| MANUMEBB a întrebat:

Buna TPU.Am o problema destul de grava si sper sa tratati serios subiectul nu ca pe o gluma va rog. Ce pot face sa numai fiu asa depresiva.Adica imi inteleg problema dar sincer viata m-a dezamagit destul de mult de aia sunt asa.Plang foarte mult din cauza asta pentru ca numai asa ma calmez.Stiu ce o sa ziceti sa ma bucur de viata dar nu stiu nu pot.Mereu am stareA proasta mereu am urmatoarele intrebari in cap, vi le spun asa poate veti intelege ideea. Daca nu imi mai ajung bani, daca o sa am probleme cu chiria, facturiile cum ma descurc ce fac, daca ma trezesc singura, daca ma pareseste prietenul, daca ma inseala, daca imi face rau, daca ma ia de fraiera, daca nu reusesc ce am in cap, cum fac sa fac rost de bani, etc
. Ma cert cu prietenul meu din acest motiv pentru ca nu mai suporta nici el sa fiu asa, ma suna eu plang si spun ca pur si simplu mie rau mie scarba de viata plang daca nu imi raspund ela telefon sau daca nu ma suna peste 2 ore sau tot felul de bazaconii plus ca sunt bolnava, deci concluzia sunt mereu suparata.Nu stiu parca momentan numai am putere sa lupt.Plus prietenul meu se poarta destul de urat din acest motiv, zice sa imi revin odata, ca nu vrea langa el o femeie slaba care la fiecare lovitura sa cada jos, cum ma suna eu plang nu stiu sa ma bucur de ce a.Eu sunt asa cu el, pentru ca m-a dezamagit de multe ori si nu pot lasa garda jos sa nu se intample la fel dar prin acest comportament cine stie ce se va intampla.Imi zice mie de apreciat cand el nu stie sa ma aprecieze pe mine, ca il iubesc, ca am facut atatea pentru el, nu va inchipuiti cat am suportat doar pentru ca il iubesc stiu ca si el ma iubeste dar ar tr sa stie de ce sunt asa. Jumatate e si vina lui.Va rog, stiu ca suna ciudat dar apelez la TPU pentru sfaturi, ajutor orice discutie este apreciata.Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Ryuzaki a răspuns:

Intradevar, treci printr-o situatie delicata si din ce am inteles, in mare parte se datoreaza prietenului tau.Ar trebuii sa te inteleaga, sa fie alaturi de tine si sa te ajute sa treci peste probleme tale.Mai mult ca sigur nu te merita, dar nu imi permit sa-l judec din moment ce nu-l cunosc.Nu ar trebui sa te lasi doborata de problemele ce intervin, dar nu avem ce face, apar oricum.Iti sugerez sa mergi la psiholog, te-ar putea ajuta.Iti doresc multa sanatate si sper sa treci peste situatia in care te aflii.

10 răspunsuri:
| morena a răspuns:

Toti avem probleme, si la fiecare i se pare ca ale lui sunt mai grele! Acum depinde cum le acceptam si cum trecem de ele! Important este sa nu te lasi doborata de ele! Sti ca ce nu te ucide, te intareste!? Prietenul tau trebuie sa inteleaga ca la nesiguranta ta, a contribuit si el! Nu ai spus exact ce ti-a facut, nici nu mai conteaza acum, dar asa e cand ierti, nu poti sa uiti! Aduna-te si nu te lasa colpesita de greutatile vietii, gandindu-te ca toti din Romania suntem in acceasi oala! Incearca sa gandesti pozitiv, cauta-ti orice ocupatie, care sa te faca sa uiti de problemele ce le ai! Iesi cu prietenele, nu sta in casa sa-ti rumegi amarul, ca asa sigur nu-ti va trece! Apeleaza si la medicul de fam sa-ti dea niste antidepresive, si incearca sa schimbi ceva din viata! Schimba si inlatura, tot ce crezi ca-ti dauneaza, chiar si prietenul, daca crezi ca nu este alaturi, in necazul tau! Vezi ca suntem destui aici incercam sa te ajutam, dar numai tu singura vei reusii sa te ridici! Noi nu facem decat sa te incurajam! Sper din suflet sa reusim! Curaj si mult succes in viata!

| consilierindragoste a răspuns:

Contacteaza-ma am sa incerc sa te ajut. ii o problema casi un viscol ageti tot ce e in jurul tau atunci cand te pierzi cu fireaa si asta dintr-o sinhgura cauza pentru ca nu ai stabilitate.contacteazama sa lu-am leg in privat p e mess sau alt a cale.

| florinell a răspuns:

Buna, te inteleg perfect, cred ca toata lumea ar trebui sa te inteaga deoarece oricare dintre noi a avut sau are probleme mere, cel putin acum tu ar trebui sa incerci sa iesi din aceasta stare, nu poti sa stai asa la nesfarsit, noi cei din jurul tau nu putem face mare lucru decat sa iti dam un sfat din toata inima, asa ca tu incearca sa faci ceva si pentru tine, e normal sa te gandesti mereu la facturi, chirie si altele, si e foarte greu sa faci rost de bani, toti am trecut prin asa ceva, si eu trec, stiu cum este sa ai nevoie de ajutor si sa numai ai incredere in nimeni, dar tu acum ar trebui sa iyi impui sa treci, si sa pleci mai departe, pentru ca nu o va face nimeni sa stii, va fi foarte greu, dar nici o data imposibil... dimineata cand te trezesti du-te frumos la baie, uita-te in oglinda, spuneti cat de frumoasa esti, si spuneti ca vrei sa fi increzatoare, si intotdeauna cand cazi ridica-te si mergi mai departe, sa stii ca daca esti depresiva nu inseamna ca esti nebuna, ci te ingasti prea mult la unele lucruri, iar daca tu te certi cu prietenul tau mereu pentru aceste lucruri, nu stiu cat va mai rezista si el alaturi de tine, crede-ma sunt si eu baiat, spun baiat ca am doar 18 ani, inca nu ma consider neaparat barbat desi am luat viata in piept de micut, tatal meu a decadat cand aveam 13 ani si mama mea de 5 ani e bolnava de cancer, si ma gandeam mereu, doamne cuum sa fac bani, nu pentru mancare cat pentru tratamentul mamai, si dumnezeu m-a ajuat, am crezut in mine si am resusit, am reusit sa merg si la liceu zi de zi fara sa fac vreo absenta, asta pana in acest an, si sa merg si la munca la 17 ani dupa masa, pana la urma daca crezi in tine reusesti, mai cazi te ridici, pana la urma orice t in fund e un pas inainte, si iar revin la prietenul tau, el te iubeste daca sta langa tine chiar daca te certi mereu cu el, am inteles ca a mai gresit, asa ca inteleg de ce nu lasi garda jos, incearca si tu macar sa te schimbi pentru el, sa numai fi asa cu el, trebuie sa ai rabdare sa il intelegi si tu pe el, si gandeste-te mult inainte sa ii mai spui ceva ca sa-r putea sa il ranesti, comunicati mai mult si pana la urma daca incerci sa te schimbi si sa mai lasi problemele deoparte sigur va veti intelege si mai bine, pentru ca cauza certurilor tale cu el consta in problemele pe care ai spus ca le ai...eu va doresc tot binele din lume siscuza-ma daca cumva te-am suparat si daca mai am grseli gramaticale, daca vrei imi poti lasa idul tau prin mesaj privat sa mai vorbim! Numai bine!

| Cubulets a răspuns:

Sa sti ca multi oameni isi pun intrebarile astea
Daca o sa muncesti cu incredere si os crezi in Cel de sus care te va ajuta nu o sa ramai fara bani sau cu casa neplatita.
Daca nu mai plangi si esti [sau incerci sa fii] mai fericita pretenul nu va avea nici o problema sunt sigura ca el stie cat de multe ai facut pentru el.Trebuie sa ii zici toate problemele tale, dar sa incerci sa fi puternica si sa nu plangi.
Stii daca incerci sa privesti partea buna a lucrurilor totul este mai frumos.
Nu uit D-zeu este cu tine si nu te uita niciodata asa ca sa te rogi la El sa te ajute.
Si sa nu crezi ca ce am spus sunt prostii, macar incearca ai sa vezi ca iti va fi mai bine.
Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, am 20 de ani si sunt in situatia ta. totul a pornit de la prima mea relatie care a esuat.am suferit mult, si tot ca tine, l'am iertat mereu pana in ziua cand mi-a spus ca nu ma mai iubeste. am fost impreuna un an si jumatate. au trecut aproape 2ani de zile de la despartire, dar nu o sa pot uita niciodata, iar virginitatea si sufletul de copil pe care il aveam candva nu mi le mai poate nimeni reda. sunt si eu la fel ca tine, dar lupt sa ma schimb ...lupt si sper ca voi reusi intr'o zi sa fiu altfel. bafta si tie, si tuturor, si zambiti ...life goes on. happy

| RzC_2505 a răspuns:

Simplu trebuie sa gasesti ceva ce iti da sadisfactie, ceva ce sa faci cu drag si ce sa iti ia gandul de la probleme... stai linistita daca prietenul tau te iubeste crede-ma ca nu te va insela, ideea e ca tu il presezi prea rau si el nu stie ce sa faca, iar un barbat cand nu poate apara p cineva la care tine se panicheaza, de aia el in felul lui incearca sa te mobilizeze, nu se poarta asa pentru ca s-a saturat se poarta asa pentru ca asa crede el ca te mobilizeaza... poarta o discutie cu el si spune-i cum sa te ajute, singura care stie ce ai tu nevoie esti doar tu! vorbeste cu el, comunicarea este cheia happy
@ florinell o combini p fata sau c? laughing vad ca te recomanzi bine a cerut sfaturi nu povestea vietii talewinking

| undercover_4494 a răspuns:

Fiindca il iubesti nu ar trebui sa fi fericita cu el?
Nici eu nu ma simt bine numai la calculator, in masina si in vacanta, sau afara cu prietenii-foarte fericit si rad din orice. Daca ma duc afara singur si ma uit la oameni ma intristez, asa ca si eu cand simt ca nu sunt liber am o stare depresiva dar ideea e sa faci ce iti place...

| undercover_4494 a răspuns:

Fa ce iti place cat mai mult...

| Alexandra_9002 a răspuns:

Casa nu mai fi depresiva trebuie sa fii calma. kiss

| ggeeoorrggiiaannaa a răspuns:

Gandeste-te ca niciun om nu merita sa plangi si sa suferi pentru el, iar daca el nu te respecta asta inseamna ca nu te merita.incearca sa vorbesti cu cineva un prieten, o ruda, cineva care sa te asculte si sa iti fie cu adevarat alaturi, pentru ca e mult mai asor sa treci peste probleme cand ai pe cineva alaturi.sau ai putea merge la un psiholog care sa te ajute.si incearca sa gandesti pozitiv sa vezi si partea buna a lucrurilor nu numai pe cea intunecata.si atata timp cat tu esti tot timpu deprimata nu poti fi ok nici din punct de vedere fizic pentru ca exista o anumita legatura intre fizic si psihic.asa ca incearca sa zambesti din cand in cand.ai o singura viata care merita traita, nu o irosi stand deprimata tot timpul.bafta in continuare si sper sa treci peste problema pe care o ai