| Mogosanu_CosmyBoss_1994 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutor. De cateva seri tot timpul stau si ma gandesc cum va fi cand o sa mor si cat o sa sufar cand vor muri cei dragi mie.Ce sa fac sa nu ma mai gandesc la chestia asta si sa imi traiesc viata linistit? tot timpul ma bantuie aceste ganduri si chiar nu mai stiu ce sa fac.Va multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa ignori complet aceste ganduri si sa le indrepti spre altceva care iti face placere.
Nu este nimic in neregula, toata lumea ajunge sa se gandeasca la chestia asta la un moment dat. Incearca doar sa nu lasi aceste ganduri sa iti provoace stari anxioase sau atacuri de panica si opreste-le in momentul in care simti ca te afecteaza prea mult.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai trei metode de a trata problema:
1) Sa fi cit se poate de realist si sa traiesti mereu sub umbra mortii. La urma urmei, e singurul lucru cert pe care il avem in aceasta viata, si, ca vine mai devreme sau mai tirziu, va veni, si oricit de tirziu ar fi, in comparatie cu vesnicia de dupa, viata pare a fi infima ca marime. Deci poti considera ca existi doar ca sa mori. Si oarecum acesta e punctul tau de vedere.
2) Ai o viata de trait. Putina, cum e ea. Traieste clipa, ar fi dictonul tau. Smulge orice senzatie, orice lucru pe care ti-l poate oferi de la ea. Insa nu te lasa prea mult dus de val, s-ar putea sa devii nerealist, si sa uiti ca viata e mult mai dura, si moartea sa te surprinda atunci cind ti-e mai mare drag de viata.
3) Alege ce am ales si eu: cauta viata ce nu moare. Si o poti gasi la Isus Hristos. Adica devino credincios. Adolescent fiind, aveam si eu momente cind ma lua groaza la gindul ca odata si odata va trebui si eu sa mor. Insa, din momentul in care am devenit credincios, am experimentat ceea ce Biblia numeste "viata vesnica": am incercat sa induc acele ginduri cu privire la moarte ce imi aduceau groaza in inima, si nu am reusit nicidecum. Undeva, in adincul inimii mele lucrurile sunt clare: nu se sfirseste totul la mormint! Personal, mi se pare atitudinea cea mai potrivita ce un om o poate avea cu privire la moarte.

| ElenaSA a răspuns:

Cand e sa se intample se intample. Nu exista riscul sa scape cineva. Mai binele bucura-te de timpul pe care-l petreci pana atunci si de cel pe care il petreci cu cei pe care ii iubesti.

| TPUuser199 a răspuns:

Gandeste-te ca ai o viata si merita traita... gandeste-te la cineva drag, care te face fericit/a.

| AnaSuricata a răspuns:

Traieste prezentul, nu te gandi la trecut sau la viitor:ce a fost, a fost; ce va fi, va fi

| Noa_Dragos_1994 a răspuns:

Traieste in prezent

prezentul e un darwinking