| AngieFun a întrebat:

Am fost o perioada cu un baiat dar ne.am despartit si am ramas prieteni buni, ne intelegem super dar cum vine prietenul lui mai mare devine un nesimtit, cum sa.i arat ca me deranjeaza fara sa se supere si sa stricam prietenia?

Răspuns Câştigător
| JoannaChan a răspuns:

Eu cred ca daca face asa nu merita prietenia ta. Daca tinea la tine, chiar in fata prietenului lui mai mare trebuia sa se poarte mai frumos.Dar oricum, ar trebui sa vorbesti intai cu el despre asta. Spune-i ca te deranjeaza cand face asa.Ca tu tii la el si vrei sa ramaneti prieteni, dar comportamentul lui nu este unul adecvat unui prieten.Cel mai bine e sa-i spui ce gandesti si ce simti, sa-i spui sa se gandeasca la asta si pe viitor sa nu se mai comporte asa.Vezi dupa cum o sa se comporte si ia decizia corecta. Daca se mai comporta asa dupa ce a-ti vorbit si nu incearca sa rezolve problema, atunci inseamna ca nu-ti merita prietenia.Si nu ar trebui el sa se supere dupa ce se comporta asa, ci tu, asa ca nu te ingrijora.Tu doar spune-i ce gandesti.happy Succes!winking

3 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Tot el să nu se supere? Dar cu tine cum rămâne, dacă el e nesimțit? Sunteți prieteni, prietenii nu fac așa și sunt sinceri. Așa o să fi și tu, sinceră cu el! Spune-i ce te deranjează, pentru că văd că el nu-și dă seama de nesimțire.

| SunnyDay88 a răspuns:

Probabil prietenul lui nu are vreo parere foarte buna despre tine, sau vrea sa-i demonstreze ca desi mai vorbiti nu da 2lei pe tine. as spune ori sa-i comuni direct ca te deranjeaza, ori sa-i dai peste nas si tu lui de fata cu prietenul lui (asa ca o lectie si invatatura de minte), ori sa renunti sa mai vorbesti cu el.
cauta-ti pe cineva nou cu care sa-ti imparti timpul. nu poti sta implicata intr-o relatie care nu mai exista si care te impiedica pe altii sa se apropie de tine.

| lastride a răspuns:

Tu nu vrei sa-l superi pe el dar tu esti cu botu umflat (expresie).

Majoritatea baietilor isi schimba radical atitudinea fata de o fata cand sunt in preajma altor baieti. Am observat asta si la mine, invonluntar parca incep sa fac glume de tot rahatul.
Parerea mea e ca ar trebui sa eviti situatiile cand este cu alti prieteni si sa te rezumi la a discuta intre patru ochi.