| fataaia001 a întrebat:

Bună TPU! Am o problema. Sunt clasa a9 a deci in clasa in care sunt nu am vreun fost coleg din 5-8, eu cu colega mea de banca ne intelegeam bine dar ea si-a gasit un grup de fete de la noi din clasa cu care isi petrece timpul cel mai mult acum. Se muta mereu de langa mine pentru a sta mai aproape de acele fete si nu ma baga in seama. Azi am stat singura si nu mi-a scos nicio vorba. Marti s-a intamplat la fel dar atunci i-am spus ca ma simt ignorata si lasata pe dinafara dar si a cerut scuze si miercuri a fost totul ok. Dar azi la fel am fost ignorata si lasata pe din afara, dar nu i-am spus pentru ca deja eram foarte suparata. Cu ceilalti colegi nu vorbesc pentru ca si ei au grupul de prieteni pentru ca ei au fost colegi majoritatea, dar eu nu pot decat sa stau in banca pe telefon pentru ca nu am cu cine sa vorbesc. Ma simt prost ca nimeni nu vrea sa vorbeasca cu mine, chiar am incercat sa vorbesc cu cineva dar nimic. M ar ajuta ft mult sfaturile voastre, ce ar trebui sa fac?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu cateva mici greseli scrii foarte bine. Asta inseamna ca nu esti o fata proasta. Eu m-as muta din banca in care stau si mi-as vedea de viata mea fara sa bag in seama pe nimeni. Viata mi-a artat ca prieteniile din scoala, facultate nu sunt durabile, si crede-ma, am o varsta peste 60 de ani mai aproape de 70. Colegul meu de banca, din liceu, l-am gasit in Macedonia si nu-si mai aducea aminte cine sunt, desi facusem multe lucruri (inclusiv prostii) impreuna. Nu baga in seama! Asa ai mai mult pentru tine si iti poti face o viata mai buna. Dumnezeu sa-ti ajute!

| sierra1 a răspuns:

"am fost ignorata si lasata pe din afara...Cu ceilalti colegi nu vorbesc pentru ca. ce ar trebui sa fac?"

cheia e COMUNICAREA și integrarea in colectiv

| NLS a răspuns:

Asculta ce a zis Sophieka.
Si chiar daca mai stai si pe telefon, fa-o cu folos (si pe telefon iti poti importa fisiere PDF cu formule, lectii, etc).
Insa ideal e sa inveti acasa.

Dupa ce o sa ai note mai mari decat majoritatea, si o sa fii printre 3 cei mai buni, sa vezi cum vei deveni interesanta pentru toti, se vor purta exemplar cu tine.
Gaseste-ti o prietena din alta clasa, mai mare, daca nu merge cu salbaticii de la tine.

| CostinAlamariu a răspuns:

Încearcă să te bagi în seamă cu cineva. Colegii din fața ta, sau din spate, sau din stanga sau din dreapta. Nu fii timidă, oricum la un moment dat trebuie să vă cunoașteți voi între voi ca doar o sa fiti in aceeasi clasa pentru urmatorii 4 ani.

| Sophieka a răspuns:

Inteleg foarte bine aceasta situatie.

Nu ii meriti pe ei pentru ca sunt superficiali. Viata are alt destin cu tine. Ar fi de preferat sa tragi tare, sa inveti, sa te preocupe avansarea scolara in mod special si sa nu mai stai pe telefon.
Tu invata, citeste, fa exercitii suplimentare...Progreseaza peste ei si vei vedea cum se vor lingusii pe langa tine.
Cand iti va cere careva tema de exemplu, sau colega asta de banca, spune-i sa ceara temele grupului cu, care stawinking.

Sa-ti gasesti un atelier, un sport, o activitate sociala in afara scolii unde acest colegi sa nu fie...Si sa iti faci acolo un amic sau un grup de amici faini si sa mai socializezi.

| Sophieka a răspuns:

Parerea mea este sa lasi telefonul, tik-tok-ul, insta si alte aplicatii si sa te preocupe scoala si alte activitati reale..Sa te faci o domnisoara decenta, nu o tembela ca majoritatea.

| blackann a răspuns:

Sa o rogi pe colega ta sa te integreze in grupul nou cu care sta.

| carevaescu a răspuns:

Invata sa socializezi si sa nu-ti mai pese. Have fun si lasa supararile, ca nu duc la nimic bun.
Nu trebuie sa vorbesti sau sa nu vorbesti cu nimeni. Nu exista un sens adanc in prietenii; sau destin sau orice altceva. Ideeile acestea ar fi bune de un basm dar nu se aplica realitatii. Asa ca nu le de mai multa importanta decat e cazul. Daca vezi oportunitatea sa te bucuri de o situație, go for it. Doar sa o vezi.
Bafta!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cănd ești prea disponibilă, Unor oameni le cresc coarnele și se simt mai importanți decăt sunt în realitate.
Sfatul meu este să fi mai dezinteresată și mult mai puțin disponibilă decăt ai fost pănă acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca ar trebui sa fi mai altfel, sa te axezi mai mult pe învățat și cine va vrea îți va cauta la un momentdat atenția si prezenta! Lasă telefonul, nu îți irosi timpul învățături, iar în timpul pauzelor ieși afara, cumpara-ti ceva de la magazin, socializează, lasă supărările ca trec ele.

| literallythesamebruh a răspuns:

Comunică! Încearcă să faci și tu parte din acele grupuri, alături de colegii tăi. Vei vedea că este mult mai ușor decât pare.

| Mnjhtrdv a răspuns:

Sa nu mai stai pe telefon!
Te plimbi printre grupuri, vorbesti cu unii, cu altii si la un moment dat te vor accepta imediat. Colegii nu sunt ca familia sa te accepte neconditionat.