| Loveeh a întrebat:

Bună TPU

Acu 2 zile, tatal meu fiind beat i-a trimis mamei un mesaj de amenintare spunandu-i ca daca divorteaza de el o s-o omoare si el v-a ajunge langa cei răi,mama fiind plecata in strainatate.

Eu nu stiu ce sa zic,as putea face ceva in privinta asta?

Mama nu-l mai suportă beat s-a saturat si ea o cred,si-mi pare rau cand o văd supărata,tatal meu pleaca cu baietii si sta pana dimineata cu ei,vine si beat acasa cateodata face panarama,arunca,urla, buseste eu m-am saturat sincer de toate chestiile aste dar nici sa nu divorteze nu vreau. :l

Il iubesc e tatal meu chiar daca este asa cum e, a avut grija de mine cat timp mama a fost plecată si sinceră sa fiu nu mi-a lipsit nimic..Mereu cand trimite bani tatăl meu ii bea.

Voi ce spuneti? Mie foarte greu sincer.sadoh go on

Răspuns Câştigător
| lo a răspuns:

IMC,nu stiu ce traume ai tu cu femeile dar sa stii ca nu toate romancele care pleaca in strainatate sunt curve, desi 50%da poate si mai mult.Dar tu te indoiesti de o persoana pe care nu o cunosti si o tratezi cu lipsa de educatie.Prin problemele acestea trec mii de copiii romani lasati in grija unui singur parinte, a bunicilor.etc.Multe casnicii se destrama datorita sistemului politic romanesc(a saraciei combinata cu dorinta de a face ceva in alta tara)Asa ca preocupate mai mult pentru rezolvarea emigratiei decat pentru ce fac mamele in strainatate.Pt ca sunt ff multe care isi lasa oasele muncind pentru un pumn de fise!

Acum tu, LOVEEH stiu ca iti este greu sa treci prin ceea ce treci dar nu trebuie sa te bagi.Parintii tai sunt adulti si sunt capabili sa isi rezolve singuri problemele.Intelegel pe tatal tau ca ii este greu singur iar refugiul la gasit in alcool si violenta datorita nesigurantei care o produce distanta.Sunt anti-divort, dar daca cei doi membrii ai cuplului nu isi pot rezolva problemele aceasta este singura solutie.Pot fi mult mai fericiti separati decat impreuna.Iar tu trebuie doar sa ii iubesti si sa ii respacti pe amandoi independent de ceea ce fac.

Stiu ca iti este greu sa suporti faptele tatalui tau inceraca sa vorbesti cu el desi nu iti garantez ca o sa ia in considerare tot ce spui dar incearca! Succes!

14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu te baga in problemele parintilor, la urma urmei ca divorteaza sau nu, pentru tine tot parintii tai raman

| IMC90 a răspuns:

Mata e singura, in strainatate, si isi face griji ca tactu o inseala cat merge cu baietii? laughing
Si daca bea omu, ce? Avea impresia ca tactu o s-o tina toata viata numa-n puf? Bine, ca nici tactu nu face bine ce face, ar trebui sa bea pe banii lui (asta e singurul lucru pe care i-l reprosez).
Dar, daca nu v-a lovit niciodata, mata e o printesa proasta

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Urit raspuns si nu obiectiv, niciodata nu insulta mama, e sfanta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Mai taci dracu decat sa spui asemenea tampenii

| IMC90 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt tampenii reale, si logice totodata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

E mai logic sa fie armonie intre ei. si de asemenea e mai log sa NU bea toata noaptea si sa faca scandal!

| IMC90 a răspuns:

Apropo, daca mata vrea sa divorteze, sigur a gasit maciuca-n strainatate. Ca nicio femeie sanataoasa mintal (care are si copil) Nu vrea sa ramana singura cuc sa-si creasca odrasla.

| foxi a răspuns:

Sa nu te implici in relatiile parintilor! o sti si tatal tau de ce bea...o avea probleme, etc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer,mama ta are dreptate.Nu este normal ca unul sa munceasca si celalt sa risipeasca.Nimeni nu doreste ca si copil, ca parintii sa divorteze, dar uneori, este inevitabil.Tu va trebui sa decizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind aveam virsta ta si eu treceam prin aceeasi situatie aproximativ, din cauza tatalui meu aveam note proaste la scoala desi aveam capacitati mult mai bune, intr-un sfirsit dupa ce m-am maturizat vad lucruriole altfel. Nu zic ca e bine ceea ce se petrece in familia ta, dar nici cum o vede atit de dramatica, un (o) adolescent (a), nu e. Concentreaza-te pe ceea ce e important pentru tine- scoala, lasa-i pe cei maturi sa-si rezolve singuri problemele. Incearca sa eviti cit mai mult posibil timpul petrecut alaturi de tatal tau cind e beat. Mama ta a plecat pentru voi in strainatate, bucur-o cu note exemplare! Bafta! :-)

| zahy a răspuns:

Wow cate probleme ai crying( sincer esti micuta sa faci ceva parca citisem in alte posturi de'ale tale 14 ani nu ai ce sa faci

| BadxGood a răspuns:

Ar trebui sa fiti amandoua puternice si sa va luati viata in maini, nu inteleg de ce se plafoneaza de vreme ce tu intelegi situatia si ea nu-l mai suporta...verde. In legatura cu mesajele de amenintare- demonstreaza ce om de 2 lei e, imi pare rau ca zic asta despre tatal tau, dar sunt lucruri pe care le consider destul de importante pentru a fi punctate.

| PetruM a răspuns:

Intotdeauna soluția neînțelegerilor este lipsa dialogului. Poate că ar fi bine să ai o discuție cu fiecare dintre ei, să le spui ce simți, ce crezi, și să căutați soluții împreună. Mai bine ca voi nu știe nimeni ce vă doriți și care este formula ideală.

| deea_3819 a răspuns:

Ca sa scapati de el si sa nu fiti in pericol cand vine mama ta acasa sa ii dea bani sa se duca sa bea dar cat timp el o sa fie plecat sa bea tu pleci cu mama ta in strainatate