| ioanaccc a întrebat:

Am si eu nevoie de niste pareri/sfaturi.Deci,am fost cu un baiat 11 luni, am avut o relatie la distanta.La inceput era totul in roz, dar din cauza distantei au aparut probleme.Nu am sa intru prea mult in detalii. El chiar m-a iubit cu adevarat, mai rar gasesti baiat asa, cum a fost el. Si eu l-am iubit la fel de mult.Am gresit amandoi foarte mult. Am cam pierdut cu timpul amandoi increderea unul in celalalt.Nu mai suntem de 2 saptamani impreuna... dar tot vorbim in continuare. Acum cateva seri am iesit cu un baiat, si m-am sarutat cu el.Dar nu eram cu 'fostul'. Si de aici el a inceput sa ma jigneasca foarte mult, si a inceput sa nu ma mai iubeasca asa tare. Eu de la nervi, de la tot ce mi-a spus, i-am zis ca il urasc, chiar daca nu e asa... Acum, el place alta fata crying. Chestia asta ma distrus, si m-a facut sa ma gandesc la tot ce mi-a zis, si ca au fost doar minciuni. Cu toate astea, eu inca il iubesc, si vreau sa ne impacam. Si el de multe ori sa tinut dupa mine, si i-am dat de fiecare data o sansa, acum l-am intrebat daca ar mai fi vreo cale sa ne impacam si a zis "poate". Eu ii scriu non-stop, si vreau sa ii arat cat il iubesc, dupa tot ce mi-a facut.Credeti ca merita? El se da la aia, si eu ma rog de el, il iubesc. Nu pot uita tot ce s-a intamplat intre noi, el m-a invatat sa iubesc.Acum o intrebare pentru baieti.Cum as puteai sa-i arat ca il iubesc? Problema e distanta.Va rog ajutati-ma sad.Nu stiu ce sa mai fac crying, nu pot sa dorm, ma tai crying, sufar foarte mult.Vreau sai recastig increderea, si vreau sa-l fac sa ma vrea iar. Funda, mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| WhiteLover a răspuns:

In primul rand nu te mai taia,daca afla va crede ca ai ceva probleme si nu va fi prea incantat, chiar daca nu iti spune. faza e ca nici el nu te-a uitat, dar la fel cum te doare pe tine acum, asa l-a durut si pe el cand a aflat ca ai iesit cu altul, deci vina partial este a ta.si faza cu alta, nu cred ca tine la ea.probabil ea seamana cu tine(nu doar la fizic ma refer) si doreste sa isi mai aline suferinta prin asta. spune-i ca tot ce a fost intre voi a fost cea mai frumoasa perioada, ca nu ai uitat nimic, ca de acum inainte ii vei fi fidela, ca il iubesti din suflet si nu vrei sa renunti la tot ce a fost intre voi.il vei astepta oricat, pentru ca va iubiti cu adevarat, si mai spune-i ca sti ca si el te iubeste, nu are cum sa uite totul atat de usor.va fi intimidat putin, mai ales ca ii pui sentimentele tale pe tava dar nu numai, i le dezgolesti si pe ale lui.sunt sanse de impacare, inca foarte mari.ai grija de tine

20 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sti bine ca relatiile astea sunt o pierdere de timp[de asta iti vei da seama mai tarziu]chiar daca se impaca cu tine sa nu crezi ca esti unica pentru el, tu nu sti ce face el acolo si plus de asta tot ce faci acum[sa-i scrii si alte minuni]nu face decat sa te creada o disperata, lasa-l sa faca el pasul spre impacare daca chiar te-a iubit

| ioanaccc explică (pentru mona):

Mereu i-am spus asta, stiam ca odata si odata va gasi alta. crying A spus ca sunt unica, acum sunt o oarecare, care inca e in inima lui. Nu va face acest pas, imi spune mereu acelasi lucru, nu mai pot pentru ca te-ai sarutat cu ala.

| mona a răspuns (pentru ioanaccc):

Se foloseste de chestia ca ai sarutat pe altul de parca el nu a sarutat alta fata, cred ca acum insemni prea putin pentru el si evita impacarea

| Ando1dul a răspuns:

Lasa trecutul in urma

| neutrino a răspuns:

Tu intelegi foarte bine ca o relatie la distanta este de fapt o prostie si te incapatanezi sa crezi in ea. Daca doresti neaparat ca el sa te vrea, asa cum zici tu, ia-ti cateva zile libere si mergi la el. Si ai simti pe propria piele cat te vrea.

| Vix999 a răspuns:

Nici nu stiu de unde sa incep...
1.Cum adica te tai? Tu nu esti pe toata craca ta! Inceteaza cu prostiile astea ca nu te ajuta la nimic...
2. Sper ca pricepi ca iubire la distanta nu exista ...nu tine, nu este nimic solid si stabil.
3.Voi v-ati despartit doar din vorbe... daca ati continuat sa vorbiti ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
4. Ce naiba a fost in capul tau sa-i spui ca ai iesit cu unu? Niciodata sa nu mai faci prostia de a spune asa ceva.
5. Faptul ca te-a jignit nu imi place absolut deloc.Nu te respecta.
6. Nu o place pe acea fata...ii place sa te milogesti tu de el. Se uita la tine cu un ranjet de satisfactie pentru ca tu te oferi ca pres in fata lui. Si va mai juca aceasta carte pana se va plictisi. Partea proasta e ca pe masura ce tu te injosesti mai mult in fata lui, respectul si admiratia lui fata de tine vor scadea din ce in ce mai mult pana in momentul cand doar isi va bate joc de tine si atat. Trebuie sa ai demnitate si mandrie. Daca el a zis ca nu te mai vrea, foarte bine. Nu-l mai cauta..nu-i mai raspunde.
Nu te mai ruga de el pentru ca nu ai gresit cu nimic. poate doar cu faptul ca i-ai spus de acel sarut.
Fetelor incetati sa va rugati de barbati sa va iubeasca. Nu faceti altceva decat sa-i indepartati si mai tare si sa va bateti joc de voi.
Daca tu simti ca ai gresit cu ceva cere-ti scuze si gata. Daca vrea sa ti le accepte bine daca nu, nu. Daca il interesezi te va ierta... daca nu, inseamna ca totul e o chestie de orgoliu si ca nu contezi asa mult pentru el.
Pana una alta, intelege ca orice inceput are si un sfarsit. Si este ok. Totul tine atat cat trebuie, nici mai mult, nici mai putin.

| ioanaccc explică (pentru Vix999):

1. Ma tai pe maini, imi place sa simt durere...
2. Exista, chiar daca e foarte dureroasa.
3. Nu vorbim ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, eu incerc sa-i spun ca inca il iubesc si vreau sa ne impacam... si el imi repeta mereu "cum ai putut sa te saruti cu altul".
4.De proasta, nici eu nu stiu de ce naibi i-am spusstraight face. Am vrut sa-l fac gelos, probabil.
5. Da nici mie nu-mi place sigh, si eu l-am jignit de multe ori, dar nu asa cum a facut-o el intr-o singura seara. 5 cuvinte au fost de ajuns sa-mi dau seama ca nu prea mai tine la mine.
6. O place, chiar el mi-a spus, si l-am intrebat "daca nu aparea ea, era totul mai simplu asa-i? " si el a spus "logic.". Cred ca fata aia e problema, il cunosc:-

| Vix999 a răspuns (pentru ioanaccc):

Sper ca esti constienta ca in 2 saptamani nu avea cum sa o placa asa mult incat ea sa devina o problema. Asta inseamna ori ca exista de dinainte ea, ori ca el de mult nu mai tine la tine.
Pe scurt, relatia asta s-a incheiat si cu cat accepti mai repede, cu atat ti-e mai usor. Nu este deloc ok ce a facut, nu este ok ca pune atata vina pe umerii tai si nu este ok ca el iti poate spune in fata ca o place pe alta si tu nu ai voie sa iesi cu altcineva. Se joaca cu tine in cel mai murdar mod si tu esti singura care ii poate pune un stop.
Tu decizi cum se poarta cei din jur cu tine, nu eiwinking
Cu faza cu taiatul, ai probleme psihologice care trebuie tratate urgent cu ajutor specializat. Traiesti in falsa idee ca daca simti durere fizica, va disparea cea emotionala. Nu faci nimic altceva decat sa te afunzi si mai tare in depresie. Si nu pentru ca te tai propriu zis...ci pentru ca folosesti chestia asta ca scuza pentru a nu infrunta realitatea. Te ascunzi dupa deget si te minti singura...e foarte periculos ce faci.

| ioanaccc explică (pentru Vix999):

2 saptamani? A cunoscut-o ieri, si deja o place. sigh
Daca ma tai nu inseamna ca am probleme. Si pur si simplu simt sa fac asta, din prea multa suferinta. :-

| Vix999 a răspuns (pentru ioanaccc):

Pana nu o sa admiti ca ai o problema...nu vei putea sa o rezolviwinking Si ai confirmat exact ce ti-am spus eu : ai eronata idee ca daca iti provoci durere fizica, cea emotionala se va diminua. Cand de fapt nu faci decat sa accentuezi ambele dureri.
Daca a cunoscut-o ieri, ma mentin in aceeasi pozitie ca mai devreme : nu o place. Ii place sa te vada pe tine suferind, ii place sa te milogesti de el.te "pedepseste". Poate fata asta sa nici nu existe cu adevarat.
Si stii ceva : era mai bine daca chiar exista o fata la care sa tina. Pentru ca ce face e mai urat asa...se foloseste de ceva ireal pentru a te injosi pe tine.
Nu te respecta deloc. Nu e primul baiat de genul asta pe care il cunosc. Pastreaza tipologia foarte binewinking
Isi bate joc de sentimentele tale pentru ca el considera ca asta meriti...tu ca tarfa ce esti ca te-ai sarutat cu ala. Nu spun eu asta, asta gandeste el. El vrea sa se razbune pe tine..de aici si aceasta "fata" aparuta asa ca ciupercile dupa ploaie...din senin. Nu exista nici o fata asculta la mine.

| ioanaccc explică (pentru Vix999):

Exista, i-am cerut si facebook-ul ei, am vazut-o, e in liceu cu el, deci exista. sigh Acum nu stiu daca o place cu adevarat sa nu sigh, dar ieri l-am intrebat daca ii mai pasa de "noi". A zis " da... dar faza e ca... imi place de una". Deci e clar, ea e problema. :-

| Vix999 a răspuns (pentru ioanaccc):

Nu este ea problemaaaa...of ...cum sa te fac sa intelegi?
NU ea este problema. Nu am zis ca nu exista fizic ea, ci ca nu o place. Nu ea este motivul pentru care se poarta asa cu tine!
Problema este el si faptul ca s-a simtit ranit in orgoliu.
Chiar daca ea ar fi existat, tot nu ea ar fi fost problema. Problema este ca el este un frustrat, un misogin, un sadic si un nesimtit. ASTA trebuie sa te faca pe tine sa incetezi cu milogeala! Si daca ar fi tipa aia problema, te incalzeste cu ceva? Sa zicem prin absurd ca intr-adevar ii place de una. Se duce la ea, ea il refuza. Vine inapoi la tine. evident tu nestiind ca aia l-a refuzat si d'aia se intoarce la tine...ce-l opreste din a te lasa la prima care il accepta? Draga mea trezeste-te odata ca traiesti pe alta lume si nu vrei sa vezi adevarul.
Indiferent cat de frumos zici tu ca s-ar fi purtat el cu tine pana acum, nu te mai iubeste. Nu te mai respecta. Isi bate joc de tine si te calca in picioare ca femeie. Te loveste exact unde doare mai tare!
Daca ti-a raspuns asa cum zici tu ca ti-a raspuns...o Doamne in ce hal isi bate joc de tine!
Baieti, fete ..care mai sunteti pe aici si vedeti conversatia asta : help me! Ajutati-ma sa o fac sa inteleaga ce vreau eu sa spun happy

| ioanaccc explică (pentru Vix999):

Nu stiu de ce, dar nu pot accepta faptul ca nu mai esti al meu sigh, si ca va fi cu alta. Nu pot. crying

| Vix999 a răspuns (pentru ioanaccc):

Asta pentru ca este un soc...dar gandeste-te ca putea fi mai rau. Putea sta in aceeasi casa cu tine zi de zi si sa te lase. Tu nu trebuie decat sa te obisnuiesti cu faptul ca nu mai vorbiti pe net si ca nu va mai vedeti o data la ..cat va vedeati. Se trece mult mai usor peste.
Ce simti tu este un fel de obsesie. Ai impresia ca e al tau, ceea ce e gresit din start.
Nu a fost al tau niciodata...el dar a ales timp de 11 luni sa vorbeasca cu tine. Atat.
Nu te mai gandi la el in felul asta. Nu te gandi la el cu altele ca iti faci singura rau. Gandeste-te la el ca la un fost prieten si punct.
Cu totii ne simtim asa cand fostul partener incepe o noua relatie. Dar de tine depinde masura in care asta te afecteaza.
Viata e prea scurta si frumoasa ca sa iti bati joc de ea asa.
Nu fi trista ..iti promit ca va trece si ca vei rade de toata faza asta happy
Invata din ce ti s-a intamplat acum, ca poate o sa ai candva o fetita ..si o sa-si bata unul joc de ea cum face acum asta cu tine. Vrei ca ea sa fie puternica nu? Sa stie sa aiba demnitate. Sa nu se consume pentru toti idiotii si sa stie sa mearga mai departe.
Asta trebuie sa faci tu acum.

| ioanaccc explică (pentru Vix999):

O sa mai incerc sa vorbesc in seara asta cu el, sa vad ce pot face. Daca nu va dori sa ne impacam, cred ca e asa cum spui tu. Oricum, mersi mult pentru sfaturi, mi-as dori mult id-ul tau, sa mai putem vorbi, daca vrei, mi-l poti lasa intr-un mesaj? Mersi mult.

| blueheart a răspuns:

Imi pare rau de ce ti se intampla. Daca il iubesti asa de mult cum ai putut sa iesi cu un alt tip,sa te saruti si sa-i spui prietenului tau asta? L-ai ranit,i-ai ranit si orgoliul. Decat sa plangi si sa fii nesigura, ia primul tren, microbuz, orice alt mijloc de transport si du-te la el. Sa-i spui in fata ce simti pentru el, sa-l privesti in ochi si sa-ti spuna si el daca te mai iubeste sau nu. Nu va rezolvati problemele la telefon. Si daca va mai iubiti o sa va dati inca o sansa.
Succes! happy

| ioanaccc explică (pentru blueheart):

Am iesit cu alt tip, ca sa mai uit de toate care s-au intampalt intre mine si el sigh. Nu pot merge la el, e foarte departe si nu am unde sta. Daca as putea, eram deja la el in oras...

| blueheart a răspuns (pentru ioanaccc):

Daca il iubesti cu adevarat nu-l vei putea uita iesind cu altcineva si nici el pe tine cu oricate fete ar iesiwinking. Trebuie sa gasesti o cale de mijloc. Intalniti-va undeva la mijloc, intre orasele voastre. Propune-i asta si vezi ce reactie va avea. Daca va spune da atunci te iubeste si ti-a spus de alta fata doar ca sa te raneasca, sa te faca sa suferi asa cum l-ai facut tu.
Mi-ar placea sa stiu cum ai rezolvat problema.
Mult succes! kiss

| ioanaccc explică (pentru blueheart):

Mersi...

| ℓσνє a răspuns:

Adevarul e undeva la mijloc. Eu zic sa incerci sa-l uiti. Desi, poate vrea sa te faca geloasa, sau poate chiar nu mai simte ceva pentru tine. Gandeste-te bine, si ia o decizie. Numai tu stii ce e mai bine.