| HungerGameslover a întrebat:

am o mica problema. Deci am o colega cu care ma inteleg foarte bine. Ma intelege, ma sustine. La festivitatea de inchidere a anului scolar, am venit cu mama mea. Ea a venit cu ambii ei parinti. Mama nu are masina, asa ca nu aveam cu ce sa ne intoarcem de la festivitate acasa. Cum ea sta foarte aproape de mine, mama mea a rugat-o pe mama ei sa ne duca acasa, deoarece ei venisera cu masina. Atunci, mama ei a raspuns foarte iritata si cu tonul ridicat, cu o rautate in el ca nu stie daca merg sigur acasa. Desi pritena mi-a spus ca merg. Atunci mama s-a suparat si mi-a zis ca de acum incolo nu imi mai da voie sa ies cu ea. Eu I-am explicat ca nu e vina ei, ci a mamei ei, dar ea mi-a zis ca daca ne mai intalnim noi doua va veni mama ei, deparece suntem micute pentru a iesi singure.Acest incident nu e primul, desi mama ei stie cat de bine ma inteleg cu ea, nu o prea baga pe mama in seama, nici macar nu o saluta. Ce sa fac sa o conving pe mama mea sa mai ies cu colega aceea? mama ei nu ar avea vreo problema sa iesim noi doua, dar mama da, deoarece a fost tratata urat de catre mama ei. Va rog, ajutati-ma!
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.Cred ca mama ta gandeste acest lucru: "Aschia nu sare departe de trunchi". Probabil ca mamei tale ii este frica ca prietena ta te-ar putea influenta negativ(desi nu cred ca asta crede, ar fi doar o varianta), dar o varianta mai plauzibila ar fi ca interactionarea ta cu mama prietenei tale te influenteaza negativ.Dar nu cred ca ti s-a intamplat asta, nu? Mie imi pari o fata ce stie sa respecte alegerile parintilor, exemplu : cazul de fata.Le respecti regula de a nu te intalni cu ea, dar incerci sa o dizolvi, fara sa o incalci.
In primul rand, discuta cu ea si nu o lasa sa iti respinga discutia.Nu o lasa sa iti zica: "Nu vreau sa discutam despre asta!".O iei de mana, va asezati la masa si zici:
"-Mama, stiu ca acest subiect te deranjeaza, dar faptul ca tu ignori ceea ce eu vreau ma deranjeaza pe mine si mai tare.M-ai izolat de cea mai buna prietena a mea, fara ca macar sa intelegi ca noi doua nu avem nici o vina.Toata repulsia aceasta este intre tine si mama ei, si acest lucru nu ar trebui sa iti dea nici un drept sa imi alungi prietena CEA MAI BUNA afara din viata mea fara permisiunea mea."
Poate ea o sa te certe sau poate ca nu(NU TE-AR CERTA DOAR DACA MAMA TA ESTE O PERSOANA CARE STIE SA ASCULTE), dar daca te cearta incearca sa iti exprimi ideea in continuare fara sa te enervezi.Arata-i ca gandesti mai limpede/clar ca ea. Poate o sa zica(dupa ce ii zici tu ce ti-am scris):
"-Dar sunt mama ta si faci ce zic!"
"-NU! Toata cearta aceasta este intre tine si mama ei, iar acest lucru nu are nicio legatura cu noi doua!"
Deseori e bine sa ii repeti aceleasi lucruri pana vezi ca incepe sa le priceapa.Dar important este ca tu sa ramai calma si sa nu te enervezi. Daca simti nevoia de a tipa sau in orice caz daca te enervezi, poti strange din pumni(dar sa nu vada mama ta) sau sa strangi degetele de la picioare.Altceva mai folositor, ar fi sa inspiri lung si sa expiri la fel.
Sper ca te-am ajutat! Spune-mi daca mai ai nevoie de ajutor vreodata. happy
P.S. : Ai citit trilogia "Hunger Games"(=Jocurile Foamei). Este mult mai frumoasa, decat filmele.

5 răspunsuri:
| 16Gabriela a răspuns:

Spune-i colegei tale sa vorbeacta cu mama ta. Sa ii spuna ca ii pare rau ca mama ei s-a comportat asa si sa isi ceara scuze intr-un fel, chiar daca nu e vina ei. Mama ta v-a aprecia asta de la colega ta si o sa treaca peste, adica probabil pe mama ei o sa fie suparata dar nu si pe colega ta. :*

| Flory1243 a răspuns:

Buna.Probabil mama prietenei tale a observat ceva suspect la mama ta sau si-a facut o impresie proasta despre dansa.Prietenia voastra nu ar trebui sa fie o problema. Daca voi va intelegeti bine puteti sta in continuare impreuna chiar daca mama ta nu mai vrea asta.O sa vada ca va intelegeti foarte bine si nu o sa aiba cum sa se impotriveasca.

| CiprianNick a răspuns:

Poate ca mama colegei tale are ciuda pe mama ta, sau poate era nervoasa dintr-un anumit motiv. Asta nu am de unde sti... Daca a fost din cauza ca era nervoasa, tu explica-i ca nu a fost intentionat,(ba chiar de la nervi, ca omul la nervi zice multe) si ca tu te intelegi foarte bine cu acea fata si ca nu vrei ca din cauza unei... neintelegeri sa nu mai poti sa te intalnesti cu ea.

| HungerGameslover explică:

Multumesc foarte mult tuturor pentru raspunsuri. Chiar imi sunt de folos. Incerc din rasputeri sa o fac pe mama sa inteleaga. @pastru009, da am citit trilogia care nici nu se compara cu filmele, desi sunt acceptabile. Iti place Marea Britanie?(banuiesc dupa poza de profil laughing Multumesc mult pentru ajutor, daca ma pot revansa, sa ma anunti.

| pastru009 a răspuns (pentru HungerGameslover):

Da, ador Marea Britanie.Imi doresc sa ajung sa locuiesc acolo. happy