| Biancasata a întrebat:

Buna, sunt intr-o relație de 9 luni ...la început pana sa ne mutam amandou totul a fost frumos, ne intelegeam, aveam intimitate iar acum lucrurile nu mai sunt asa ...eu sunt foarte geloasa si nu îl cred deoarece înainte de relație am fost prieteni..de câteva luni de zile nici sex, foarte rar, motivul ca l-am îndepărtat. Problema e ca eu vreau sa plec de la el și el imi spune ca s-a saturat și sa plec dar a doua zi când îl întreb îmi tot spune sa îmi revin din astea. Eu cred ca problema este sexul. Oare l-am îndepărtat prin certuri? Mai pot face ceva? Sunt intr-o situație nici nu îl mai vreau dar nici fara el.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate intrebarile care le ai si ni le pui noua, aici, trebuie de fapt sa i le pui lui, fiindca noi nu avem de unde sti ce doreste el, cum vede relatia cu tine si daca te mai vrea sau nu.
Este momentul sa stati jos si sa discutati ca doi oameni maturi, ce planuri de viitor aveti fiecare, si ce va doriti de la relatia asta.
Comunicarea si sinceritatea sunt parte din gasirea solutiei.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa pui toate intrebarile astae lui, fiindca noi nu avem de unde sti ce doreste el, cum vede relatia cu tine si daca te mai vrea sau nu.
Este momentul sa stati jos si sa discutati ca doi oameni maturi, ce planuri de viitor aveti fiecare, si ce va doriti de la relatia asta.
Comunicarea, sinceritatea si compromisurile, sunt parte din gasirea solutiei si buna functionare a unei relatii.
Cat priveste gelozia ta, cred ca trebuie sa te auto-controlezi, fiindca asta este o boala grea si urata, care distruge fericirea din cuplu si duce la despartiri si divorturi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

L-ai îndepărtat cu gelozia, printre altele.
nici nu îl mai vreau dar nici fara el.
Cel mai greu lucru în viață este să știi ce vrei.
Ca să reușești, să pui întrebarea - de ce.
Ca să poți decide, ia o coală de hârtie, și împarte coala în două pe verticală. Stânga, de ce da, dreapta, de ce nu.
Și scrie motivele tale, dar dă-le și note, de la 1 la 10.
Exemplu.
De ce da?
Motivul nr D1. Să nu rămân singură - calificativ, nota 9.
De ce nu? Motivul nr N1 - El spune că nu îi pasă dacă eu plec de lângă el. Nota 7.
Apoi fă bilanț, jos.
Suma notelor la Da și la Nu.
Din asta poți să te clarifici tu pe tine ce vrei.
Dacă te decizi să pleci, e simplu.
Rămâi sănătos cucoane,
Că-mi iau gemantanul și plec.
Dacă te decizi să rămâi, este necesară resetarea relației.
Cum poți face asta?
Ai hârtia cu analiza.
Să te decizi să o discuți cu el.
Să îl ajuți să își facă și el una, dar de data aceasta în colaborare cu tine.
Se poate decide că el vrea cu tot dinadinsul ca tu să pleci.
În acest caz, adio și n-am cuvinte.
Dar s-ar putea ca să vrea și el să rămâi, și tu la fel.
Ei, în acest caz, aveți împreună la corectat la zona - de ce nu, cu efort comun. De exemplu tu la gelozie, etc.

| Frank51 a răspuns:

Asta sună a, "nu mai am chef de el, dar sunt plictisită singură", sfatul meu este să îl lași să plece liniștit la cineva care îl apreciază. Dar tot pleacă el singur la un moment dat.

| Lukasssz a răspuns:

Din cauza ta ca tu esti aia geloasa, eu daca eram in locul lui ti-as fi trimis la plimbare din primele zile.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca un barbat refuza sexul atunci e chiar groasa
parerea mea e sa iti "cut your losses" (reduci pierderile) sa il parasesti si sa iti refaci viata