| Beatrixz19 a întrebat:

Buna TPU, Am nevoie de un sfat. Nu am să îmi zic numele pentru dar am 17 ani si sunt abuzata verbal si câteodată fizic de către mama mea. Am avut abateri de a ma sinucide de trei ori din cauza ei, sunt la liceu si iau note bune, in clasa a 9 a am si terminat cu premiul 2 dar pentru ea nu a fost de ajuns, fac curat in fiecare săptămana, o dată sau de doua ori. Nici macar un multumesc nu primesc. De obicei evit sa vorbesc cand intra in conflict si ma insulta, ma face proasta, cretina, neindeajuns. Incep sa tremur si pierd controlul asupra mea si incep sa plang involuntar, nu pot controla deloc. Ies afara destul de des pentru ca acasă pentru mine nu înseamnă iubire dar nu am un anturaj dezaxat, de dinainte sa termin clasa a 10 a îmi caut de munca prin orașul care stau ca de câteva luni trebuie sa ma întrețin singura, sa îmi cumpăr haine, chestii de igiena/feminina, totodata m-am si apucat de fumat si banii pe care ii obțin din munca se duc pe ele. Sunt foarte derutata si as vrea un sfat cum sa drămui situația.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma abtin sa dau sfaturi in acest caz, fiindca adevarul este undeva la mijloc.

Daca o ascultam si pe mama ta, probabil ca are destule motive sa se planga, mai ales ca stai toata ziua acasa si nu faci nimic, fiindca sa stai toata ziua acasa si sa trandavesti, facand curat doar 1 singura data pe saptamana, ceea ce nu este suficient.

In plus, te-ai apucat de fumat si asta nu-i nici sanatos si nici normal pentru o fetita de liceu.
Tremuratul, plansul isteric si gandurile de sinucidere sunt semne de probleme psihice serioase si ti-as recomanda sa ajungi la un medic psihiatru, pentru evaluarea corecta si tratament adecvat.

Poate ar fi bine sa asculti de mama ta, sa vezi ca nu-ti vrea raul, dimpotriva, iti face educatie si incearca sa te aduca pe calea cea buna, apeland la vorbe mai dure.

| Freya1 a răspuns:

În primul rand trebuie sa înveți sa nu îți pese de părere nimănui.Cand vei învață că anumite lucuri nu contează și ca unele vorbe sunt de pus la fund nu de luat în seama te vei simții mai bine.

Chiar dacă e mama ta, o data ce sta prost cu nervi ar trebui ignorata.Cand îți mai adresează injurii încearcă sa le ignori și sa te gândești la alte lucuri ca bănuiesc ca ai și tu treburi de făcut, lecții, sa îți plănuiești viitorul ca și asa mi ai un pic și te poți muta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Buna, lasa-te de fumat, nu te ajuta si iti cheltuiesti banutii degeaba. De anturaje aiurea nu ai nevoie, dar poti face astfel incat sa nu prea stai pe acasa, sa ai o prietena-doua cu care sa mergi sa te destinzi. Gandeste-te si la viitorul tau profesional, daca vrei sa dai la o facultate vei avea nevoie de bani pentru meditatii si apoi chirie.
Nu este cazul sa te sinucizi din cauza nimanui de pe lumea asta. Cauta sa vorbesti cu un psiholog cat mai repede, pana mai ai asigurare si poate gasesti ceva gratuit. Poate ca va avea ceva sfaturi bune pentru voi. Mama ta daca are ceva probleme psihice iti va face viata grea mereu, si daca vei sta in alt loc, dar oricum mutandu-te peste cativa ani, poti sa mai scapi macar un timp de atmosfera de acasa.
Cand poti, mergi si vorbeste si cu un preot, da pomelnice si acatiste pentru liniste in casa si ajutor la sanatate si invatatura.

| Holiday a răspuns (pentru Smmo):

"Cand poti, mergi si vorbeste si cu un preot, da pomelnice si acatiste pentru liniste in casa si ajutor la sanatate si invatatura."

Dintre fumat si tampeniile astea, e de preferat fumatul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Nu sunt tâmpenii, i-a dat un sfat mai mult decât bun. Nu multi utilizatori de pe aici îl dau.
Acum înțeleg că ești ateu, dar pe cei care cred in astfel de chestii, îi ajută.

| SuperCoolDude a răspuns:

Nu mai fuma. Eu eram bolnav si depresiv, iar prin fumat imi faceam rau. Nu imi luam pastilele de hipertensiune, dar fumam un pachet la 2 zile. M-am apucat de fumat ca sa atrag atentia mamei, ca un fel de rebeliune, dar pot sa recunosc acum ca a fost o prostie.
M-am lasat.

Acum mananc piersici, pernute viva, avocado si lucruri sanatoase happy. Iti recomand si tie. Iesi si pe plus cu banii pentru ca sunt scumpe rau. Eu dadeam 16 lei pe un pachet, iar acum voi dati 26 daca nu ma insel.
Ai toate motivele sa te lasi.

Muta-te singura.
Gaseste o chirie de 200 euro (10 milioane adica; cam cea mai ieftina) si tine de bani.

Daca mama ta nu te apreciaza, atunci pleaca.
Nu trebuie sa stai cu ea, daca nu te suporta.

Dar daca esti inca la scoala, e cam greu sa te muti singura pentru ca va trebui sa muncesti si sa renunti la scoala, iar cu 10 clase nu ajungi niciunde. Nu te angajeaza nimeni.

Trebuie sa iti strangi niste bani inainte. Mutatul in chirie e cam scump. Eu am dat 25 de milioane ca sa stau aici unde stau. Exista comision la agentie si unii proprietari mai cer si garantie.

Daca inca esti eleva eu zic sa tragi tare la invatat si sa pleci de la mama ta. Cu liceul terminat iti poti lua un job, dar parca facultatea si niste cursuri te-ar propulsa in viata.

Trebuie sa intelegi ca lumea te angajeaza doar daca ai calificari si educatie superioara (facultate). Altfel nu o sa ii intereseze o fată care e la primul job.

Fiind fata ai totuși avantajul machiajelor si anume ca ai putea sa te gandesti la a iti deschide o afacere micuta in care sa pui unghii sau sa oferi servicii de makeup.

Mutatul de la ai tai e o decizie serioara pentru ca odata mutata nu cred ca vrei inapoi si odata mutata trebuie sa ai bani mereu.

Eu am plecat tarziu de la ai mei. Pe la 26-27. Am strans multi bani, i-am dat pe mutat si am strans iar. Acum am 60 de milioane, ma intretin singur si o duc bine.
Ma gandesc sa ma bag într-o mica afacere ceva care sa imi produca bani.

Ce iti zic sigur e ca ai de platit chiria 1000, intretinerea 200, electricitatea 50 si cartela Vodafone 45. Astea sunt cheltuielile mele si tin mereu socoteala de ele. La tine pot fi mai multe, dar TREBUIE SA AI BANI CONSTANT.

De aia iti recomand sa strangi bani.
Fumatul e un mare minus in situatia ta.
Nu o sa scapi de statul cu ai tai daca fumezi. Este un obicei toxic si care iti fura bani.

In cazul tau eu zic totusi sa o mai suporti pana termini liceul.
Trebuie sa muncesti la cateva joburi si va dura sa gasesti un job potrivit. Ori nu va fi jobul ok ori nu vei fi tu stabila. Trebuie sa ai mereu un job si bani.
Fii tare.
Baftawinking

| Cypru13 a răspuns:

Pari o fata cu capul pe umeri
Gandeste te peste ani cum va fi cand vei ajunge o persoana de succes si te vei uita doar ca la un capitol din viata ta
Incearca sa nu mai fumezi si apuca te de sport
Fa foarte mult sport, te va descatusa, vei capata mai multa incredere in tine, vei elimina multe ganduri negre.
Pentru multe persoane in astfel de situatii sportul a fost scaparea. Fa plimbari chiar si singura, incearca sa te cunosti pe tine, sa ti vezi punctele puternice, slabe