| Fetitsa123 a întrebat:

Buna TPU am op p[roblema mare si am nevoie de raspunsuri rapide.Deci parinti mei au plecat pentru 2 saptamani in ceva excursie si m-a lasat cu fratele meu si se intorc azi.Inaite sa intre fratele meu la liceu mau rugat parintii sa aflu tot despre el ce prostii face. Iar luni am aflat ca sa apucat de fumat care parinti ne interzic.Problema e sa le spun parintilor ca l-am prins ca sa apucat de fumat sau sa il iert (a mai facut si alte prosti in trecut si alm iertat) si acum ma roaga tare sa nu le zic parintilor pentru ca stie ca va fi pedepsit. Ce sa fac sa ascult rugamintea parintilor sau sa imi iert fratele? Scuze de greselile gramaticale.

10 răspunsuri:
| NatureSelf a răspuns:

Parinti stiu totdeauna ce e bine pentru copilul lor, chiar daca il pedepsesc, nu inseamna ca nu il mai iubesc, sunt suparati, iar faptul ca a fumat pe ascuns, da de banuit ca nu e prea sincer.

| aniiledha a răspuns:

Nu stiu ar fi bine sa-ti asculti parinti. intodeauna parintii vor binele copiilor lor. asa ca daca nu le spui, mai mult ii faci rau fratelui tau care peste cativa ani va avea probleme de sanatate. ii inspre binele lui

| ochiverzi91 a răspuns:

Nu le spune. Oricum, crezi ca daca ai tai il vor pedepsi se va lasa?! Spune-i ca daca nu se lasa imediat de fumat o sa ii spui parintilor nu numai de tigari, ci si de restul prostiilor care le-a facut in trecut. Asa il vei speria si poate se va lasa de fumat happy

| WeaponGirl a răspuns:

Nu e bine ca s-a apucat de fumat,dar decat sa il torni la parinti mai bine gasesti omodalitate sa fie bine pentru amandoi,poate il convigi sa renunte sau ceva.happy plus ca trebuie sa te gandesti ca si tu o sa gresesti vreodata cu ceva si nu trebuie sa afle parintii si atunci el sa te spuna?! thinking mai bine fii alaturi de el si incercati sa rezolvati situatia altfel ca doar de asta sunteti frati,parintii nu o sa rezolve nimic,o sa-l pedepseasca,el o sa se supere pe tine si unde se ajunge? si inca ceva, daca vrea sa fumeze, fumeaza! indiferent de parerea parintilor pentru ca nu o sa il poata supraveghea tot timpul happy

| DeeaMarry a răspuns:

Daca ti la fratele tau, ar trebui sa le spui parintilor ca fumeaza!

| DuLcyK a răspuns:

Daca s-a apucat de fumat va fi foarte greu sa se si lase, cred ca el acum este foarte speriat, daca tu il vei spune parintilor tai el va cauta o cale sa se razbune, parerea mea este sa nu il spui, gandeste-te daca ai fii tu in locul lui cum te-ai simti si cat de speriata ai fi, iarta-l si pune-l sa iti promita ca nu va mai fuma niciodata, si daca isi va incalca promisiunea va fi necesar sa il spui parintilor vostri!

| vladlove123 a răspuns:

Eu zic sa le spui parintilor deoarece ei poate o sa afle ca fratele tau fumeaza, iar atunci ei isi vor da seama ca tu i-ai mintit si te vor pedepsi si pe tine. in al doilea rand daca nu le spui parintilor tai ca el fumeaza poate ca el o sa faca si alte lucruri mai grave gen etnobotanice iar apoi v-a avea probleme de sanatate.
eu zic sa le spui parintilor.

| laur_8083 a răspuns:

Eee de ce sa le spui? tie tiar fi convenit sa te parasca el? eu fumez de la 9 ani iar acum am 18, nici mie nu imi convenea cand ma para sora mea, desi fuma si ea. Tine minte frate pentru frate ewinking mai nu le spune happy

| DJRocker a răspuns:

Eu iti zic m-ai bine sa nu il spui parintilor tai ca pentru ca o sa faca un scandal foarte mare si no sa-ti placa si fratele tau nu o sa te m-ai ierte niciodata.Stiu ce spun mi s-a intamplat si mie.

| Greumaiesăgăseştiunnumeoriginal a răspuns:

Păi mai bine le spui părinţilor că s.ar putea ca fratele tău să mai fumeze şi nu e de jucat cu sănătatea. Dacă chiar ţii la fratele tău, spune.le părinţilor. Ei ştiu cel mai bine ce să facă.