| ScriptS3 a întrebat:

Am o problema minora, ce naste si mai multe probleme.Problema asta a ajuns prea departe si m-a facut sa ma cert cu cel ce l-am iubit mai mult in viata mea,tatal meu.
Asa incep cu inceputul, de ziua de 1 Iunie,anul asta, am fost invitata la o petrecere.Totul a fost bine,am mancat bunatati aduse de noi, ne-am distrat pana cand totul s-a schimbat.Cea care m-a invitat la petrecere a spus ca v-a alege 2 persoane care sa cante karaoke orice piesa.Printre acele 2, eram eu.Am cantat cu speranta de a nu afla tatal meu.M-au aplaudat toti.
Tatal meu e profesor de matematica,la scoala mea., si a avut cativa repetenti.Acum 4 zile a venit sa ma ia de la prietena mea (am dormit la ea). Cand mama ei vroia sa vorbeasca cu el, mie mi-a spus sa ma duc in masina ca trebuie sa vorbeasca cu mine.Nu banuisem nimic.Era noapte, si ne-a oprit semaforul.Acolo l-am intrebat ca de ce vrea sa vorbeasca cu mine, el mi-a zis ca stie despre karaoke de la 1 Iunie si daca mai aude un sunet de muzica din camera mea, o sa fiu restrectionata fara oglinzi in camera mea timp de 1 an,asta nu-i tot.L-am intrebat cum de stie,el zice ca i-a spus femeia de serviciu,nu stiam despre ce vorbeste,dar am continuat ca as vrea sa cant si sa dansez, si ca vreau sa devin o celebritate.Dar el m-a intrerupt si zis ca n-o sa ma lase niciodata sa devin o vedeta.Am ramas socata si imi venea sa plang,dar n-am mai zis nimic si saracul caine o ramas si el nemiscat.Dar acum nu mai stiu ce sa fac, ce sa zic.Ar trebui sa-l ascult? Dati-mi va rog niste sfaturi.

17 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Deci tatal tau are impresia ca tu o sa vrei cu orice pret sa ajungi cantareata/balerina/actrita/pictorita/scriitoare/striperita.

ASIGURA-l cu toata sinceritatea ca nu vei face niciuna din astea for a living.

Incearca sa ii ceri parerea si lui si mamei tale LA UN LOC toti trei la masa rotunda, despre viitoarea ta orientare profesionala. Si ca sa il flatezi poti sa alegi intentionat latura de real a meseriilor, gen programator, arhitect, medic, inginer si in acest fel el/ei isi vor da seama ca ai ganduri serioase cu viata ta si te vor sustine in acest sens.

Aici trebuie sa adaugi un pic si din "fa-te frate cu dracu pana treci puntea". Incearca sa accepti o perioada interdictia cu muzica tare si cantatul prin casa. Just do it!

In viitorul apropiat, daca tatal tau va vedea ca te indrepti ferm spre o pregatire ce iti va asigura stabilitatea ca individ, iti va permite si HOBBY-ul asta: karaoke + auxiliare, ca doar si unui cercetator ii da bine in CV un hobby ca asta, nu?! happy

Vezi tu, unii parinti nu au talentul de a face o mediere corecta si aplicata nevoilor de moment ale copilului, se multumesc sa ii puna un mare lacat pe toata pasiunile si pornirile NUMAI pentru a se asigura ca scot OM din el! Gresit!
Copilul are nevoie de motivatie ca sa faca ceva, nu mai traim in epoca impunerilor si a bataii.

| michelia a răspuns:

Povestea ta amestecata si comentariile ciudate pe care le faci ( " Si ce sa-i spun? Ca tata imi interzice sa dansez si sa cat? Imi pare rau nu-s o paraciosa" - mamei, adica! ) imi dau senzatia ca fabulezi si ca iti place sa dramatizezi.
Revino la realitate!

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Buna seara!
In primul rand spune-i ca nu iti pasa ca nu vrea el sa nu fii cantareata (sau ce vrei tu). Spune-i ca nu el e sefu tau ci tu, tu hotarasti ce faci in viata si ce nu! Chiar daca te pedepseste tu continua! Nimeni nu iti poate lua ce ai! (ma refer la dorinta de a fi vedeta)! Chiar daca o sa ajunga sa tipe la tine ca disperatu, nu il baga in seama. Tu continua, o sa inteleaga ca nu poti si nu vrei sa te lasi! Pupici :*

| AlexNet74 a răspuns:

Ai un tata impotriva muzicii, asta poate e din cauza ca el este profesor. Cere-i ajutorul mamei

| ScriptS3 explică (pentru AlexNet74):

Si ce sa-i spun? Ca tata imi interzice sa dansez si sa cat? Imi pare rau nu-s o paraciosa, si as vrea sa dorm linistita la noapte, nu cu strigate din camera lor.

| Mytsaa a răspuns:

Momentan nu ai decat sa-l lasi sa se linisteasca, asculta-l si fa ca el o perioada.Mai tarziu, cand totul devine la normal, canta si danseaza dar in lipsa lui si apoi, cand esti sigura ca esti destul de buna incat sa-i dovedesti ca poti sa canti, arata-i si lui.Cand se va convinge ca intr-adevar esti talentata, te va lasa sa canti si sa dansezi.happy

| didiii901 a răspuns:

Pai ca sa ajungi vedeta este foarte greu ai multe pe cap trebuie sa ai o voce inpecabila... dar poti sa te sfatuiesti si cu mama taa sau cel ma bun prieten.
Pai dakca tot vrei fa cursuri si convingel pe tatal tau ca sa ajungi vedetaa e un
lucru frumos dar foarte greu!
Eu stiu ca parintii au intodeau dreptate
el poate se gandeste la viitorul tau de
aceea nu vrea.
Cred ca trebuie sa asculti asa o sa pierzii mult! Faci cum vreiwinking

| ScriptS3 explică (pentru didiii901):

Acum lui nici macar nu-i mai pasa de mine, si tu zici ca se gandeste la viitor?

| didiii901 a răspuns (pentru ScriptS3):

Nu stiam ca nu ii mai pasa ori impacete si vezi cum se comporta dacka nu ori urmeaza-ti visul dar o iti fie greu!

| Si_Atatta_Stef_1999 a răspuns:

De multe ori si adulti fac greseli dar scuze ca zic asta e o porcarie nimeni nu are voie sati interzica libertatea prin a nu face aia aia aia intelegi?

Daca te simti bina cantand dansand fale nimeni nu poate sati iterzica ce sa faci indiferent de parinti sau alti. Dar in unele privilegii trebuie sai asculti pe parinti doar ca ce ai zis tu acuma desi e o poveste interesanta si reala parinti nau voie sati interzica libertatea adica sati ia acel lucru care te face fericit.

P.s. Ce te face liber nu se ia asta ar insemna sati taie libertatea sa te inchida (dupa parerea mea).

Funda?

Sper ca te-am ajutat.

| ScriptS3 explică (pentru Si_Atatta_Stef_1999):

Nu,imi pare rau nu m-ai ajutat.Tu daca n-ai vazut in intrebarea mea, e ca nu am mai vorbit cu el de 4 zile, si incepe sa-mi fie cat mai dor de mangaierile lui, dar nici macar nu am curajul sa mai vorbesc cu el, sa dau drumul la muzica, si sa mai dansez.

| Si_Atatta_Stef_1999 a răspuns (pentru ScriptS3):

1. Nu are drept sati interzica lucruri care fac parte din viata.
2.Incearca sa vorvesti cu el si dac avezi ca se simte bine daca nu vede dans sau muzica incearca sa-l faci fericit si pe tine in cata si pe el.

| didiii901 a răspuns (pentru ScriptS3):

Mai bine impacate cu el asa zic eu! dar mama ta ce zice?

| ScriptS3 explică (pentru didiii901):

Ea stie si o vazut si video-ul care l-a facut prietenul meu ca mi l-a trimis si mie.Ea zice sa transmit mereu acele sentimente, sa fiu ca bunica.Inainte sa devina bucatareasa facea mancaruri in casa, iar inainte sa moara gatea la momente speciale(nunti, botezuri).Ei nu i-a interzis nimeni, dar uitate unde am ajuns eu din cauza prietenei mele.

| dcv a răspuns:

Buna, Ama. Problema ta este una des intalnita la tati. Ei isi doresc mereu ca ficele lor sa ajunga cineva in viata si pentru ei arta, cum e muzica si dansul nu prea au sanse in viitor. Din ce am inteles eu, tatal tau nu este de acord ca tu sa canti, cu toate ca tu iti doresti asta foarte mult. Am vazut multe filme, si chiar daca au fost doar filme, m-au ajutat in multe situatii. As vrea sa te intreb daca tatal tau te-a auzit vreodata cantand la un karaoke, de exemplu? Pentru ca daca nu, eu cred ca ar trebui sa te asculte cu atentie, inainte de a lua o decizie. Daca te-a auzit, dar raspunsul lui e tot nu, eu zic sa insisti pe ideea asta si sa ii arati ca muzica inseamna mai mult decat o joaca sau un moft pentru tine. Trebuie sa ii arati de ce esti in stare, nu stiu, eventual du-l la un karaoke cu tine ca sa vada cat de mult te apreciaza lumea. Stiu ca e usor de zis, si risti multe. Eu zic ca inerci incet, incet ca nu cumva sa il superi si daca tot nu merge, eventual mai scrie-ne sa vedem ce e de facut

| ScriptS3 explică (pentru dcv):

Bine,am sa incerc.