| vidyalove a întrebat:

Am o mare problema. Eu am 14 ani. Ce pot sa fac? Ca m-am saturat? Parintii mei se cearta de cand eram mica. Nu mai stiu ce sa fac. Cum sa fac sa nu se mai certe. Daca fac ceva si strig la tata de exemplu el tipa la mine si ma pedepseste.(nu m-a batut niciodata). Mi-e frica. Mi-e tare frica sa nu o bata pe mama. Mai bine m-ar bate pe mine.Mai bine as muri decat sa se intample asa ceva. Ce sa fac. Va rog un raspuns.cryingcryingcrying

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

NU te băga între ei.
Ignoră totul. Pe mine "m-a mâncat" să mă bag între ei când a fost ceva similar şi regret şi-n prezent!
Salut!

| EUSIATIT a răspuns:

Sincer numai despre asta se vb pe site. MAi copii toti aveti ceva de reclamat impotriva parintilor? Oare ei nu au facu sau nu fac nimic bun? Ma gindesc ca ve ti fi parinti si{CE TIE NU TI PLACE ALTUA NU I FACE] tine minte nimic nu ramine neplatit. Nu mai am comentarii. sunt parinte si sunt ff deprimata cind citesc aseste intrebari oofff oare ce se intimpla cu aceasta generatie? [respectul fata de parinti.nemultumirea lor fata de cei care i au dat viata?

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Să nu te implici ar fi un lucru bun. Nu are sens să te bagi sunt persoane adulte şi ştiu şi singuri să-şi rezolve problemele. Dacă au destul cap îşi vor da seama că nu are sens să continue aşa. Baftă!

| alexa a răspuns:

Atunci cel mai bine ar fi sa. ti revizui comportamentul fata de ei.stiu ca e greu cu parintii si eu la 18 mai ma cert cu ei.este ceva normal, sunt probleme ale adolescentei, perioada asta cu multe schimbari cand nu ne mai convine nimic si de aici apar conflictele intre generatii pentru ca deja o data cu inaintarea in varsta avem si noi propriile pareri, propiile probleme pe care adultii nu le inteleg sau nu stiu cum sa ne fie alaturi.
incearca sa. i ignori, sa nu mai urli si sa nu te mai certi cu ei, chiar daca stiu ca e greu sa te abtii. zi ca ei, dar fa ca tine.asculta.le parerile si spune. le si tu ce te deranjeaza.prinde.i intr. un moment bun si atunci vorbeste cu ei. fa asta pentru a nu risca sa se intample ce ai zis tu(adica sa o bata pe mama ta), petnru ca de multe ori cand parintii vad ca exista probleme cu copii si nu stiu cum sa le faca fata se cearta intre ei si nu se ajunge la nimic bun.comiunicarea poate rezolva multe, si de asemenea comportamentul tauwinking
multa bafta si capul sus.trec toate, desi te inteleg pentru ca stiu cum e sa fii certat.

| Denisa a răspuns:

In toate familiile sunt certuri. Sa nu crezi ca cei pe care ii vezi in parc cu copii acasa sunt atat de "calmi". Fiecare are probleme si fiecare are motive de cearta. Eu o stiu pe mama. O femeie foarte dificila insa foarte buna daca stii cum sa ii vorbesti. Cand se certa cu tati cel mai rau lucru pe care il faceam era sa ma bag. Acum am invatat ca cel mai bine e sa ii las sa se certe, sa nu tin cu nici unul. Daca va fi sa divorteze (Doamne fereste) vor divorta pentru binele lor. Nu e bine ca intr-o relatie sa fie atata tensiune si certuri. De asemenea sunt sigura cu parintii tai nu vor divorta. Pur si implu e o perioada mai proasta in familia voastra. Lipsa banilor, alcoolul, tutunul sau alte lucruri afecteaza viata de familie. Ce poti face e sa vorbesti cu fiecare in parte si sa le explici ca esti satula de certuri si ca iti doresti nespus de mult ca ei sa INCERCE sa isi rezolve problemele si sa fiti familia de altadata.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Asa erau si ai mei si m-am enervat odata si i-am speriat le-am spus ca o sa fug de acasa daca se mai cearta. Ei tot au continuat asa ca le-am lasat un bilet si le-am spus ca am fugit pentru. ca nu mai suport sa ii aud certanduse.Am mers la bunica. Ei s-au speriat si au discutat si apoi m-au cautat.De atunci rare ori mai au certuri.

E cam stupid cand auzi dar la mine a mers.

Poate ai tai sunt diferiti incearca sa discuti cu ei nu trece direct a ce am facut eu.Eu am ajuns la fugit dupa ce am discutat dar nu a mers...

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Nu stiuce sa mai zic...Incearca si asa:
Cand ii auzi certanduse spune-le tare "Despartitiva, dar eu nu vin cu nici unul dintre voi"si poate se vor gandi vor discuta si nu sar mai certa...

| LoOvE a răspuns:

Stiu "surioara"", asa sunt si eu, tata face mereu asa doar cand se imbata, in rest e ca un tata normal.Nu sti prin ce trec si eu dar asa sunt barbatii, niste tampiti ordinari, infideli, nesimtiti si pe deasupra si prosti.Eu asa l-am caractrrizat pe tata cand e beat.Ciaw!

| anducu a răspuns:

Buna! parintii tai nu se inteleg prea bine... iar tu esti la mijloc, tu suferi cel mai mult. poate ca exista o alta persoana intre ei din cauza careia se cearta, sau poate...numai ei stiu motivul din care se tot cearta. sau poate si tu. daca nu il stii, in primul rand ar fi bine sa aflii motivul.de ce se cearta tot timpul.
ar trebui sa discuti apoi cu fiecare in parte. fii deschisa cu mama ta, intreab-o pe ea! daca tatal tau continua sa fie dur, uneori agresiv, feriti-va si tu si mama ta de el! poate ajunge la ceva mai grav, iar apoi e mai rau!

tu fii puternica! fii aproape de mama ta, nu-i crea probleme, e destul de suparata. bafta! pupiki

| ronin33dan a răspuns:

Ptr toate si toti cu aceasta problema: -Prezenta voastra intr-o asemenea situatie face bine dar de ce mai multe ori face rau. Oamenii la betie fac si spun lucruri pe care de multe ori copii le aud si apoi parintii le regreta.Comportativa firesc, nu stati in calea lor cand se cearta, chiar daca sunt beti sau nu. Ignorati a doua zi cearta sau scandalul pe care l-ati auzit si facetiva ca ploua, vedetiva doar si numai de viitorul vostru, pentru canumai asta conteaza, nu tineti partea unuia sau altuia pentru ca daca este sa se ajunga la un divort nu se stie cu cine ramai daca ai sub 14 ani si mai ales gandeste-te ca vei avea nevoie de amandoi cand vei creste. Ignora si ramai detasata.De impacat nu vei reusi, poate se vor calma doar de ochii vostri, dar cand vor ajunge in dormitor singuri, o vor lua de la capat! Succes, veti avea nevoie de el si de tarie de caracter.

| annutza a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.am ramas socata.mai bine pleaca u la bunici pentru o scurta perioada de timp sa iti mai revii.si parintii mei se certau cand eram mik dar atunci tata bea f mult...de 2 ani s-a lasat si se inteleg f bine.mai bine ca nikiodata.eu iti recomand sa mergi la psihologul de la scoala sa vb cu el, o sa te ajute.mult noroc, ai grija de tine! te pup(eu am 15 ani)

| ĐǿŁŁY a răspuns:

Deci aceasta fata nu vrea ca sa se certe parintii ei, nu-i place, si se teme ca mama ei sa nu fie lovita. Iar voi ii spuneti sa nu se implice. Daca lucrurile ar putea degenera,(doamne fereste)si mama ei ar putea sa fie lovita, iarasi(doamne fereste)ea ar trebui sa faca ceva, sau sa le zica macar.Eu cred ca daca ati fi in locul ei si voi v-ati teme pentru.parintii vostri, de la certuri lucrurile nu cumva sa degenereze.
Ei ii e greu, stiind ca nu prea poate face nimic.
"EUSIATIT" ea nu le reproseaza nimic parintilor ei, ci se teme pentru mama ei, si pe deasupra nu poate face mai nimic. E un copil care isi iubeste parintii.Caci daca n-ar fi asa, putin i-ar pasea. S-ar gandi:"Iar va certati, certati-va! sau ar asculta muzica inchisa in camera ei.
Cred ca ar trebui sa vorbesti cu parintii tai cand sunt calmi sau cu bunicii, poate le baga mintile-n cap.

Bafta si ai grija de tine!

| dya_7401 a răspuns:

Chestia e ca daca se comporta asa cu mama ta ar fi mai bine sa divorteze stiu ca acesta nu e un sfat prea bun dar poate fi util deacat sa se certe in continuare si tu sa asisti la astfel de scene.Si daca nu vrea sa ii acorde divortul poate aduce ca cauza in instanta faptul ca o maltrateaza fizic si verbal si ca iti da un exemplu urat tie! multa bafta si daca ti-am fost de ajutor ma voi bucura foarte mult!

| vidyalove explică:

CUm sa nu ma implic? Mi-e frica pentru mama. Si tata nu e beat. Stau in camera mea si mi-e frica de nu mai pot. Am noroc ca camera me-a este langa bucatarie. Dar mi-e frica sa nu vina iar si sa se certe din nou.

| vidyalove explică:

Draga EUSIATIT eu nu le-am reprosat nimic. Am un respect foarte mare pentru ei. Dar problema este ca nu vreau sa se mai certe. Ca m-am saturat de nu mai pot. Daca ai fi copil si parinti tai s-ar certa de cand erai mica cum ar fi?

DeeaAndreea Si eu m-am gandit la asta dar daca as fugi dupa aia m-ar certa foarte tare. Le-am spus de o gramada de ori aceasta chestie dar ei dau vina unu pe altu si tipa si mai tare.

| tania_3947 a răspuns:

Si eu cind eram mai mica am patit asa ceva...cred ca ar fi bine s vorbesti cu cineva din rude...care ar putea vb cu taica'tu