| teiubesk23 a întrebat:

Am o intrebare gen DRAGOSTE. M-am despartit recent de prietenul meu si am ramas prieteni ft buni (nu am vrut sa rupem legatura). Vreau sa-l intorc inapoi insa nu stiu daca face... Simt ca exista o atractie intre noi dar ma tem sa nu fie doar fizica... Petrecem mult timp impreuna, se straduie sa nu ma supere, se teme sa nu ma piarda ( dar nu stiu daca toate astea sunt din prietenie sau din dragoste). Ma tem sa-i spun despre ceea ce simt fiindca asta ar afecta prietenia noastra si ea este unica mea sansa de ai fi alaturi. Voi ce ati face in locul meu? Oferiti-mi va rog citeva sfaturi.

P.S. E o persoana inchisa si cred ca nu e o idee buna sa vb cu el despre sentimentele mele.

11 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Nu stiu daca e tocmai cea mai buna idee, dar ai putea lasa putin timp ca sa iti dai seama daca si el si-ar dori asta. Depinde mult si motivul despartirii voastre pentru ca daca e ceva ce nu se poate rezolva, nu cred ca are sens. Pe langa asta, mai este si pericolul "obisnuinte". Esti sigura ca nu esti prea obisnuita ca el sa fie cu tine si tocmai din cauza asta sa simti nevoia sa il aduci inapoi?

| teiubesk23 explică (pentru Nicoleta):

O luna de relatie nu cred ca ar putea crea o obisnuinta majora...happy motivul despartirii a fost faptul ca inca mai tinea legatura cu fostele lui si nu a vrut sa aleaga intre mine si ele..acuma a rupt-o si de asta ma gindesc la o posibila impacare...

| Nicoleta a răspuns (pentru teiubesk23):

Poate pare imposobil, dar daca te atasezi de cineva chiar si o luna poate crea obisnuinta.

| neutrino a răspuns:

Mergi inainte, nu inapoi. O relatie innodata tot se rupe.

| grab a răspuns:

Ma tem, ma tem, ma tem... nu o sa ajungi nicaieri cu temerile.

fii tu insati naturala si foloseste-ti feminitatea.
roaga-l sa fie mai ferm cu tine si mai barbat in actiuni. daca nu stie cum, sa iti intrebe tatal sau fratii/verii mai mari!

| fuzzer a răspuns:

Acorda-i atentie, si cand va fi momentul potrivit ii spui daca el este mia timid.

Important este ca si el sa simta la fel, si toate astea vor veni de la sine.

Nu insista foarte mult, caci iti poti pierde prietenia cu el.

| PiinkSmiile a răspuns:

Hey!
Inainte sa faci vreo greseala, ar fi bine sa te asiguri de acest fapt.Chiar tu ai spus ca ti-e frica sa nu fie doar atractie fizica.
Dupa ce vei vedea raspunsul, poti sa urmezi urmatorii pasi:
1. Poti incerca sa-l atragi inapoi si nu prin frumusete sau altele, ci prin a petrece mai mult timp cu el, sa-i amintesti de trecutul vostru si cat de bine va era impreuna.
2. Dupa ce faci asta, poti sa-l lasi ceva timp singur ca sa realizeze cat de mult te iubeste si doreste.Cred ca dupa asta va veni el la tine, cerandu-ti sa fiti impreuna din nou.

Cam tot ce trebuie sa faci tu este sa-l recastigi.

Eu daca as fi in locul tau, as STA mai intai sa VAD daca MA ATRAGE doar FIZICUL SAU CARACTERUL. Dupa as vedea ce sa fac.

Oricum eu iti dorsc multa BAFTA! :)

PS-In caz daca vei mai avea nevoie de sfaturi, poti sa intri pe https://www.facebook.com/pages/Sfaturi/617710694930170 sau poti adauga adresa de e-mail sfaturi.cherry@yahoo.com

| teiubesk23 explică (pentru PiinkSmiile):

Ai un id de mess pe care pot sa te contactez happy chiar as avea nevoie sa dicut cu cineva...

| PiinkSmiile a răspuns (pentru teiubesk23):

Poti sa-mi lasi oricand mesajele, iar eu voi incerca sa te ajut happy Sa nu eziti niciodata sa-i spui, deoarece doar noi vom stii problema. happy

| Florrentina14 a răspuns:

Ia incearca sa vorbesti despre fosta voastra relatie. Aseara, i-am dat o idee de discutie cu cel mai bun prieten al ei (baiat, era 00:00 si nu aveau ce sa vb ) si mi-am permis sa zic "mai, jucati-va dea iubitii!"(el ma stie mai nebuna, asa ca nu mi-a fost greu sa zic ) Au ras amandoi de mine laughing Dar le-a placut ideea ( plus ca ei se plac, din cate ii citesc eu mesajele surorii mele :]] dar nu vor sa recunoasca)
Ghici! S-au jucat pana pe la 3 big grin si el dadea din joc in real. A zis o fraza gen "Imi place din ce in ce mai mult de tine "( el a vrut sa fie cu ea, dar l-a refuzat) doar ca asta a parut ca si cum ar fi fost in afara jocului( ideea era sa-si spuna tbx sa vb despre toate si tot). el are prietena iar sora mea a spus ca ii e mila de ea, ca se simte ea inselata.Iar el..lui nici nu i-a pasat, a zis ca nu-i poarte grija, ca vrea sa continue jocul.
Provoaca-l si tu la chestii din astea big grin
Vorbeste cu el! Chiar daca nu vrei! :**

| Johnnathann a răspuns:

Nu mai fi timidă. Când rămâneţi singuri spune-i sentimentele care le simţi şi el te va înţelege. Sigur o să fiţi iar un cuplu.