| Alesia5678 a întrebat:

Bună Tpu.Am 16 ani și aș vrea să vă întreb cum vi de pare ca ar trebui să fie o relație mama -fica de obicei? Eu cu mama nu avem o relație așa apropiata ea m-a crescut singura tata a plecat când eu aveam 4 ani ei au divorțat eu mai păstrez legatura cu el prin apeluri pentru ca a plecat din țară e în Franța la munca acum mama e destul de severa seara nu ma lasă să ies pe afara ma lasă doar pana la ora 20 să stau afara ea spune ca facie asta sa mă protejeze voi ce părere aveți vi se pare normal?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte normal cum procedeaza mama ta!
Eu, ca mama iti spun ca ea procedeaza corect si foarte bine asa cum te creste, pentru ca toare regulile ei sunt pentru a te putea proteja, de aceea iti cere sa vi acasa devreme.
Uita-te si tu in jur ce se intampla cu fetitele pe care nu le supravegheaza nimeni, cum ajung gravide la 14 ani, cum sunt furate si vandute pe piata sclaviei sexuale, cum sunt violate, rapite si cateodata omorate de psihopati care se dau drept baieti buni, dar sunt nebuni sau pedofili.

Mama ta face ce trebuie sa faca orice mama buna si iubitoare cu copilul ei, de aceea iti cere sa faci anumite lucruri pe care la anisorii astia inca nu le poti intelege, neavand discernamant, crezand ca ti nu ti se poate intampla nimic rau, cand in realitate chiar se intampla.

Aculta in totalitate de mama ta, fiindca-ntr-o zi ii vei multumi pentru dragostea si educatia pe care ti-a dat-o.

| Fatamuntilor a răspuns:

Comunicarea e calea cea mai buna pentru o relatie -fiica!
convoaca o discutie cu mama ta.Ai putea-o ajuta cand gateste.Nu e prea tarziu pentru a cladi o relatie buna cu mamata. Spune-i mici secrete va vedea ca ai incredere in ea..Implica-te in treburile gospodaresti.Invata bine la scoala.
Mie ora 20 mi se pare o ora potrivita de stat afara! Acuma depinde si ce faci, ce anturaj ai! ai prieten?

| Holiday a răspuns:

Bineinteles ca nu e normal, mai ales in weekend.

| Hyperion7 a răspuns:

Faptul că e într-o oarecare măsură restrictiva cu tine, este benefic!
Acum nu zic că trebuie să te țină izolata in casa, însă chestia cu ora 20 mi se pare rezonabilă.
Se pot întâmpla atâtea, mai ales sub umbra anturajului sau chiar a deciziilor tale de răzvrătire, așa că ar trebui sa tii cont totuși de faptul că îți vrea binele!
Că mai exagerează, asta e partea a doua, dar până la urmă așa sunt majoritatea părinților

| AliGab a răspuns:

O daaa! Este mai mult decat normal. Draga mea, si maica-mea era drastica cu mine in sensul de a ma proteja. Avand in vedere ca eram in sat ma lasa pe afara pana pe la 21.30 pe timp de vara, in vacanta. Mi se parea absolut normal sa o ascult si sa fac intocmai ce spune pentru ca stiam ca este singura fiinta din lume care imi vrea doar binele. Cand vei avea jobul tau, cand vei fi suficient de matura, atunci vei avea si libertatea de a face ce doresti. Acum asculta de mama ta ca este mai bine asa decat sa patesti cine stie ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o mamă exemplul de urmat cu Adevărat. Mulți copii au niște "Părinți"... Mama te ține sub aripa ei sa nu-și bată joc de tine Toți nenorociți și drogați pământului dacă ai fi avut în părinte iresponsabil și care nu-i iar fi păsat de tine cu Adevărat la ora asta ai fi fost afară într-un club drogata și băută inconștientă de tine... Mama ta este o mama Adevărat și te educă foarte bine și foarte frumos nu-ți judeca mama căci te ține sub aripa ei vrea sa fi un om în viață nu plăcerea de moment și bătaia de joc a nimănui. Ascultați mama nu-ți vrea Răul nu-ți dorește Răul ai o mama extreme de rară într-o zi o vei înțelege de ce te protejează atâta de mult și îi pasă cu Adevărat de tine atâta de mult. Nu-și dorește Doamne Dumnezeule ferește sa ajungi iem pentru toți drogați și nenorociți carea abia așteaptă să-și bată joc de tine ascultăți Mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O face ca atata o duce pe ea capul, ca si mama e plina de ura si numai nu imi zice si cu ce sa ma incalt. Nu zic ca mama ta te uraste dar nici prea desteapta nu e daca nu realizeaza faptul ca ar trebui si tu sa ai o viata sociala la varsta asta sau putina libertate la 16 ani esti aproape adult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Violeta traieste in Australia da zici ca e din Vaslui asa de multe crime si traficari de minore de n-ai mai auzit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e cea mai stricta regula dar mi se pare jignitoare sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau daca nu strict jignitoare e clar ceva care ii serveste mai mult ei - adica - dar nici inchisa in casa nu e bine sa fii mai ales la varsta asta cand ai atata timp liber e pacat sa irosesti anii astia stand in casa si fiind pedepsita. Adica de ce sa platesti tu pentru divortul parintilor? Nu ar fi trebuit sa fie invers? Mie cand eram la varsta ta nu mi-ar fi placut sa stau prea mult in casa - nu inveti nimic in casa - nu te distrezi - nu cunosti pe nimeni - stai si iti strici ochii in calculator sau mai stiu eu ce. Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna la antitero direct, ce mai.

| ioana748 a răspuns:

Da, te iubeste mama ta insa probabil cum manifesta aceasta iubire nu este pe placul tau.
Fiind si mama singura a trebuit sa tina si locul tatalui care de obicei este partea severa din context. Sunt timpuri grele si cred ca poti socializa in timpul impus de mama ta.
Se intampla lucruri rele in zilele acestea, cred ca stii de cazul Dinca. Si mai sunt multe altele, copii disparuti care nu mai apar niciodata, fete rapite si duse in tari străine, drogate si folosite un an, doi. apoi mor de supradoza... daca vrei iti mai spun.
Intunericul nu este un sfetnic bun. Asa ca respecta ce spune mama, lasa ce fac alte fete, tu iti vezi de interesul si de viata ta.
Totusi este o ora ok 20. Pe timp de vara poti negocia pana la 21.
Ai grija de tine,
Toate cele bune,

| adryang78 a răspuns:

Da, este foarte normal. La fel de normal este ca ție să ți se pară pe dos, fiindcă, deși ai 16 ani și deja faci pași către viața de adult, încă nu conștientizezi pericolele care te pândesc. Și îți spun asta prin prisma unui părinte de fete. Pentru o fată, riscurile sunt mai mari pe stradă comparativ cu un băiat. Nu cred că-ți dorești să ajungi pe mâna traficanților de carne vie sau de organe. Sunt fel de fel de oameni pe lume, unii buni, alții răi, și până să înțelegi pe deplin cum să te protejezi și cum să-i deosebești, ascultă de mama ta, fiindcă într-adevăr are grijă de tine.
S-auzim de bine!

| Robert2526 a răspuns:

Nu stiu de ce zic toti pe aici ca e bine, de parca noaptea se intampla lucrurile rele.Cred ca daca ai face o statistica, ai vedea ca cele mai multe lucruri se intampla pe timp de zi. Te poate rapii/viola/calca masina si ziua foarte usor sa stii.

Ce iti recomand insa este sa incerci sa te apropri de ea, sa ii spui absolut tot ce crezi ca trebuie sa stie, sa o transformi in prietena si confidenta ta. Nu zic sa o asculti in absolut tot ci sa stii sa iei sfaturi de la ea si sa aplici doar ce crezi si tu ca e ok pentru tine.

Ea a ramas singura cu un copil, probabil de asta simte nevoia sa fie mai protectoare cu tine.Desi intre noi fie vorba, poti face pana in ora 20:00 absolut tot ce ai face si dupa 20:00 laughing)

Ce nu inteleg nici oamenii astia de ti-au mai scris aici este ca protectie nu inseamna restrictii ci ar trebui sa vorbeasca cu tine si sa te invete cum sa ai grija de tine.
Daca as fi in locul tau, primul pas ar fi sa merg la ea si sa o intreb ce sfaturi are pentru mine, sfaturi de viata, ce iti recomanda, la modul general si sa o asiguri ca orice problema ai avea, o sa apelezi la ea sa te ajute. O sa o faca sa aiba mai multa incredere in tine

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Buna. Nu plange dupa lipsa tatalui, fetele de varsta ta majoritatea cu el au o problema, nu cu mama, deci situatia putea fi mai gravă.
Dar ce ai face mai exact dupa ora 8 pe afara, daca te-ar lasa? Unde vrei sa te duci?(in general )

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Deși se spune că relația tată-fiică e o relație specială, poți încerca să vă apropiați una de cealaltă. E bine să fii în casă seara când e noapte, pentru că ești fată și nu se știe ce se poate întâmpla.

| Marius-Andrei_Olteanu_1996 a răspuns:

Da, este perfect normal pentru ca știm cu toții ce fel de oameni sunt în ziua de astăzi pe străzi, în același timp te înțeleg ca poate fi frustrant pentru tine ca ai o limita!
In același timp nu este normal nici asta pentru ca o sa înceapă sa fie frustrant sa nu poți sa ieși mai ales când ești chemata afara sau etc.
Dar nu ai ce sa faci pentru ca este mama ta și trebuie sa asculți de ea, cand o sa faci 18 ani o sa te lase sa faci ce vrei, chiar dacă nu ii convine!
Cunosc și eu multe cazuri de genul, fete care nu au voie sa iasă afara după o anumita ora, deci nu ești singura, ai putea sa încerci sa discuți cu ea și sa ii spui ca vrei sa stai mai mult afara și poate ușor ușor o sa te lase cu timpul, comunicați ca nu ai nimic de pierdut! Bafta!