| anonim_4396 a întrebat:

Am 23 de ani, am terminat facultatea, nu am un loc de munca (pentru ca părinții ma cam tot pe loc) si de la un timp nu mă mai înțeleg cu părintii. Ma cert mereu cu tata si nu pot sa-i cer un sfat pentru ca nu ma înțelege. Si îmi spune mereu ca datorita lui sunt ceea ce sunt si ca eu doar l- am făcut de rușine. Mama nu se baga pentru ca nu vrea discuții, dar mereu se ajunge la cearta. As pleca, dar nu am unde si îmi este frica ca dacă plec nu ma va mai primi sa o vad pe mama. În afară de ei nu am pe nimeni si stiu ca pana acum ceva timp ei au fost sprijinul meu, dar ma cert mereu cu ei. Nu de multe ori mi-au spus sa plec. Îi înțeleg că nu le convine sa ma intretina, dar tot ei îmi spun că mă vor ajuta sa îmi găsesc un serviciu si plus ca eu (chiar dacă nu am serviciu) tot îi ajut (mai ales pe el) dar nu se vede. Ajutați-ma! Vreau un stat, va rog!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau ca trebuie sa fiu critica cu tine, dar nu-ti sunt prietena si nu intentionez sa te magai pe cap si sa-ti spun ceea ce vrei sa auzi, pentru ca nu te va ajuta deloc asta, dimpotriva!
Deci, la 23 de ani ar trebui sa-ti iei viata in mani si sa fii direct raspunzatoare de ea! Nu-i vina parintilor ca tu nu-ti gasesti de munca, misca-ti fundul si bate la usile celor de la recrutare, depune CV-uri la toate agentiile, cauta-ti orice de munca pana gasesti ceva pe profilul tau, trebuie sa intelegi ca nu-i usor sa-ti gasesti de munca zilele astea, mai ales daca nu ai experinta, chiar daca ai facut o facultate. Avand gura mare si certadnu-te cu ai tai, nu rezolvi nimic, le amarasti sufletul parintilor si in plus, oriunde te-ai duce, nu vei face purici multi. daca vei stramba din nas la orice munca. Nu uita, nu-i rusine sa incepi de jos, dar este ditamai rusinea sa fii intertinuta la 23 de ani, ca un parazit, de niste batrani.
Lasa gura mai mica, nu-ti convine, pleaca! Este casa lor, regulile lor si esti destul de mare sa-ti castigi singura existenta!
As intra in pamant de rusine sa stau acasa pe spinarea alor mei si sa ma cert toata ziua cu ei, lipsa de respect este majora aici. Chestia cu ajutatul, este datoria ta in fond, doar te tin pe casa, masa si tot ce ai nevoie, deci, le esti indatorata pana peste cap.
Incearca sa nu mai gasesti vina parintilor pentru frustrarile si nemultumirile tale, iesi si cauta-ti de munca si nu uita: vorba dulce, mult aduce!

| danay72 a răspuns:

Trebuie toți trei sa purtați o discuție sincera și deschisa, dar cu blândețe și respect profund. Explica-le ca apreciezi tot ce fac pentru tine și ca vrei sa ii ajuți și sa îți găsești un loc de muncă. Nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia, iar laudele sincere deschid calea spre comunicare. Sunt convinsa ca vei reuși sa te înțeleg cu tatăl tău.

| cristimihailov a răspuns:

Ai putea merge la studii in alt oras sau tara pe un motiv oarecare?

| Divy a răspuns:

Caută un post în firme care îți oferă posibilitatea de a avansa, nu căuta neapărat funcții executive.

| August99 a răspuns:

Incearca din greu sa iti gasesti un loc de munca sa le arati ca poti si singur. Incearca sa ai o discutie ca de la adult la adult cu ei si daca chiar nu te vor intelege deloc du-te si demonstreaza-le de ce esti in stare. tine capu sus o sa fie bine. si nu uita never give up!

| bombita a răspuns (pentru August99):

Cu tata nu am sanse sa am o discuție pentru ca tipa si îmi spune că nu vrea sa ma vadă. Si crede-ma dacă vrea sa nu îmi găsesc de munca în orașul unde stau, nu îmi voi găsi. Si sa plec mi-e frica.

| August99 a răspuns (pentru bombita):

Fa-ti curaj. nu o sa poti sta la nesfarsit in situatia asta.

| NAT0 a răspuns:

Este o senzație foarte neplăcută, este normal să-ți fie frică. Cine nu-ți permite să-ți vezi mama? laughing Stai puțin. Ai 23 de ani, tatăl tău să nu te lase să-ți vezi mama? Păi la bătrânețe îi dai apă cu furculița. laughing) Glumesc. Prieteni, colegi care au un servici, n-ai? Dacă ai întreabă-i și pe ei, „Băi șefule, mai e un post liber pe acolo?", nu te demoraliza că o să-ți zică că nu știe că nu crede, asta e. Mai întrebi și tot așa, caută în ziare, sunt anunțuri la televizor frate, angajez om la x, y, z. Încearcă să muncești ca vânzător și să-ți strângi niște bani, să fie doar banii tăi și încearcă dacă știi niște engleză, sau germană sau italiană sau franceză, poți pleca din țara asta într-o altă țară să muncești acolo. Dacă ești mai solid, cu niște brațe făcute și ai forță poți să muncești ca. „descărcător" nu știu cum se cheamă tipul ăla care descarcă marfa. Poți să aranjezi marfa în raioane la kaufland, lidl și restul magazinelor. Dacă ai permis o să-ți fie mai ușoară varianta următoare, învață să dai de permis pentru tir, te poți face șofer de tir.
Seară bună.

| bombita a răspuns (pentru NAT0):

Mulțumesc de idei, dar sunt fata...nu prea as putea descarca marfa din tiruri

| NAT0 a răspuns (pentru bombita):

Nu știam că ești fată. laughing Poți să te angajezi ca vânzătoare sunt multe magazine mici care caută vânzătoare. Poți face curat în magazine să dai cu mopul una alta. Poți să aranjezi marfa în rafturi. Poți face destule ca fată.
Încă ceva. În legătură cu tatăl tău, el nu mai are nici un drept asupra ta, ești majoră și nu are voie să-ți interzică ce ai voie și ce n-ai voie să faci. Poți să pleci în altă țară să ai grijă de o femeie bătrână se câștigă chiar foarte bine, undeva la 1500 de euro pe lună.
Până la urmă, tu știi ce anume vrei să faci dar nu știu, eu unul dacă aș fii fost fată nu m-aș fii dus în altă țară și să-mi las familia. Acum depinde dacă ești căsătorită sau nu. :-s

| nugasescusernameliber a răspuns:

Cunosc persoane care au aproape 30 de ani si locuiesc cu parintii fiindca "asa e situatia in ziua de azi". Se numeste comoditate si plafonare. Eu nu as putea sta cu parintii si de stiu ca mananc doar seminte si stau intr-un garaj.
Certurile cu ei vor inceta in momentul in care te vei muta singura, va veti vedea mai rar si atunci nu veti avea timp de cearta. Si spune-i ca nu-i frumos sa-ti reproseze nimic ca pana la urma copiii nu aleg sa vina pe lumea asta, un parinte trebuie sa-l sustina pana e pe picioarele lui.
Iar de lucru daca chiar doresti sa muncesti, se gaseste. Dar pe principiul "pentru. 1000 lei nu ma trezesc dimineata"vei ramane plafonata pe loc. De undeva trebuie sa incepi, sa-ti faci o experienta, apoi ajungi la alt salar, alt loc de munca, alta chirie, etc. Se numeste Viata, si la varsta ta, n-o mai prea poti ocoli.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Prin certuri părinții tai îți arată că vor să îți cauți găsești de munca practic sa fii pe picioarele tale. Iar cu teama de a pleca vorba aia orice călătorie începe cu un singur pas