| kiddycud a întrebat:

E sfarsitul anului scolar. Tata vroia ca eu sa iua premiul I(sunt pe clasa a 7-a), dar nu am reusit.Am luat premiul III.El este FOARTE STRICT cand e vorba de note.El a spus ca daca nu iau premiul I nu ma mai lasa pe calculator.Si asta si vrea sa faca.Ce pot sa fac sa il conving sa ma lase pe calculoator.Stiu ca premiul III este bine, dar pentru el nu.

10 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Cred ca esti suficient de mare cat sa-i spui ca este singurul parinte dintre toti colegii cu care ai discutat despre subiectul asta, care iti interzice sa stai la calculator doar pentru ca ai luat cu 2 premii mai jos decat se astepta el. Nici el, la vremea lui, nu cred ca a fost prea stralucit la scoala, dar asa sunt parintii, mai ales daca esti fata si au asteptari mult mai mari. Ii spui ca tu esti multumit/a de rezultatele tale, si ca desi ai invatat tot anul, cat sa fie si el multumit de rezultatele obtinute pe parcurs, a fost cineva care a invatat mai bine ca tine la 2-3 materii, fapt pentru care a acumulat medie mai mare (si ii dai exemplu de materie mai grea, sau o materie la care profesorul nu preda bine, drept urmare nu intelegi); poti sa-i zici chiar ca ti se pare prea deplasat sa iti ia telefonul, calculatoril, sa nu te lase afara, dupa 1 an de scoala in care te-ai chinuit sa iesi in primii 3 din 30 de copii din clasa (sau cati sunteti voi in clasa). Premiul 3 printre atatia copii e lucru mare, si ar trebui sa se multumeasca cu atat! Vorbeste si cu mama ta, ea ar trebui sa te inteleaga mai bine, doar e mama si cred ca stie prin ce treci. Pupici!

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Spune-i frumos ca atat ai putut.A fost un an mai greu si poate pe viitor sa reusesti sa iei premiul I.Pana la urma nimeni nu s-a nascut invatat, si la randul nostru invatam din greseli.Nu ai ce sa faci, degeaba te pedepseste pentru ca faptul e consumat.La mine nu e chiar asa de exigent deoarece mi-a spus ca nu vrea neaparat sa fiu de 10 (nu ca nu i-ar placealaughing).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tata spune ca nu e bine, inseamna ca nu e.Eu nu vad legatura dintre net si materii.
Nu-i arata ca nu-ti convine. Explica-i ca te vei stradui si pune-te pe citit cand e el prin preajma.

| Costache_Tin_1956 a răspuns:

O intelegre trebuie respectata. Macar un timp.

| dasdsad a răspuns:

Un lucru ai putea sa-i spui ca la anul va fi mai bine si deocamdata atat ai putut. Alt lucru ar fi sa-i areti ca-ti pasa si ca regreti, scoate niste carti, citeste in timpul liber.

| iuliacarina a răspuns:

Spune-i ca conteaza ca ai invatat ceva si nu neaparat premiile.

| PopaRoakăr a răspuns:

Pasta corectoare si tai doi "II".

| znstr a răspuns (pentru PopaRoakăr):

La asta nu m-am gandit. Merge si pe mentiuni?

| PopaRoakăr a răspuns (pentru znstr):

Dacă ai luat menţiune nu mă mir ca nu te-ai gândit. La menţiuni falsifici toată diploma.

| george1001 a răspuns:

Tatal tau iti da o educatie proasta si nu stie cum sa se comporte ca un parinte adevarat. Nu ca as fi parinte sau sunt mare cu sfaturile mele, insa normal ar trebui sa.si incurajeze copilul, sa te felicite pentru locul al treilea si sa te ajute cum poate mai bine. Oricum, eu cred ca ar trebui sa porti o discutie serioasa cu el despre acest lucru, pentru ca nu toti suntem eminenti sau genii, fiecare persoana e diferita in felul sau si ar trebui sa te inteleaga.