| DannaDellRay a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru. Mama se comporta cu mine de parca sunt un NIMENI. Mereu nu ii place ceva, mereu e de partea surorii mele mai mici.Si se spune ca nu ar trebui sa ma framinte pentru ca mereu cei mici primesc atentie deosebita de la parinti, dar nu mai pot, mereu eu ramin vinovata si sunt tratata asa cum nu merit, chi am observat ca si tata ma trateaza in acest fel. Nu mai suport! Pot spune ca am 15 ani, mama 36 si sora 6. Ajutor! Spuneti-mi ceva solutii va rog! Multumesc mult :**

Răspuns Câştigător
| purplestar9494 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa dai vina pe tine.Intr-adevar copii mai mici primesc mai multa atentie fiindca au nevoie de mai mult ajutor si mai multa ingrijire din partea parintilor dar trebuie sa le spui parintilor cum te simti si chiar daca ai crescut asta nu inseamna ca nu ai nevoie de atentia lor.Incearca sa ai o discutie matura cu ei si sa le explici ce te deranjeaza si cum te simti si la randul lor pot spune daca ii deranjeaza ceva.Cazurile de genu nu sunt rare cand parintii isi indreapta atentia catre un singur copil si par sa il uite pe celalalt dar nu este asa doar ca ingrijirea un copil mic necesita mult timp si efort si rabdare iar acum ca tu ai crescut se bazeaza pe idea ca nu mai ai nevoie de ajutor atat de mult si asta nu este neaparat o chestie adevarata mai ales cand esti la varsta in care ai nevoie de cineva langa tine care sa te ajute cu un sfat sau cu un indemn.Cand vorbesti explica le asta, spune le ca intr-adevar ai crescut dar totusi inca mai ai nevoie ca ei sa fie langa tine si sa te ajute atunci cand ai nevoie si vei vedea ca vor intelege.Bafta multa si sper ca totul sa se rezolve :*

8 răspunsuri:
| Xenia16 a răspuns:

Poate i-ai gresit mamei tale cu ceva si de asta face asa.

| SorinaSuciu a răspuns:

Si eu patesc la fel si nu stiu daca sa vorbesti cu ei te ajuta cu ceva pentru ca o sa te bage in seama cateva zile apoi totul va reveni la normal... ai putea sa incepi sa te miorlai si tu sau sa ii tratezi in acelasi fel ( la mine merge)

| yAsMy11 a răspuns:

Spune-i ca te doare comportamentul ei fata de tine, pentru ca e normal sa faci greseli, ca nu doar tu gresedti ci si sora ta.Intreab-o cum s-ar fi simtit ea daca ar fi fost in locul tau?

| AlesiaAsh a răspuns:

Mama ta te iubeste si asta nu trebuie sa uiti.Copii mai mici sunt "favorizati" pentru ca ei nu isi dau seama de anumite chestii.Ai incredere ca mama si tatal tau TE IUBESC! :*

Fundita?

| cakeforyou a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine, dar eu zic sa prinzi curaj si sa discuti cu ei si sa le spui ce nu iti convine(poate ei nu au observat cum se comporta)/ sau poate ca se comporta asa cu tine deoarece vor sa iti testeze maturitatea, nu stiu..nu e bine ce fac, avand in vedere ca au sa o invete pe sora ta mai mica sa fie o rasfatata si mai incolo ea va incepe sa se planga cand nu i convine ceva pana va rezolva problema in favoarea ei...cel mai bine ar fi sa discuti cu parintii tai si sa le spui punctul tau de vedere..nu ma prea pricep cu lucruri de genu(eu am 15 ani si cateva luni), insa sper ca te-am ajutat putinblushingte pup si sper sa iti rezolvi probleme cat de curand posibil!

| maya33 a răspuns:

Ar trebui sa-i explici ce te necajeste si o sa gasiti amandoua o solutie! Ai putea sa-i propui ca de fiecare data cand sora ta face ceva rau, sa o pedepseasca..banuiesc ca parintii tai o alinta si de aceea face asa! Are 6 ani, ar trebui sa fie mai intelegatoare! happy

| DannaDellRay explică:

Multumescc mult tuturor!

| andreeadraghici a răspuns:

Gandeste-te la o prostie pe care ai facut-o, poate din cauza asta mama ta si tatal tau se comporta asa cu tine, sfatul meu este sa ii intrebi pe parinti tai de ce face aceste Mari DIFERENTE