| SpeșălGirl a întrebat:

Am nevoie de un raspuns.Am 15 ani iar prietenul meu 16. M-a invitat sambata seara la un fel de petrecere.Eu,el si prietenii lui.Mi-au spus ca sunt foarte de treaba,caci nu ii cunosc si sa nu imi fie frica ca nu o sa ma integrez sau ceva.I-am spus ca parintii nu m-ar lasa,avand in vedere ca ei nu il cunosc asa de bine pe prietenul meu.I-am spus ca imi e frica sa fac asta,dar a spus ca ar vrea sa petreaca timp cu mine (noi nu avem cum sa ne vedem prea des) si ca in cazul in care nu mi-ar placea acolo, am pleca imediat.Acum nu stiu ce sa fac, eu nu prea i-am mintit pe parinti.Si m-am gandit si nu am nicio intamplare in care sa mai fac si eu ceva interzis.Le-as spune ca merg la o prietena si asa sa ma duc acolo.Ce spuneti sa fac? Avand in vedere ca mi-a promis ca plecam daca nu imi place si ca prietenii lui sunt super ok.Nu ar fi nimic asa special, orice copil mai face asemenea lucruri.Ce spuneti?

13 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Eu te-as sfatui sa nu mergi.La varsta pe care o ai chiar nu-ti dai seama de ce te-a invitat? Ce fel de petrecere e aceea la care esti numai tu singura fata invitata? Cred ca ar trebui sa rupi orice legatura cu el.Nu-ti este prieten.

| sabin89 a răspuns:

Incearca cumva sa nu recurgi la o minciuna fata de parinti. In general oamenii se simt mult mai bine cand merg pe adevar. Spune-le exact cum te-ai gandit, ca o sa mergeti pana acolo, o sa-i salutati pe aia, o sa stati putin si apoi o iesi la o plimbare sau ceva. In felul asta eviti eventualele mustrari de constiinta, pe care le poate aduce o minciuna.

| T0T a răspuns:

Daca tipul iti inspira incredere, du-te.

| anonimg a răspuns:

Sunt si eu de acord cu Totenn. Ascultă de părinți și nu îi minți. Minciuna va slăbi încrederea lor în tine, si lucrul acesta nu va putea fi reparat niciodată.

| Doub a răspuns:

Chiar are rost sa-ti minti parintii pentru un tip?

| minrest a răspuns:

Nu exista petrecere cu o fata si mai multi baieti. Daca ii minti pe parinti dupa aia o sa ai o retinere sa le spui ca ai patit ceva. Orice copil merge unde sunt alti copii, dar nu o singura fata intre baieti. Succes.

| NoName0x0 a răspuns:

Mi se pare cam dubioasa o petrecere cu o singura fata numai intre baieti, mai bine alegeti sa mergeti intr.un club ceva, pentru siguranta ta. Si apoi sa le zici parintilor ca dormi la o fata...

| StefanKogut a răspuns:

Uite asa ajungi sclava sexuala cine stie prin ce tara, iti minti parintii, nu stiu unde esti, ei cred ca esti ok la prietena ta si pina se dezmeticesc, tu esti de mult in cine stie in ce bordel insalubru de prin orient, ca si asa aia acum n-au pretentii, nu?

| Morenna10 a răspuns:

Familia e mai importanta. poate ar trebui totusi sa le spui parintilor intai

| Totenn a răspuns:

Sa nu ai incredere in nimeni, petrecere cu o fata si nu stiu cati baieti ha? e clar ca vrea sa te.
Oricum. fiecare alegere are si consencintele ei

| CodreanuC a răspuns:

Cum ai zis, nu va puteti intalni prea des, de unde sti ca il cunosti indeajuns, oricum intreabati parinti, poate te vor lasa

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Daca tu consideri ca tipul e chiar ok..adica e un prieten bun pe langa faptul ca e iubitul tau, eu zic ca e bine.dar sa fii 100% sigura asta e ideea, bafta, mult noroc

| Camelia121 a răspuns:

Incearca sa le explici parintilor tai care este situatia si fii sincera cu ei. Pune-l pe prietenul tau sa vina sa te ia si sa te aduca acasa.
Daca Doamne fereste, tu ii minti, ei stiu ca esti undeva, tu pleci in alta parte si nu pot da de tine?
Daca iubitul tau si prietenii lui ti-au pregatit o surpriza neplacuta (abuzeaza de tine, devin violenti).
Nu-ti implica prietena, o bagi si pe ea intr-un rahat mai mare decat voi 2.
Daca iti minti parintii, imagineaza-ti ce pedeapsa o sa primesti cand o sa afle.
Nu-i un capat de lume daca nu te vor lasa. E normal! Ai timp destul pentru lucruri de genul si daca baiatul asta te iubeste, te va iubi indiferent daca te lasa parintii sau nu.