| MeGustaSiempreTu a întrebat:

Buna Tpu..Am 17 ani, in 3 luni fac 18 ani, si au inceput majoratele. si toti cei de la mine din clasa merg ..inclusiv iubitul meu, in afara de mine..La 17 ani ai mei ma pun sa fiu in casa la ora 18..altii de varsta mea la ora aia ies din casa ..ai mei sunt genul ala de parintii care imi hotarasc viitorul, cum ar fi faptul ca ma obliga sa dau la medicina doar pentru ca mama e medic, iar scuza lui tata este ca :"Si eu as fi putut sa ma fac chirurg dar a trebuit sa ma fac navigator"..Si efectiv nu mai pot.Mie imi place chimia, si facultatea la care visez eu este una de chimie pentru ca vreau sa devin inginer chimist. Tatal meu este extrem de obsedat de medicina ..Intr o seara a sunat o pe mama prietenului meu sa i spuna ca el nu o sa ma sponsorizeze la nicio alta facultate in afara de cea de medicina...Nu mai stiu ce sa fac.Nu le am dat niciun motiv sa fie asa ..La liceu ma straduiesc, si am note destul de bune.Ce ma sfatuiti sa fac? Chiar am nevoie de ajutor si de sfaturi.Cel mai bun sfat primeste fundita..Multumesc anticipat kiss

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| DennK a răspuns:

Buna. Sfatul meu este sa te consulti cu un psiholog, deoarece astea sunt probleme care persista in familie. Incearca sa vorbesti calm cu ei, sa le explici dorintele tale, sa ii faci constienti de faptul ca iti fac foarte rau prin privarea ta de anumite lucruri normale pe care altii de varsta ta le fac. Si eu am probleme cu ai mei, si ai mei vor neaparat sa merg la Drept, dar eu sunt constienta ca nu o sa reusesc in acest domeniu deoarece nu sunt atrasa de Drept cum sunt atrasa de Business, de exemplu. Medicina si Dreptul sunt 2 facultati extrem de grele si cu foarte multi ani de studiu, si doar cine isi doreste cu adevarat reuseste in aceste domenii. Sau daca au bani, desigur.
Cheia rezolvarii problemelor este comunicarea. Fie ca o faci tu, fie ca printr-un psiholog reusiti sa ajungeti la un punct comun, asta nu mai e important.
O seara frumoasa!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca sfatul lui bwbw e cel mai ok. Sa discuti cu psihologul liceului tau sau daca cunosti un altul, sa-i expui problema si sa incerce sa ia legatura cu parintii tai.
Altceva n-ai ce sa faci fiidnca au niste conceptii tampite adanc inradacinate pe care tu nu vei putea niciodata sa le schimbi.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, chiar nu poti sa faci nimic pana la 18 ani, cand devii majora si legal poti sa-ti iei traista in bat si sa parasesti casa parintilor, pentru ca nu mai au nici o putere asupra ta.

Acum, daca iti doresti un ajutor in viitor, precum casa, masa, sponsorizare la facultate, atunci trebuie sa faci ce ti se cere.
Regulile sunt simple: stai la ei, beneficiezi de ce-ti doresti dar in conditiile lor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai putea sa iti iei viata in miini si sa te cari de acasa. Greu, dar cu siguranta o sa ajungi bine daca iti urmezi visul. Nu de alta, dar nu e ca si cum inginer chimist ai fi muritor de foame. A doua varianta, daca cu ai tai nu e de discutat, discuta cu un unchi/matusa sa le bage putin mintile in cap. A treia... fa medicina in scirba, si dupa aia baga-ti picioarele si apuca-te de ce iti place, rupe legaturile cu ei, sunt niste dobitoci si nu te merita. Nu o recomand si pe asta, dar mi se par denaturati de-a binelea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

P.S. Ca o paranteza, fiica-mea vrea sa se faca cofetareasa. Maica-sa ITista si eu ceva pe-acolo (editor de continut, sfera IT oarecum/jurnalistica). Crezi ca mi-ar pare rau daca ajunge sa faca prajituri si nu mai stiu eu ce roboti sau sa descopere particula lui dumnezo'? O cunostinta de-a noastra a terminat medicina si a ajuns in Franta. Unde e... fix cofetareasa. Asta a fost visul ei. Bine, ea face opere de arta, nu prajituri. In fine... sper ca ai prins ideea.

| SilviaDulcik a răspuns:

Trebuie să le spui faptul că sunt mulți tineri care aleg facultatea greșită și ajung să facă chiar 3 ani până realizează că nu era ceea ce vroiau să facă.
Nu au cum să te forțeze până la capăt. Alegerea este a ta și a ta va rămâne.
Aici nu e vorba de ce mâncare servești, e vorba despre viitorul tău.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Ei, nu au cum sa o forteze. Au. Fix ultima ta fraza o pot folosi si parintii. "Noi stim mai bine." Fiica-mea are 5 ani jumate' si deja nu prea mai functioneaza tot timpul asta cu "facem cum zic eu ca eu sunt mai mare si stiu mai bine". Mi se pare penibil sa o tii pe asta si cand copilul ar putea sa te faca bunic miine-poimiine iar tu sa consideri ca inca are doi anisori si trebuie' sa il stergi la c&r. De la o varsta incolo, da, ok, generatii diferite, pareri diferite, dar de aia avem gura - SA DISCUTAM.

| ALGator a răspuns:

Nu te lasa intimidată. Nu este delict să dai la chimie.
Rămâi pe poziție. Pierzi mai bine un an. Vor ceda pentru că orgoliul le-o va cere sa fii la o facilitate.
Citește asta și mai vorbim.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Master_suppression_techniques

| AdelaElena88 a răspuns:

Ar trebui sa ai o discuție serioasa cu ei Dacă nu vor sa înțeleagă frumos ca visul tău este sa devii inginer chimist, faptul ca ai aproape 18 ani și ești responsabila de ceea ce faci, știi sa faci alegeri și la vârsta ta e normal sa mergi la petreceri și majorate din când în când, atunci iați viata în piept și pleacă de acasă. Vorbește cu o ruda de a ta, mai cerebrala. Stai acolo și spune-i sa le transmită a lor tai ca nu te întorci acasă pana nu vor învăța sa te trateze ca pe un om matur, nu ca pe un copil spălat pe creier și care nu poate face propriile alegeri. Cu banii de facultate o te descurci, mai ales dacă intrii la buget.Sunt sigura ca dacă iei legătură cu o ruda, poate reușeşte sa le bage mințile în cap și sa își dea seama cat sunt de handicapați, scuza ma ca îți zic, dar nu mi se pare uman și normal modul cum te tratează. Îmi pare foarte rău că mai există astfel de animale turbate și bolnave care se numesc " părinți. "

| blesmese a răspuns:

Cum sa iti explic dar fara sa te superi. Ai parinti prosti si au o dictatura in ei de parca ar fi Ceausescu. Daca tata e politist, trebuie sa ma fac si eu politist? Daca vreau cizmar, cizmar ma fac. Normal copilul trebuie sa faca ceea ce isi doreste. pune oleaca picioru in prag, totusi frate, ai aproape 18 ani si raspunzi tu de tine.

| Bogdan2109 a răspuns:

Aici depinde de tine. Poti sa le spui parintilor ca nu m ai esti un copil si ca ai aproape 18 ani si ca poti sa iei si tu singura decizi.Ei si au facut datoria de parinti si trebuie sa aiba incredere in tine si in educatia pe care ti au dat o.Nu stiu daca la tine, dar la mine a functionat, deoarece si eu am cam avut aceleasi probleme si am 17 ani fac 18 peste 9 luni.Bafta cu parintii tai!