| Emi_4339 a întrebat:

Sunt minora, am 15 ani. Parintii mei sunt divortati, iar eu sunt in custodia mamei. As vrea sa imi schimb numele de familie. O pot face fara acordul tatei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate face fara acordul tatalui, acesta trebuie sa semneze cererea de schimbare, impreuna cu tine si mama ta ori sa dea o declaratie, autentificata de un notar public, prin care isi da acordul pentru schimbarea numelui, asa cum ti-am scris pe privat. Numai bine!

7 răspunsuri:
| alexiaa a răspuns:

Ma tem ca nu... Odata ce a recunoscut ca esti al lui trebuie sa-i porti numele pana la 18 ani(asa stiu eu). Cred ca te-a suparat tare rausadLasa ca mai trec trei anihappysi o sa fii ok!

| mona a răspuns:

Mai asteapta 3 ani si o sa fie mai usor

| Piticutsss a răspuns:

Si ai mei sunt despartiti [parinti] si o sa iau numele mamei. Nu e nici o problema pentru mine. Nu stiu oh go on ce spun altii, eu spun ce stiu. Am vorbit cu cineva special, si a spus ca imi pot schimba numele. Sa trec pe numele mamei daca si ea isi schimba numele, logic.

| Justmeandmysmile a răspuns:

Schimbarea numelui de familie al unui minor se poate face numai cu acordul ambilor parinti. Schimbarea se poate face pe cale administrativa, daca exista motive intemeiate, dintre cele prevazute in OG nr.41/2003, o gasesti si aici: http://www.cjmures.ro/djepmures/stare_civila.htm#6-SNCA si pe cale judecatoreasca, printr-o actiune in justitie. Tatal nu trebuie sa fie prezent, acordul lui poate fi dat printr-o declaratie, autentificata de o reprezentanta a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din tara unde se gaseste. Succes si numai bine

| Adita_8424 a răspuns:

Acum o sa-ti raspund nu, dar peste 3 ani o sa pot sa iti raspund ca e posibil.

| deutzadeea_7402 a răspuns:

Se poate face numai cu acordul ambilor parinti.

| Emi_4339 explică:

Eh.atunci voi mai astepta pana la 18 ani.multumesc tuturor pentru ajutor