare. De exemplu acum doua luni am fost invitata la o aniversare a unei petreceri, George(fratele meu) nu a fost de acord asa ca eu m-am furișat pe geam(stam la vila) însă ce am uitat eu era ca avem camere de supraveghere care filmează tot, atunci mare bătaie ce mi-am luat+ca mi-a comfiscat telefonul doua săptămâni. Dacă înainte ma lasă să vin la ce ora voiam eu acasă acum dacă la 7 jumătate nu sunt acasă ma pedepsește și ma și bate. I-am zis tatei cele întâmplate și el a zis ca bine îmi face. Chiar nu știu ce este cu el, înainte ne înțelegeam super bine unul cu altul, ne acoperea reciproc și totul era fantastic, după a început sa ma controleze. De ce s-a schimbat asa?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate o fi aflat taica-tu ceva si s-a luat de el sa nu te mai lase sa umbli.

| Freya1 a răspuns:

Mie mi se pare ca e un pic trasa de coada povestea.
In primul rand ai 14 ani iar el 16 si stati singuri intr-o vila fara supravegherea unui adult deja pare un pic sf.De ce? Pentru ca daca sunteti asa de instariti nu cred ca parintii vostri sunt asa iresponsabil sau zgarcomani incat nu ai trimite pe cineva sa stea cu voi, aveti bunici, unchii, matusi deci e...in fine.
A doua faza e deja mai nah, cum am mai spus. Aveti camere de supraveghere la casa si te-a vazut cand ai iesit pe geam ca el nu avea ce face numa sa verifice zilnic camerele chiar daca nu s-a intamplat nimic dubios (scandal, furt etc) si plus de asta prea scoti in evidenta cat sunteti voi de bogati.
In fine, daca e totusi adevarat si nu o fantezie de a ta iti face bine, chiar meriti.Eu as suna la tata sa vina sa isi creasca plodul rasfatat ce umbla noaptea de-a p.la lela prin crasme si vine intr-un an maxim cu burta la gura.

| SilentRain a răspuns:

Foarte bine îți face!

| sofisis a răspuns:

Probabil ca si-a dat seama ca are o responsabilitate fata de tine de a nu te lasa sa o iei pe carari gresite. Si foarte bine ca si-a dat seama. La 14 ani nu ai ce sa cauti sa stai pana la 4 noaptea afara. WTF? Tu chiar nu ai nici un pic de idee de responsabilitate si de ce e ok sa faci si ce nu? Chiar nu stii sa constientizezi ca nu e un comportament normal de 14 ani?

| Plato a răspuns:

Foarte bine iti face. De ce s-a.schimbat? Probabil ca s-a maturizat si realizeaza la ce pericole te expui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine face fratele tau. La fel as fi procedat si eu. Cum sa ajungi acasa la ora 4 dimineata? Baga-ti mintile in cap, asculta de frate pentru ca e mai mare, pune-te pe invatat si tine-te de scoala pentru ca e spre binele tau. Lasa prietenii pentru ca, dupa ce termini scoala, ai timp sa te distrezi. Iar un copil ca tine nu ar trebui sa lipseasca noptile de acasa. Uita-te in buletin, ai 14 ani. Cand vei avea 18 ani, atunci poti face ce vrei cu viata ta. Iti dai seama ce se poate intampla daca o patrula de Politie te gaseste pe strada la ora 4 AM? Risti sa ajungi intr-o casa de copii,apoi un tribunal va decide ce face cu tine : daca te da in familie sau ramai in casa de copii. L-ai pune in situatii jenante si pe tatal tau. Nu exagera pentru ca mai tarziu ajungi sa iti para rau. Acum esti un copil inconstient si rebel care nu constientizeaza ca fratele ei ii vrea doar binele. Cand ai sa cresti si ai sa te maturizezi vei pune punctul pe i si atunci iti vei da seama ca fratele tau ti-a vrut doar binele.

Chiar si eu iti vreau doar binele, de aceea iti spun toate acestea. Nu lasa anturajul sa iti strice viata. Ai grija pe ce drum pasesti, sa nu pasesti pe drum gresit si apoi sa regreti. Eu am fost ca tine. Tanar, prost si influentat de altii, am ajuns sa las scoala. Fugeam de acasa si lipseam cu saptamanile de acasa. Nu am furat, nu am cersit, nu m-am drogat. Fugeam doar asa "ca ma simteam eu liber si ca imi spuneau altii ca e mai bine pe strada". Eu ca prostul credeam. Am stat si eu in case de copii si am vazut cu adevarat viata de strada. Mama a fost singura persoana care s-a luptat pentru mine de a ma aduce pe drumul cel bun. Cand aveam varsta ta, aveam sa devin un baiat cu capul pe umeri. Locul meu era acasa, nu pe strazi sau mai stiu eu.

Anii au trecut, iar in prezent am 28 ani si acum fac clasele VII-VIII. Nu rade, dar cat eram copil luam scoala in ras " ca sc e pentru prosti". Dar crescand si maturizandu-ma, m-am trezit ca nu pot face nimic fara scoala. Mereu muncesti numai munca de jos, cea de sclav unde esti si prost platit. La scoala am un coleg care e cu un an mai mare decat tine. Ii spun si lui cum spun si tie sa se tina de scoala. Sa nu ajungeti ca mine sa va faceti scoala la 28 ani. Macar invatati din greselile altora.

| Ady117 a răspuns (pentru anonim_4396):

Școala este importantă doar pentru că ai șanse mai multe la un loc de muncă mai bun și mai bine plătit, dar în rest este aproape 0. Aproximativ 90% din informații sunt inutile și nu te ajută la absolut nimic în viață. Cei care învață la toate materiile aproape tot, o să uite majoritatea informațiilor, le învață pe moment, pentru notă, adică timp pierdut + plictiseală. Te obligă să participi la materiile care nu îți plac că dacă nu, iei absențe și rămâi repetent. Mi se pare super nașpa învățământul din România.
Pierdere de timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ady117):

In mare parte ai dreptate.

| Ady117 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred că am dreptate în tot ceea ce am zis...

| Subsemnatul123 a răspuns:

Era super fantastic cand te lasa sa faci ce te taia capul si nu trebuia sa-i dai socoteala de nimic. La 14 ani nu prea ai maturitatea necesara sa realizezi ca la 3-4 dimineata cand vii acasa te poate viola vreun boschetar pe strada dar si el vad ca exagereaza cu metodele astea extreme sa te tina sub control. Poate asa i-a zus tatal vostru sa faca.

| jocker199 a răspuns:

Gândește-te în primul rand ca nu ai decât 14 ani în al 2 rand ca ești fata
și eu am trecut printr-o situație similara ai mei au divorțat am rămas cu tata și frt meu mai mic cu un an și 2 luni, tata mai mult cu munca venea o sapt pe luna acasă am început sa fac ce vreau cu timpul am prins curaj și făceam și când era el acasă vreau sa iti spun ca după ce am rămas de 2 ori fără telefon în cercul de "prieteni" am ajuns acasă beat de mai multe ori (având undeva la 13/15 ani) iar uneori și drogat după 2 pete pe cazier si dupa ce undeva pe la 15/16 ani i-am furat masina de munca a tatălui meu și am lovit-o (a3 si ultima pata ) am început sa ma potolesc... am renunțat la acei prieteni am renunțat la băutură și la iarba și am început sa regret ceea ce am făcut mai bine te oprești acum decât sa regreți niște ani ca mine (vreo 5 la număr) si sa iti dorești sa poți sa ii ștergi poate nu îți vine sa crezi dar pentru anumite chestii sunt judecat și acum de cei apropiați mie deși au trecut 3 ani de când mam potolit m-am angajat și încerc sa îmi vad de viata mea