| cosminandrei a întrebat:

am o problema mare sa incep:
in clasa 1 am luat premiul 1, in a doua premiul 1 totul incepuse in clasa a3-a cand un prieten m-a rugat sa vin cu el pana la magazin.credeam ca cumpara ceva bun insa a cumparat un pachet de tigari.ma mintise ca a facut un pariu cu unu de 18 si cica a pierdut si ala l-a pus sa-i cumpere tigari.a pus pachetul de tigari afara..la o ascunzatoare,cica sa nu il duca in casa ca crede maicasa ca fumeaza.a doua zi cica ca il tine sa fumeze,nu l-am crezut si ne-am dus intr-o vale unde asta a si facut,ma intrebase daca vreau si i-am spus ca nici nu ma gandesc.dupa el imi aratase cum se trage eu tot nu vroiam o vreme nu am mai iesit afara, m-am pus pe ganduri. clasa a 3-a s-a terminat si am luat premiul 3.in clasa a-4-a parca vroiam sa fumez, me-am luat un pachet si asta am si facut.o vreme am dus-o bine pana tata a descoperit ca faceam asta.de atuncea am fost pedepsit sa nu ies afara si sa numi maidea bani.sora mmea imi explicase inainte sa afle ca fumez(si inainte sa fac asta)de toti golani sa nu ajung asa din clasa 4-a sa iau note bune etc.pana aflase si ea o data cu tata.sunt intr-o situatie ciudata si ma simt rau.
trebuie sa anunt ca mama e intr-o tara straina cam de doi ani iar tata pleaca la 5 dimineata si vine la 10 noaptea iar sora mea e ocupta mai mereu cu scoala.ce sa ma fac?

Răspuns Câştigător
| Camelisa a răspuns:

Buna,in primul rand este"voiam" nu "vroiam".Si in al doilea rand,tu nu trebuie sa te lasi influnetat de nimeni, pentru ca dupa cate observi si tu iti poate face mult rau.Tu ai sus mai sus ca te.a prins tatal tau, in legatura cu pedeaspsa este bine, pentru ca intodeauna parintii tai ti-au vrut binele, sa nu iei spusele tatalui tau in nume de rau.Probabil si tu esti constient ca NU este bine, si in viitor sanatatea ta va avea de suferit. Dupa parerea mea ar fi ok sa incerci sa te consolezi cu gandul ca esti inca mic si nu vei ajunge niciunde cu fumatul, ba din contra. Daca iti vine sa fumezi (poate este cel mai penibil exemplu)manaca ceva, o bomboana sau o bucatica de ciocolata nu te mai gandi acolo.
Numai bine

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu te lasa influentat de unul si de altul pentru ca ajungi sa regreti, fumatul este ca un drog[fumez de ani de zile], sfatul meu este sa stai departe de tigari

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Cosmin,

Te ingrijoreaza ceva?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!