| NoName432 a întrebat:

Eu si prietenul meu urmeaza sa facem 1 an de relatie. Pana acum o saptamana eram indragostita peste cap, nu puteam sa imi imaginez viata langa altcineva. Am fost la un concert si am vazut un tip dragut ( nu m-am indragostit, a fost doar o simpatie). Ideea e ca acum mi se pare ca nu mai simt nimic pentru prietenul meu, stiu ca suna aiurea. Noi avem o relatie la distanta (el e din alta tara) si ne vedem rar, de craciun, de paste si vara. Am inceput sa ma gandesc de ceva vreme ca nu simt ca traiesc, in perioada asta mi-am pierdut toti prietenii, m-au tradat toti..nu prea ies, am doar o amica cu care mai ies dar rar..si nu suntem bune prietene. Am 17 ani si simt ca nu ma distrez deloc. Doar stau in casa, invat, citesc si pierd timpul toata ziua. Am zile cand stau in pat ore in sir fara sa fac nimic, lipsita de viata..Sunt si dintr-un oras mic si chestia asta ma omoara si mai tare. Nu stiu ce sa fac, ma simt atasata de prietenul meu dar nu il mai iubesc, nu stiu cum sa imi explic emotiile..nu stiu ce simt. E ca si cum as trai intr-o bula neagra. Nu vreau sa ma despart de el, mi-e teama ca nu o sa mai am chiar pe nimeni dar in acelasi timp imi doresc sa simt ca traiesc, sa merg la intalniri si sa ma distrez. Si mai e si faza ca de fiecare data cand pleaca sufar extrem de mult.El e un om atat de bun si bland si uneori mi se pare ca nu merita o persoana atat de ciudata ca mine..Doamne, deci scriu toate astea plangand..scriind tot ce simt realizez cat sunt de trista de fapt. Nu stiu ce sa fac, va rog..sa ma ajute cineva sa inteleg ce se intampla cu mine.

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Daca ai o relatie nu inseamna ca viata ta se termina. Nu inseamna ca nu poti sa ai prieteni, nu inseamna ca nu poti sa faci lucruri si fara el. Posibil sa fie doar un sentiment de moment faptul ca te-a atras acel tip. Dar e posibil si sa fii plictisita de relatia la distanta. Trebuie sa te gandesti si sa iti dai seama ce simti pentru iubitul tau. Gandeste-te la el si la momentele voastre impreuna. Chiar daca e distanta intre voi, gaseste lucruri de facut cu el. De exemplu sa vorbiti pe skype cu web, sa va jucati ceva online. Incearca sa mentii contactul cu el chiar daca daca e departe. Cand nu e posibil sa comunicati, iesi si tu afara. Sunt sigura ca ai ceva amici.

| Lzehxo a răspuns:

Incearca sa-ti dai seama ce simti cu adevarat pentru iubitul tau. Daca esti cu el nu inseamna ca nu poti sa iesi si cu ceilalti. Fii libera. Nu crede in oameni dar fii prietena cu ei. Fa-ti multi prieteni si iesi pe afara, daca nu-ti pui increderea in ei nu ai cum sa fii tradata. Deci asculta-ma, vorbeste cu toata lumea si iesi afara. Citeste romane, apuca-te sa scrii o carte de exemplu despre viata ta sau sa ai un jurnal in care scrii tot ce simti. Ajuta. Deseneaza. Si cand nu mai simti nimic pentru persoana aceea(din strainatate) ii spui clar ca nu mai poti sa continui asa pentru ca te omoara gandul ca nu poti sa il ai aproape. Te desparti frumos de el. Nu-l fa sa sufere. Bafta, ai grija de tine!