| anonim_4396 a întrebat:

Buna sunt o fata de 14 ani... vreau parerea voastra : parintii mei nu ma lasa niciunde... adica colegii mei merg la strand merg afara seara merg la discoteci, dar eu nu pentru ca mama zice ca ele sunt nu stiu cum si nu stiu cum si dianstea. dar as vrea si eu sa am libertate. de exemplu vara sa merg la raul timis impreuna cu verisoara mea care e majora nu ma lasa... sa nu spun ca ma duc sambata de sambata la discoteca de la sat fara sa stie. pentru ca nu ma lasa... daca ar fi dupa ea sa stau toata ziua in casa... si la sat la fel... daca merg undeva si intarzi imediat ca dc ai intarzia unde ai umblat. si ma si acuza ca umblu "vandra "... as vrea sa pot si eu sa merg pentru ca sti usa am grija de mine... ce pot face? sau ce ati face voi in locul meu? astept raspunsuri multumesc

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ta chiar nu ai ce cauta in discoteci. Este ilegal si periculos pentru tine. Gandeste-te ca acolo se fumeaza, se consuma alcool, chestii de care tu trebuie sa te feresti cu desavarsire daca vrei sa ai o viata normala. Nu stiu de ce mamele pritenelor tale le lasa la discoteca, dar este gresit. Le expun la mari pericole, le afecteaza cresterea si dezvoltarea armonioasa. Lasa discotecile pentru perioada in care atingi macar varsta minima legala, pana atunci cauta distractii mai potrivite varstei tale: bicicleta, role, plimbari, citit, teatru, etc.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Păi e normală reacţia din partea ei, adică na îi este frică. Eşti încă copilul ei şi încearcă să te protejeze. poţi să încerci să-i vorbeşti serios şi să-i spui că tu chiar îţi doreşti asta şi că poate să aibă încredere în tine, că eşti atentă. De asemenea încearcă să o ajuţi la anumite lucruri prin casă, va vedea că eşti destul de mare să poţi face anumite lucruri, poate conta pe tine şi aşa încet îţi va acorda mai multă libertate.

| simf a răspuns:

Incearca sa afli, in primul rand, ce anume ti-ai dori sa faci din ceea ce fac amicii tai. Dar sincer. Apoi vezi de ce-ti doresti asta, cat de responsabila esti in acele privinte si apoi discuta cu mama ta. Pledeaza-ti cauza cu argumentele tale, nu ale celor din jur, arata-i ca poti avea mai multa libertate pentru ca stii cum s-o gestionezi, ca esti responsabila. Discutiile le initiezi tu, dar in niciun caz cand ai intentia sa pleci, ci inainte. Nu uita, vorbiti despre principii, nu despre cazuri particulare. Si tot cu capul tau gandeste ce este si ce nu este firesc sa faca o fata de 14 ani. Si fa astfel incat cererile tale (de libertate) sa nu incalce limitele rezonabilului. Bafta!

| LoveForShania a răspuns:

Te inteleg pe tine, dar si pe mama ta. Discoteci? Cluburi? Hai ca aberezi.
La 14 ani e foarte ok sa mergi la piscine, la petreceri ale prietenilor, dar nu in discoteci si cluburi. Adica lasa-i pe prietenii tai, nu te lua dupa ei. Daca se duc sa se spanzure, te spanzuri si tu, nu? Ca asa e la moda.
Nu e asa. Tu trebuie sa faci pe cont propriu; adica daca cineva te intreaba,, Vi cu mine?'' tu nu trebuie sa accepti doar pentru ca ei se duc, pur si simplu sa mergi daca doresti, si daca iti si impune, nu te lasa influentata. Mergi pe drumul tau.
In problema cu mama, explica`i ca esti tanara si doresti si tu sa mergi la plimbari, la strand, deoarece e vacanta si Scoala= Scoala si Vacanta= Libertate.
Citeste`i raspunsurile, va intelege ca si ceilalti considera la fel.

| grinch a răspuns:

Baai la 14 ani abia ai voie sa iesi la plaja! e normal sa nu te lase peste tot, iauzi. discoteci!

| *Lyttle.me* a răspuns:

Parintii tai vor sa te protejeze. Nu au incredere in tine asta se observa. Incearca sa le castigi increderea. Spune-le ca merg cu fetele la plimbare si stai 2-3 ore. Daca nu te crede, aduti prietena si sa-i spuna si ea mamei tale. Cu timpu o sa aiba incredere in tine cand vede ca te tii de cuvant si o sa te lase sa mai iesi si in alte dati. Succes!

| andreeasim1 a răspuns:

La 14 ani.nu e chiar normal sa intri intr-o discoteca ...pai la 18 ce mai faci?, nu fi invidioasa pe prietenele tale, ele fac destul de rau pentru ca se pot intampla multe in discoteca. Eu la 14 ani cred ca gandeam la fel ca tine, dar am realizat acum ca nu e chiar asa.La 14 ani poti sa te distrezi cu prietenii oriunde altundeva. Poti merge chiar si la o terasa, la piscina. Bucurate de copilarie!

| Cambria a răspuns:

Eu uneori chiar nu va inteleg. Cati dintre voi si-au dorit sa faca anumite lucruri si nu au fost lasati de parinti? Cati dintre voi ati plans si v-ati gandit ca nu sunteti intelesi de nimeni?
Persoana care a scris nu s-a referit doar la discoteca. Pur si simplu isi doreste sa faca lucruri pe care colegii ei cu aceiasi varsta le fac. Da e normal sa o invete de bine si sa-i ofere protectie dar sa-i ofere si libertate.
Ce poate fi mai placut acum vara sa stai la sat afara cu prietenii, sa povestiti, glumiti, radeti. Din cate observ nu ii este permis nici acest lucru. Si pana la urma discoteca la sat si in zilele noastre nu mai e un moft. Acolo din cate stiu eu se aduna tot satul, indiferent de varsta. Sincer eu o inteleg si ii spun doar atat sa aiba grija de ea si sa fie cuminte ...nu pentru altii, pentru ea.

| georgy7165 a răspuns:

Mama ta nu iti vrea raul pentru ca niciun parinte nu vrea asta.si tu ai doar 14 ani.Cluburi? discoteci? gandeste-te putin.mai incolo ce o sa faci? eu in locul tau mi-as trai viata fara sa ma complic cu chestii de genu asta.Ai putea sa vorbesti cu parintii tai si sa-i convingi sa te lase la strand, petreceri si alte chesti de genu.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totusi ai 14 ani...adica la discoteca, prin club? Cred ca mama ta nu are incredere in tine, poate si-a pierdut-o dintr-un anume motiv gandeste-te la asta. S-au poate asa este ea, vrea doar sa te stie bine. Nu o intelege si tu gresit acum`, si tu vei avea copii si vei vedea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie imi interziceau dar aveau totusi incredere in instinctul meu de supravietuire oriunde ma duceam fie ca era foc fie ca era apa fie ca era noapte sau lumina eram oriunde ca acasa.Si acum cind am plecat maica-mea a zis;-Ramin in nesiguranta.Aia e si cu parintii tai. Nu sint siguri pe tine in timp ce se intimpla atitea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

FaS

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sincer te inteleg caci si eu trec prin ceia ce treci tu! dar totusi nu te lua dupa prieteni tai te pot influenta negativ! si discoteci la14 ani nu e timpul de asa ceva eu una nu ma duc in discoteci si cluburi! dar poate mama ta nu are incredere in tine explica-i tot ce vrei sa face si o sa te inteleaga ca doar voi 2 sunteti mama si fica ai grija ce faci cu prieteni tai! esti la varsta care vrei sa fii independenta dar nu-i asa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Am 11 ani sh tatal meu nu ma lasa sa ma duc la strand deoare ce ii e frica ca ma inec dar nu e asa.sh oricum eu ma duc cu mai multi prieteni mai mari ca mine sh ei au grija de mine. dar. nu stiu cum sa il fac sa inteleaga ca nu patesc nimic. eu ma duc la discoteca numai cand merg la matusamea sh stau acolo 1 sap.sh imi place ff mult la ea acolo fac ce vreau.naiba am fost si la Olt si nu m-am inecat sh ma inec la strand.pff!cryingcryingcrying

| UrăscPăstârnacul a răspuns:

Heiii.
Crede-ma ca stiu cum e. Trec prin aceeasi situatie. Dar sa-ti spun ce fac eu, acum ca a venit vacanta. Dimineata ma trezesc devreme si fac curat, dupa care o ajut sa gateasca etc. Daca seara nu ma lasa sa ies cu fetele, ii reprosez ca eu o ajut mereu si ca ea nu ma lasa nicaieri. Obligat- fortat, trebuie sa ma lase.
Se mai intampla sa n-o faca. happy Si atunci apelez la prietenele mele smug Le pun sa o sune pe mama si sa ii spuna sa ma lase. Si ghici ce : functioneaza!

Bafta! :*
Adda

| gatito a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu ea sa o faci sa inteleaga ca poate sa aiba incredere in tine ca esti destul de mare...si la discoteca ii spui ca stai pana la o ora stabilita de voi impteuna si ca nu o sa intarzii, cu verisoara ta ar trebui sa te lase ca doar are ea grija de tine nu? vorbeste si tu cu vara ta si spune-i sa vina ea sa vorbeasca cu mama.

| dheb a răspuns:

Auziti nici chiar asa experta_in_frumusete daca vrea sa mearga merge da nu cred ca daca parintii tai nu te ar fi lasa nu ai spune u ca u esti prea mic asa ca taci:-p tu nu mai ai intristato,,, buna
sa strecem si la tine intelleg cum e si eu am trecut prin asta dar vorbeste si convingei spune-i ca te dor ochi de la calculator sau spune-le ca ar fi timpul sa te lase si reamintestele ca ai 14 ani,, asa ca cand ai postat intrebarea era in 2010 acum suntem in 2011 dar poate acum te lasa si sa ai grija de tine pah

| DeadDropGorgeous a răspuns:

Stiu cum e dar asta e situatia...multi spun ca trebuie sa discuti cu mama ta. da ok si daca discuti si tot nu intelege ai facut degeaba asa ca nu stiu.asa sunt unii parintzi.incearca sa nu-i mai faci pe plac si explica-i ca mai bine e sa-i spui unde te duci si cu cine mergi dcat sa afle ulterior de la altcineva si sa fie mintita adica dupa mine asa e mai convenabil acum depinde cum gandeste eahappy