| eupitika a întrebat:

Fratele meu mai mic are 13 ani si s-a apucat de fumat nu stiu cum sa il opresc nu pot sa le spun parintilor un pic de ajutor va rogggg mult

10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Încearcă să-l lămureşti, cel puţin să mai aştepte câţiva ani.Ameninţă-l că-l spui părinţilor.

| mona a răspuns:

Tot mai bine e sa le zici parintilor

| CannbalCorpse a răspuns:

Spune-i ce se poate intampla daca v-a mai fuma. O sa faca cancer pulmonar(la plamani), respiratie urat mirositoare chiar daca te speli pe dinti(fetele nu il vor saruta), O sa tuseasca mult...
Sper ca ti.am fost de folos.

| CryChristiAN a răspuns:

Prea tarziu. Spune-le parintilor, dar tot nu o sa se lase de fumat. Deja a devenit dependent. Necesar ar fi un control la un medic pneumolog si un psiholog. De vina este si anturajul. Totusi, sa fi atenta ca apoi sa nu devina misterios( adica sa umble pe ascuns cu tigarile pentru ca Doamne fereste, cu timpul te pomeneste ca o sa vina cu droguri pe ascuns).

Sanatate si o zi buna! Sarbatori fericite.

Răspuns utilizator avertizat
| Ciufu a răspuns:

Incearca sa ii explici cu frumosul!
Incearca sa ii ocupi timpul tu, sa il tii ocupat!
Arata'i riscurile pe internet!

Sper ca te-am ajutat!
Fundita?

| QuaresmaRicardo a răspuns:

Depinde mult cati ani ai tu, daca ai pana in 18 tu cu siguranta nu ai cum sa il convingi, daca ai peste ai putea dar sigur nu ai ca daca ai avea nai mai fi postat intrebarea aici, deci mai pe scurt daca nu ai autoritate in fata lui, singura solutie e sa zici tatalui tau, iar de frica se lasa sigur

| geoalina19 a răspuns:

Cel mai bine le spui parintilor. Daca nu o sa le spui s-ar putea sa se agraveze, sau spune-i fratelui tau sa nu mai fumeze ca este foarte periculos pentru copii fumatul, ca daca nu ar putea ajunge la niste boli foarte grave!

| Crissy_Crisulik_1994 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa le spui parintilor, insa daca nu, ai putea sa-i iei toti banii. Asa din ce le-ar mai cumpara?

| Buruiana666 a răspuns:

Parerea mea esta ca, ar trebui anuntati parinti, ei vor sti cum sa-l opreasca, da asta ar insemna ca esti o paracioasa, dar e ce-l mai bine pentru sanatatea sa!