| cipry73 a întrebat:

Am 20 de ani și am 2 relații anterioare eșuate. Am încercat sa cunosc baieti in timp de 5 luni de cand m-am despărțit de fostul meu prieten însă niciunul nu mi-a lasat o impresie placuta. Părinții mei ma tot bat la cap, in special mama sa-mi fac conturi pe tot felul de siteuri de socializare și să-mi aleg un baiat cu care sa fiu intr-o relație. Eu mă simt forțată pur și simplu sa-mi caut un baiat cu disperare mai mult de gura lor. Le-am explicat ca vreau sa am o perioada doar pentru mine si ei nu ma înțeleg. Ba mai mult cand le-am spus ca vreau sa merg cu ei in vacanța, au spus ca sunt prea mare ca sa mai fac vacanța cu părinții și sa-mi caut un iubit sa ma ducă. Asta chiar m-a durut și simt ca orice le-as spune sau orice le-as face nu ma pot înțelege. Eu nu sunt genul de persoana care sa incurc pe cineva, numai de dragul de a fi intr-o relație, dar părinții ma tot pisează la cap cu intrebarea: Cand ne prezinți noul tău prieten? Nu știu ce sa fac in situația actuală. Va rog un sfat sincer! Mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| unvecin a răspuns:

Respect pentru cum gândești.

Fii respectuoasă cu părinții tăi și dă-le toate șansele să poată spune despre tine că ești ascultătoare acolo unde te îndeamnă bine.

Iar în cazul dat, pentru că ei gândesc greșit (și din punctul meu de vedere) - cu sau fără explicații - ține la teritoriul tău. Nu trebuie să fii umbra gândirii cuiva. Nici un produs de vândut și de cumpărat fără să poți decide pentru tine.

Profită și de zilele când cineva te bate la cap... Probabil e un fel de a învăța răbdarea.

11 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Deci, sa fii mai hotarata cu parintii.
Eu decid cand vreau sa am prieten, nu voi (parintii). Nu ma mai constrangeti ca nu rezolvati nimic, le zici. Mai mult stricati un lucru care trebuie sa vina natural. Rezultatul, 2 relatii esuate pana acu, dar nu e o drama, esti tanara. Succes

| RAY a răspuns:

Daca nu oferi sex de ce cauti relatie?

| Freya1 a răspuns:

Doamneee hai sa facem schimb de parinti.
E adevarat ca la 20 de ani sa te preseze pe faza cu iubitul e aiurea.Nu stiu ce ar vrea sa faci si copii, sa te mariti maine?
Dar pe de alta parte ar trebui sa te bucuri pentru ca atunci cand iti vei gasi pe cineva nu iti vor pune bete in roate.Eu sunt inversul tau, vor sa ma ia doar cu ei in vacanta, ma suna continu cand ies din casa, nu ma lasa sa ies seara, sa dorm la o prietena si am 23 de ani.Vor sa raman fata batrana la ei acasa.
Ignorai si fa cum te simti bine, dar si bucurate in acelasi timp ca sunt permisivi si deschisi.

| OldSoul a răspuns:

Interesanta situatia.
Nu te prea pot ajuta cu mare lucru.
Intr-adevar o relatie nu se face doar asa de dragul de a avea o relatie, si parca, cu cat iti doresti mai mult o relatie cu atat mai mult te indepartezi de una.
In fine.
Le poti prezenta un amic sau pe oricine altcineva ca fiind iubitul tau si asa vei scapa de gura lor, insa nu cred ca e o solutie prea grozava.

| Sn4k3 a răspuns:

Spui ca nu vrei si gata, n-ai ce sa discuti pe tema asta. E viata ta si faci ce vrei.

| Lioana a răspuns:

Parintii tai gresesc ca te indeamna sa iti gasesti iubit. Nu căuta pentru ca vei gasi iar un baiat nepotrivit. Cand il vei intalni pe cel potrivit iti vei da seama. Va veni totul de la sine.

| Nilsson a răspuns:

Explica-le parintilor tai ca o persoana potrivita nu o gasesti peste noapte.
Un golan ai putea sa gasesti intr-o singura zi, dar tu ai nevoie de o persoana cu intentii serioase.

| Raducons a răspuns:

E interesant ce se intampla la in cazu tau, de obicei parintii sunt suspiciosi si nu agreaza un partener la varsta ta, Eu cred ca nu trebuie sa te grabesti si sa te concentrezi pe scoala sau serviciu, e timp si pentru partener, asta cand va fi sa fie si cand o sa iti placa de cineva.Lasa-i pe parinti sa mearga singuri in vacanta daca nu te iau cu ei, o sa fii mai linistita si mai libera singura acasa.

| Rihhana1 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie, dar stii cum este nu trebuie sa te grabesti niciodata- lucrurile bune se intampla cand te astepti mai putin.
Incearca sa iesi mai des si sa cunosti mai multe persoane nu pentru a le face parintilor tai pe plac, pentru tine.
Poate ai noroc sa-ti gasesti alesul, poti incerca si siteuri-le de genul dar sa stii ca sunt sansele destul de limitate sa gasesti acolo pe cineva ok.

| PreaDistinsul a răspuns:

Explica-le ca baietii buni sunt mai rari in ziua de azi si dureaza mai mult timp pana sa gasesti unul sau sa te gaseasca el.

| RRoberto2018 a răspuns:

Citesc si nu-mi vine sa cred, e ca-n telenovele... Nici nu stiu cum sa te ajut, desi as vrea din suflet. Pari o persoana cumsecade, si se pare ca nu semeni cu mama ta...happy
Daca nu vrei sa te cuplezi cu nimeni, si astepti " printuL" pe care-l asteapta toate fetitele, iti dau o veste : " Printii sunt doar pentru printese."
Cu siguranta o sa apara intr-o zi si cel pe care-l cauri, poate nu asa de repede cum ar vrea ai tai. Totusi faza cu " sa-mi caut un iubit sa ma duca in vacanta " ma cam pune pe gandul la fostul. Da, ala de care te-ai despartit acum 5 luni. Mai imi trec multe tampenii prin cap, dar fac un efort si ma opresc aici.