| Abracadabraash a întrebat:

Poate nu p sa primesc un raspuns.dar as vrea sa imi recomandati o carte care sa ma invete sa fiu mai optimista,sa vad viata cu alti ochi,sa apreciez fiecare zi,sa traiesc viata si sa ma bucur de ea. ceva de genul. Sunt o fire f pesimista, si simt cum viata mea trece degeaba. Ppate o carte m-ar ajuta( si niste sfaturi din partea voastra ar fi bine venite) multumesc.

Răspuns Câştigător
| BizauElena26 a răspuns:

Nu am citit carti de genul acesta dar aici ai cateva filme care te-ar putea ajuta sa privesti viata cu alti ochi.

http://m.garbo.ro/......icol-20613

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Aceasta :
http://www.elefant.ro/......17770.html
Chiar e super.

| FaraNumePls a răspuns:

Divergent ( toate cele 3 părți)
Jocurile foamei ( toate cele 4 părți)
The Purge ( toate cele 3 părți)

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Legendele olimpului

| NAT0 a răspuns:

Nu există cărți care o să te ajute. O să ajungi în depresie și o să-ți bagi lama-n vene, csf.
Ce te interesează pe tine, pe mine mă pasioneză psihologia și sexul. Citesc cărți despre psihologie și sex.laughing Citești ce te face pe tine să te simți bine.

| Anirbas a răspuns:

Optimismul consta in a vedea partea buna in orice... pana si intr-un caz groaznic, lectia ce o iei e o parte buna. Fericiti permanent sa fim e o utopie, trebuie sa si invatam in viata asta, si nu inveti fiind mangaiat cu flori. Gandeste-te la invatatura ce o intelegi dupa fiecare experienta considerata rea si ia masuri sa evoluezi. Acum, ca sa rezolvi faptul ca nu te bucuri din lucruri mici. Am avut si eu problema aceasta. Si a trebuit sa dau de probleme ca sa trec peste ea. A fost ceva gen, OH, nu e bine? Hai sa vedem ce crezi daca chiar patesti ceva! Si m-au lovit problemele, un pumn colo, un pumn colo... Ajungi in stadiul in care vezi o binecuvantare si faptul ca te poti ridica din pat sa faci curat. Altii nu o pot face, si doresc asta. Plangi la un rasarit de soare. Stiu ca suna dramatic, dar prin asta trec oamenii bolnavi. Si li se deschide inima la lucruri marunte. Acum, nu trebuie sa treci prin asta ca sa realizezi, exemplul ce l-am dat e un sut de la viata. Gaseste un scop. Lucrul care sa te motiveze. Locul unde toate aptitudinile tale sunt de folos. Iti place sa citesti? Perfect, citeste si citeste, orice iti place, orice se iveste si pare interesant, ca nu degeaba iti atrage interesul. Te ajuta sa cresti. Iti descoperi domeniul ce te intereseaza. Toti avem o menire aici, de asta fiecare avem anumite calitati, perfecte pentru ce dorim sa facem, si le dezvoltam. Conteaza sa vrei.

| deliacg a răspuns:

Printre tonuri cenusii, Castelul de sticla, Sub aceeasi stea