| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU :*! Parintii mei sunt divortati iar eu sunt in custodia mamei. Tatal meu are o casa trecuta pe numele lui si ar vrea sa o vanda. Intrebarea mea este daca poata sa vanda casa fara acordul meu sau daca exista vreo lege prin care trebuie sa primesc si eu o parte din bani... thinking Va multumesc anticipat! :*

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Goana după avere!
Mda...
Tu ai drept la moștenire după ce nu mai este în viață, pe timpul vieții părinții pot vinde fără acordul copiilor!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Atat timp cat el traieste poate sa faca ce vrea cu casa, indiferent ca esti sau nu de acord, el este proprietar si nu este obligat sa iti de a parte si tie chiar daca esti copilul lui[daca era decedat era altceva]

| neutrino a răspuns:

Tatal tau, daca este singurul titular al casei, poate vinde linistit aceasta casa, iar tu nu ai niciun drept.

| ღAndréeღ a răspuns (pentru neutrino):

Pff. o ruda asa imi spusese ca cei de la notar il intreaba daca mai are mostenitori. intelegi tu la ce ma refer straight face dar probabil ca s-au schimbat legile

| FulgerMcQueeN a răspuns (pentru ღAndréeღ):

Eu cred ca tu nu intelegi termenul de mostenitor rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru ღAndréeღ):

Mostenitori? Inca nu este mort.

| neutrino a răspuns (pentru ღAndréeღ):

Din pacare pentru tine, eu am sigur dreptate, vorbesc in cunostinta de cauza.

| pietrean a răspuns:

Este un site www.avocatnet.ro Logheaza-te acolo, pune intrebarea si iti v-a raspunde un avocat, notar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ca fiu/fiica nu ai nici un drept asupra imobilului cit timp tatal tau traieste. Nu are nevoie de acordul NIMANUI si nici o lege din lume nu spune ca trebuie sa-ti dea tie bani din vinzarea casei. La urma-urmei, tu nu ai contibuit cu nimic acolo, mai mult, parintii te-au intretinut pina acum, tu le esti dator lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa-i impartiti si coliva ce daca nu a murit? poate il ajutati voi oleaca pentru niste bani? ce daca e tata? mai da-l in masa daca mama zice ce-ar fi dupa ce a ramas singur sa-i luam tot? ca el tot va muri odata si odata? da tu ce ai facut pentr casa aia? ai pus vreo piatra la temelia ei? vr-un ban la cumparare? de ce ai avea tu drepturi aspra celor apartinatoare lui? de abia dupa ce mare si asta daca esti mostenitor prin testament ori la judecarea mostenirii.da eu tot cred ca un tata e mai bun decat o casa sau o suma de bani.acuma depinde de ce fel de tata e.ca nu toti sant tati.adevarati.

| pastru009 a răspuns:

Materialist/a mai esti!

| FulgerMcQueeN a răspuns:

Scz ca ma bag... Dar ce legatura ai fix tu cu vanzarea acelei case? Daca parinti tai sunt divortati din cate stiu singura lui indatorire ar fi pensia alimentara. Dar daca casa e numai pe numele lui, face ce vrea el. A fost doar o parere ( logica ), deci daca vrei o iei in seama daca nu nu. Inca ceva, daca totusi ar exista o asemenea lege ar fi pentru mama ta (daca isi da acordul sau nu, nu pentru tine rolling on the floor ) Tu mai ai de mancat pana sa intervii in chestii din astea rolling on the floor Inca odata, este doar o parere, nu o lua in seama...

| Lilli a răspuns:

Nu,nu exista nicio lege.
Ar trebui sa primesti casa dupa moartea lui, prin testament, asta daca nu vinde casa.Nu e nicio lege care sa spuna ca trebuie sa primesti o parte din banii de la vanzarea casei.