| ubox7007 a întrebat:

tatal meu este foarte suparat ca imi cumpar cu banii pe care el mi-i da ceea ce doresc eu, banii aceia nu mi-au fost dati sa cumpar anume ceva, pur si simplu banii mei si eu mi-am cumparat ceva de ei, ceva ce imi place mie. Tatal meu este foarte indignat de acest lucru, desi nu mi-am luat bautura/droguri/tigari, mi-am luat o banda de alergat si un "power tower" (pentru tractiuni in casa), banii aceia i-am strans din ce mi s-a dat. Partea penibila este ca nici daca merg undeva si cheltuiesc pe bautura/petreceri nu este de acord, vrea sa strang banii pe care mi-i da si sa imi cumpar mancare, dar ieftina. Desi in casa in care stau eu nimeni nu are probleme cu banii, tatal meu are un salariu bun, mama unul mediu + 2 chirii (care vin in casa). De ce mi-am luat ceea ce mi-am luat? Pt ca stau cam la 45 de min de sala, deci practic 1 ora si 30 de minute dus intors pentru un antrenament de maxim 1 ora.
P.S. Am 18 ani si sunt clasa a XII-a.

Voi ce parere aveti de tatal meu?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Noi nu putem sa avem pareri despre tatal tau. Pentru ca la final este tatal tau si asta este. Se lucreaza cu ce se are.

Daca il vezi asa de chibzuit, atunci eu as pune problema din punct de vedere economic.

Gen: uite cat am castigat cand am facut asta: am luat o banda si inca nu stiu ce, care au costat X. Si am de gand sa le folosesc Y ani. Deci daca ar fi sa fii mers la sala acesti Y ani, ar fi costat atat. In plus costul pe transport si alte costuri poate necesare.
Dupa ce faci chestiile clare (si ai grija sa fie cat de cat apropiate) as baga costurile necunoscutului (sau cum se spune de tip asigurare). Ceva de genul:

pentru ca la sala se plimba multi, as putea veni acasa cu multi streptococi. In plus la sala se plimba lumea cu suplimente anabolizante si droguri. Uite, prin asta elimin insasi ideea de a fi pe langa. In plus, pentru ca o sa castig 1.30 ore pe zi, acestea le pot folosi pentru invatat sau pentru a ajuta in casa.

Dupa ce ii faci scurt o prezentare din asta, ii spui ca ai incercat sa faci ceea ce ai vazut ca face el, si ca daca nu ti-a reusit ceri sa te ierte si mergi mai departe.

Abordarea asta are doua avantaje: prima este ca ii comunica lui faptul ca nu esti o persoana care arunca banii iar a doua il bati cu propriile arme (adica economisirea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam absurd tatal tau.