| user1234554321 a întrebat:

Buna tpu...am o problema cu o vecina.Sa va spun "povestea":
Am fost in parc cu baietelul meu de 4 ani si bebele de 6luni impreuna cu 2 prietene.Una dintre ele are copii:o fata de 9ani si un baiat de 3 ani.Problema abia acum incepe: eu cand plec de acasa cu copiii in parc, ma asigur ca am la mine jucarii, o mica gustare si apa/suc.Prietena cu copii nu isi ia absolut nimic cu ea in afara de tigari si telefon.Baiatul ei, daca vede jucariile copiilor mei, le ia ca si cum ar fi ale lui(" buna crestere").Mi-a luat jucariile bebelusului si nu mai voia sa mi le dea inapoi. Pana la urma, la el a ramas jucaria preferata a celui mic. Asta s-a intamplat acum 7zile. In aceste 7zile i-am spus ca am nevoie de acea jucarie pentru ca bebele meu s-a invatat cu ea si o cauta sa traga de ea(e jucarie muzicala, tragi de un inel si ea canta). Ea imi spune ca copilul ei doarme cu ea, face baie cu ea..etc. Pe scurt, nu poate sa mi-o dea inapoi pentru ca plange copilul ei.
Pot sa ii cumpar si eu alta jucarie bebelui meu, dar am si eu o ambitie proasta:ce e al copiilor mei ramane a lor, indiferent ce e.
Acuma i-am spus sa imi cumpere jucaria si ea e aia nervoasa, ca de ce sunt asa, ca sunt doar copii si le plac anumite jucarii.Nu vreau sa o impac;, pana la urma"mai bine plange copilul tau, decat al meu" si acum.
Intrebarea mea este:am procedat corect? Voi ce ati fi facut in locul meu? Sau ce i-ati fi zis unei persoane de genul asta?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Ai procedat perfect corect, de fapt era mutare obligatorie, daca nu procedai asa ti se urca in cap. Raceste relatiile cu vecina si asta este. Omul nu e biscuite Oreo, ca sa placa tuturor.

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu i-as fi cumparat copilului meu jucaria. Iar mamei i-as fi spus si i-as fi comunicat decizia mea de a nu mai iesi cu ea in parc. Fara cearta, fara mahalagisme de genul: decat copilul meu, mai bine al tau. Si ma tineam de cuvant

| Adry05 a răspuns:

Te inteleg si pe tine dar totusi e un pic exagerat, e o jucarie. Eu o lasam in pace si cand ieseam in parc iar si parea ca se uita copilu ei spre o jucarie as fi luat-o si aruncam o remarca de genul "o iau pana nu raman si fara asta" laughing)

| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! happy Eu, una, as fi cedat, adica i-as fi lasat jucaria, i-as fi cumparat alta copilului meu, l-as fi invatat cu ea si gata. Eu nu sunt genul de om razboinic si nu am ambitii de acest gen. Dumnezeu ne invata sa fim toleranti cu semenii nostri(chiar daca acestia ne gresesc) si sa ne impacam unii cu altii. Sper ca ti-am fost de folos! Te pup cu drag si iti doresc o zi frumoasa si o saptamana minunata! kiss

| user1234554321 explică (pentru emy):

Pai..pana la urma am cedat si eu.ea a inceput sa aiba nervi...si aia e....cu omu' prost sa nu te pui ca are mintea odihnita.

| user1234554321 explică:

Deci...daca esti prost, trebuie sa semnalizezi ca sa stie toata lumea."doamna" dn poveste mi-a lasat jucaria copilului si inca o jucarie la un chiosc.deci 2 jucarii.cea lipsa si alta noua.ce ar vrea sa imi transmita? Si ce ar trebui sa fac?

| RAY a răspuns:

Ai procedat corect parerea mea, pe viitor evita astfel de persoane, vezi de prietene care sunt ca tine nu de profitoare

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca discutam de bebe in cazul tau, care nu a putut sa isi exprime optiunea de a oferi jucaria altuia, trebuia sa ii dai boracului vecinei una peste bot si sa iei jucaria inapoi. Ma-sa e o vaca proasta. In cazul tau, chiar daca scrii de pe telefon, ar fi o idee sa folosesti pe cit posibil gramatica limbii romane. Intr-un final, pe masura ce copii cresc mai mari, nu le interzice sa ofere jucarii altora, chiar daca uneori vor face schimburi proaste ca si valoare. Important e sa invete ca lucrurile sunt doar lucruri. Asta e una dintre marile metehne ale romanilor, atasamentul ilogic fata de lucruri.

| relian a răspuns:

Pai ce sa faci in cazul asta, o iei pe femeie de par si o duci asa prin parc sa vada toata lumea, eu asa as fi facut in locu tau laughing pai ce naiba cauti cu ea la plimbare, dao la jalea de prapadita, cauta si tu alta amica una care stie sa respecte care are bun simt.Nu mai umbla cu toate obositele astea.
Nu te lua dupa brigaela femeia mortala medic mama si haiduc laughing tu ai facut bine, ba trebuie si mai bine, adica sa spui omului in fata.Cand o mai vezi spune-i pa si la gara sa nu te mai caute,oamenii daca nu le spui,daca nu le atragi atentia nu cauta sa se corecteze, ei daca ai lasi asa fara sa le spui nimic, sfatu mamei brigaela, deci oamenii genu asta cred ca asa este corect.Tu noi, toti ar trebuie sa spunem celor cu care venim in contact clar in fata adevaru, doara asa oamenii se pot corecta ori sasi vada de treaba lor.

| Freya1 a răspuns:

E ciudat intr-un fel ca pui intrebarea asta aici.
E clar ca ai cateva solutii ce tin de bunul tau simt.Cand spun asta ma refer ca poti sa te certi cu ea ca in piata pentru o jucatie sau sa ii iei alta asemanatoare copilului.
Nu este frumos ce a facut asta e clar dar nici sa ne tiganim pe o jucarie.Nu iti place comportamentul ei nu mai iesi cu ea pentru ca e clar ca nu are bun simt si aia e.Ambitia prosteasca nu isi are locul si mai ales atunci cand ai copii mici de educat, pentru ca nu cred ca vrei sa invete si copii aceleas lucruri (ma bat cu o prietena pentru o jucarie, sau iau lucuri ce nu mi se cuvin si nu le mai dau inapoi). Chiar daca e dreptul tau sa iti iei inapoi ce ti se cuvine fara sa vrei vei scoate in evidenta faptul ca poti sa iei lucuri ce nu ti se cuvin (cum a facut prietena ta).

| Hammurabi a răspuns:

E foarte simplu.
Cumperi altă jucărie pentru bebeul tău și eviți pe viitor orice întâlnire/tovărășie cu persoana respectivă.

| AliGab a răspuns:

Mama mea are grija de o fetita care inainte isi lua jucariile in parc, maica-mea dezvatandu-o de acest lucru. Mi se pare josnic sa stai sa te certi cu cineva pentru o jucarie. Daca nu vrei sa le pierzi, dezvata-ti copii sa tina jucariile in casa/curte, nu sa le ia in parc, altfel asuma-ti pierderea lor. Sunt probleme cu mult mai importante decat o jucarie iar viata este prea scurta sa stai sa te certi cu vecinii pentru asa ceva.

| Kogaion a răspuns:

Depinde acum, ei au o situatie financiara cat de cat buna? Adica isi permit niste jucarii pentru copii? Si eu am patit la fel, ma rog mama mea cand eram eu mic si mereu le mai dadeam din jucariile mele prietenilor mei de atunci, chiar daca nu imi convenea, mama spunea ca si ei isi doresc asa cum vreau si eu. Poti lua putina atitudine daca ei isi permit niste jucarii, pentru ca nu e normal sa fure de la alti copii.

| user1234554321 explică (pentru Kogaion):

Au o situatie financiara mai mult decat buna

| Kogaion a răspuns (pentru user1234554321):

Atunci ar trebui sa eviti astfel de persoane, in primul rand pentru ca acel copil o sa fie exact ca ei si nu cred ca v-ati dori ca copilul dvs sa aiba astfel de prieteni.

| seularts a răspuns:

Lol. Omanii sunt asa dependenti si bolnavi cand vine vorba de posesie. Daca maine copilul tau moare iti garantez eu ca numai de jucaria aia nu ii pasa lui. Oamenii vin si pleaca pe Pamantul asta cu nimic. Poti sa inveti sa nu m-ai identifici lucrurile fizice cu ideea de fericire.

| Hammurabi a răspuns (pentru seularts):

Wow... Ești total pe arătură man. Nu știu ce ai vrut să spui și ce idee filozofică ai vrut să subliniezi într-un topic în care e vorba de o nesimțită care nu știe să-și educe copilul. Dar ai vorbit ca să nu taci.

| seularts a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu man, mi-am expus un punct de vedere. Daca tu nu poti deduce ce am vrut eu sa subliniez ce rost are sa imi dai un reply!?

| Hammurabi a răspuns (pentru seularts):

Păi mi s-a părut aiurea faza aia cu "dacă copilul tău moare, ce-ți mai pasă de jucărie"... cum să-i zici unei mame așa ceva?

| seularts a răspuns (pentru Hammurabi):

Moartea este inevitabila pentru oricine. Nu vreau raul nimanui, dar e o realitate de care trebuie sa fim constienti. Toti avem un termen de expirare si viata nu sta pe loc pentru mofturile noastre. Eu iau lucrurile foarte obiectiv. Cel m-ai sanatos e sa gasim modalitati sa traim viata cat m-ai placut si in armonie cu tot ce e in jurul nostru, pentru ca la urma urmei viata e scurta si ce rost are sa ne blocam in cele mai mici situatii din care sa facem cele m-ai mari probleme!?

| anamariarot a răspuns (pentru seularts):

Terminați, frate, cu filosofiile astea. Folosiți-le când e vorba de un adult, nu de un copil care nici nu știe câte urechi are și e atașat de o jucărie.

| anamariarot a răspuns (pentru seularts):

Apropo, mă lași să vin pe la tine pe acasă să iau ce cred eu că aș avea nevoie? Că oricum viața e scurtă și tu n-ai nevoie de chestii materiale.

| seularts a răspuns (pentru anamariarot):

Poti sa vi. Nu prea ai ce sa iei intrucat traiesc destul de modest si in plus orice se poate inlocui in viata. Desigur, ce e m-ai pretios in casa sunt eu asa ca nu prea ai altceva de ales happy

| Lostlyric a răspuns (pentru anamariarot):

LoL! Bine punctat, Ana!

| Lostlyric a răspuns (pentru seularts):

Singurul lucru de valoare ce-l detii este Manualul de Gramatica. Sta la loc de glorie in seif si s-a asezat praful pe el.

| seularts a răspuns (pentru Lostlyric):

Poti sa ma corectezi, nu e nici o rusine daca am gresit ceva. Sunt destul de capabil sa accept critica si sa imi imbunatatesc gramatica daca ma ajuti in acest sens.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim2533 a răspuns:

Eu faceam mai rau. Nu ma interesa ca s-a obisnuit copilul ei cu ea, atata timp cat e a copilului meu, am dat bani pe ea si el mi o cere, fac tot posibilul sa i o dau. Copii sunt mici si mna daca i-a luat jucaria copilului tau sa se joace cu ea asta e, n ai ce face. Dar cand a trebuit sa plecati ea avea obligatia sa ti o dea inapoi. Plangea copilul ei doua trei minute si gata. Daca nu e al lui nu trebuie sa puna mana.