| Mmaannuu111 a întrebat:

Buna TPU am o dilema mare. Am o prietena de cateva luni dar de cand sunt cu ea m-am distantat de grupul meu de prieteni si faza e ca de acum ceva timp s-a schimbat si apar certuri mai des. Nu stiu ce sa fac as vrea sa am si o relatie buna cu prietenii dar si o relatie buna cu iubita mea. Iubitei mele nu i place cand stau mai mult cu prietenii decat cu ea dar din ultimul timp de la atatea certuri mi s-a cam luat de ea dar putin adica nici nu vreau sa ma despart de ea dar nici nu vreau sa nu ma mai bage in seama prietenii cu care am avut multe amintiri frumoase de a lungul a 8 ani de prietenie fiecare. Am 17 ani si nu stiu ce sa fac ma gandesc ca nu mai tine mult relatia cu prietena mea si ma gandesc ori sa ma despart de pe acum de ea dar ma va durea putin sau sa astept sa mi se duca de ea sa nu ma doara pentru ca eu vreau sa fie ca pe vremuri cu piretenii mei petreceri si voie buna, nu sa ma plictisesc pe afara ca nu mai avem ce vorbi. Afara cand ies sa stam ori ma cert cu prietena ori prietenii nu ma baga in seama si nu avem ce vorbi adica ma simt incordat cand vorbesc cu ei. Nu stiu ce sa fac sincer adica cu prietena mea nu mai e ca prima data mi s-a luat putin de ea dar tot o iubesc dar ma gandesc ca voi pierde timp degeaba ca acum inca mai am copilarie sa ma distrez cu prietenii nu sa-mi fac iubita sa mor cu ea de pe acum. Dar daca e sa ma despart de ea, cum fac asta ca, nu stiu sunt undeva la mijloc nici nu vreau sa ma despart de ea dar nici nu vreau sa raman doar cu ea adica vreau sa ma distrez ca pe vremuri cu prietenii, acum se distreaza doar ei si cand ma gandesc ma simt foarte nasol. Ascultam niste manele mai vechi pe care le ascultam cu prietenii si parca ma batea un gand sa ma despart de ea dar nu pot pentru ca o iubesc. Va rog frumos sa ma ajutati nu pot trai cu ideea ca e cu altul dar nici cu ideea ca prietenii mei se distreaza fara mine. Iubita mea e si incapatanata daca vorbim despre asta spune ca se va distanta de mine. Deci chiar nu stiu ce sa fac, ma gandesc ca de abia acum vor aparea petrecerile alea si vremurile alea faine de la 17 ani in sus si nu vreau sa le ratez. Dar nici sa o pierd.

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,pai am analizat mai atent situatia data si am ajuns la anumite concluzii cu care consider ca vei fi de acord.Relatia voastra nu este bazata doar pe iubire, dar si pe dependenta.Prin dependenta ma refer la faptul ca prietena ta vrea ca tu mereu sa iti petreci timpul cu ea si nu accepta ca tu sa fii in preajma altora.Problema este ca dependenta poate transforma relatia data in una "toxica" care sa iti aduca suferinta si sa nu iti permita sa evoluezi.Astfe de relatii nu rezista mult timp daca treburile nu se schimba.Nu e bine sa controlam viata altora, daca iubirea e adevarata, trebuie sa vina din partea la ambii, nu sa fie impusa sau controlata.O modalitate de a rezolva problema este sa-i explici clar ca o iubesti pe ea, dar ai vrea sa iti petreci timpul si cu prietenii tai.Incearca sa-i explici ca nu iti place sa fii controlat de ea.Fiecare dintre noi are mai multi prieteni,si este absolut normal,caci daca stai mereu cu o persoana,cu timpul prezenta ei te deranjeaza. Poti sa-i explici si ei asta,sau de ce nu ai incerca sa o inviti sa iasa cu tine si prietenii tai? Imi dau seama ca ea nu prea are prieteni,de ar avea nu ar fi atat de atasata de tine. Poate si aceasta e una din cauzele problemei. Faptul ca nu iti permite sa iesi cu ei poate insemna ca nu are incredere in tine si-i e frica sa nu o inseli,sau poate ca nu-i place sa fii si al altcuiva. Daca nu vrea nici de cum sa inteleaga,atunci gandeste-te la cat va mai continua asta? O luna,doua,un an, doi, mai mult? Odata si odata tot vei vrea sa cunosti alti oameni, si ea mereu iti va interzice, si ce vei face atunci? Vei respinge toata lumea de dragul ei? Stiu ca despartirea ti-ar aduce suferinta, dar e mai bine sa suferim putin ca sa fim fericiti mult, de cat sa suferim mult dar sa fim fericiti foarte putin.Toata viata ta e inainte, vei mai cunoaste multa lume.E important sa nu traiesti mereu cu ziua de ieri.Realizez ca esti o persoana care traieste mult in trecut.Tot ce a fost in trecut cu prietenii tai nu va mai fi si acum la fel, totul se schimba, nimic nu e vesnic, nici persoanele din viata noastra, dar poti avea amintiri noi mult mai frumoase ca cele vechi.Decizia e doar a ta.

12 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Nu am stat sa citesc tot dar îți dau un sfat. Nu te îndepărta de prieteni. Poți sa fi și cu ea, sa mai ieși și cu ei, de fapt ai putea sa o integrezi și pe ea. În viata nu stam numai cu partenerul, nu ne izolam dar nu stam nici doar cu prietenii, ne vedem și de relație și de familie etc. Tu îți stabilești singur prioritățile.

| Mmaannuu111 explică (pentru Emma30555):

Faza că ea nu vrea deloc, e foarte absurdă.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mmaannuu111):

De ce nu vrea? E tânără ar trebui sa fie deschisa către prieteni către distracție, eu zic sa faci ce simți, dacă te iubește îți dă și libertate, în plus relația nu înseamnă izolare, ajungi sa întri în monotonie și sa va plictisiți dacă stați mereu doar voi doi

| AndraLavi a răspuns:

Chiar daca ai 17 ani, asta nu inseamna ca ti-a trecut timpul si ca vei pierde toate petrecerile. Distractia tine toata viata daca stii sa traiesti si sa profiti de toate zilele tale. In primul rand, nu trebuie sa iti indepartezi nici prietenii, nici iubita. Daca iti vei indeparta acum iubita dai dovada ca intre voi nu a fost nimic serios si ca timpul s-a irosit degeaba, dar din spusele tale e totusi ceva ciudat fiindca tu ai afirmat ca ti s-a luat de ea. Tu simti ca ea ti-a rapit clipele cu prietenii, iar daca tu ii pui pe ei pe primul loc, iti vei da seama ca o vei pierde la un moment dat. Trebuie sa existe un balans intotdeauna intre prietenie si iubire. In cazul in care prietenii tai nu o accepta, nu pot fi numiti prieteni. Tu faci alegerile, tu stii foarte bine cu cine vrei sa traiesti si cu cine vrei sa iti imparti viata. Cunosc persoane care au o relatie de la varsta de 17 ani si acum au aproape 40 de ani. Nimic nu e imposibil daca ti-ai gasit persoana potrivita si doresti sa o ai aproape mereu. In al doilea rand, iti poti convinge prietena sa iasa cu tine si sa-i prezinti grupul tau daca nu il stie deja. Intregreaz-o, distrati-va, ca doar tu ai mentionat ca esti tanar. Sau, faceti-va voi anturaje care sa fie de calitate, nu cantitate. Dovedeste-i ca poate sa aiba incredere in tine in momentul in care tu zici ''Iubita mea, ma duc la o bere cu prietenii'' si ea va intelege ca ai nevoie de libertate in unele situatii. Dar, daca tu o indepartezi e logic sa intervina putin monotonia. Prietenii tai trebuie sa inteleaga ca ai nevoie de rasete, de chefuri si altele, dar si dragostea e foarte importanta, sa stii ca ai un suflet care te asteapta mereu, care se ingrijoreaza pentru tine, care ti-ar da o mana de ajturo. Cred ca iti imaginezi ca nu prietenii o sa-ti dea o cana cu apa la batranete, chiar daca mai ai mult pana ajungi acolo. Nu zic sa ramai lipit de fata asta daca tu simti ca nu e aleasa.Gandeste-te ca poate ea s-a atasat de tine, pe cand prietenii abia asteapta sa te consoleze si sa mergeti in cautare de alta prada. Dar fii foarte atent...Multi au interese ascunse.Asta tine doar de tine si de felul cum alegi oamenii, cum plasezi pe fiecare in rolul meritat. Tu decizi.

| Jenga a răspuns (pentru AndraLavi):

Te ador.

| Mmaannuu111 explică (pentru AndraLavi):

Faza este că prietena mea nu vrea mai deloc sa stau cu ei si ne certăm foarte des pe problema asta ca este foarte absurdă

| Mmaannuu111 explică (pentru AndraLavi):

Faza este că prietena mea nu vrea mai deloc sa stau cu ei si ne certăm foarte des pe problema asta ca este foarte absurdă + ca nu o îndepărtez in tot acest timp am stat numai cu ea si m-am distanțat de prietenii mei si acum vreau sa fac un balans dar ea nu Este de acord e foarte absurdă

| Mmaannuu111 explică (pentru AndraLavi):

Dacă ai fi în situația mea tu ce ai face?

| OrdanKarris a răspuns (pentru Mmaannuu111):

Vrei sa-ti vand un pont? Motivul pentru care prietena ta iti face figuri si probleme este fix motivul pentru ca a reusit sa te faca sa renunti la prieteni, PENTRU EA! Sacaiala aia ca nu-i place sa te vada cu prietenii este testul ei sa vada ce esti dispus sa faci de dragul ei. Iar asta de fapt e o capcana. Daca esti dispus sa-i faci pe plac, isi pierde respectul pentru tine si iti face zile negre acum. Femeile nu te apreciaza cand faci chestii aparent bune pentru ele. Dimpotriva, ele percep asta ca si cum ai fi un om slab, gata sa renunte la pasiunile, prietenii, hobbyurile si placerile tale, pentru ea. Ea te-ar fi respectat daca NU renuntai la nimeni si nimic. Aici este capcana in care cad 90% din baieti. Nu mai face ce-ti cere, fa ca-ti place.

Fa o incercare. Fa exact invers ce ai facut pana acum, chiar daca se supara, fa-te ca nu-ti pasa. Si ai sa vezi schimbarea. Cu riscul de a o pierde, recapata-ti prietenii si ai sa vezi ce rapid isi schimba si ea glasul. Sau daca te paraseste, vei stii cam ce ai insemnat pentru ea.

| Mmaannuu111 explică (pentru OrdanKarris):

Am făcut asta si a spus ca se plictisește afară si e supărată din când în când.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Mmaannuu111):

VRAJEALA IEFTINA! E suparare artificiala, indusa, e felul ei de a te manipula sa faci ce vrea eam cand vrea ea, cum vrea ea. Asta e tot. E o suparare fabricata, inventata special ca sa iti restrictioneze anumite placeri, in cazul tau de a avea alti prieteni. Cand vede ca nu ii merge teatrul ieftin, imediat baga scuza ca se plictiseste afara si e suparata "din cand in cand" si spera sa pui botul. Greseala ta acum e sa pui botul, adica s-o crezi cand se scuza aiurea.

Si apropo, chiar daca e suparata pe bune, asta nu are nici o treaba cu tine sa ai ce prieteni vrei. Nu are nici o legatura sula cu prefectura! Prietenii sunt prieteni, starile ei emotionale sunt problema ei. Nu se poate controla, pune-o la punct sau fa-i vant afara pe usa pana se calmeaza si pune-o sa te caute a 2-a zi cand isi revizuieste comportamentul. Daca nu faci asta o sa te calce in picioare, te va insela cu prima ocazie si te va parasi. Daca iti pastrezi respectul de sine, si inveti sa o pedepsesti cand se comporta ca o vaca si iti impune ultimatumuri, va vedea ca nu functioneaza manipularea ei asupra ta, si te va respecta de 1000 de ori si se va comporta frumos cand interactioneaza cu tine, pentru ca stie ce va pati daca te agaseaza aiurea de fiecare data cand e plictisita sau suparata. In felul asta o fortezi si o obligi sa se comporte cu tine frumos iar supararile si plictiseala sa si le descarce pe altcineva: prietenele ei de ex. si nu pe tine.

| Jenga a răspuns:

Wtf, sincer? Urasc oamenii ca tine.
Casnicie placuta cu prietenii de pahar, sper sa aveti multi copii.