| Mary182002 a întrebat:

Buna TPU!
Am rămas gravida si nu stiu cum să îi spun mamei situația, am aproape 19 ani, sunt de 3 ani împreună cu tatăl copilului el, are 23 ani ma puteti ajuta cu niște sfaturi?

Răspuns Câştigător
| AndreeaWTS a răspuns:

Păi nu ai prea multe variante în care să-ți anunți mama.
Îi spui și gata. De ce e așa o mare nenorocire?
Dacă tatăl copilului e lângă tine, de ce îți faci probleme?
Oricum ar fi venit un copil până la urmă.

Continuați-vă viața așa cum ați început-o și o să aveți un copil frumos. Mai bine părinți tineri decât părinți la 40 de ani.

Nu cred că e cazul să asculți părerile idioților frustrați. Să aveți un copil e un lucru minunat, mai ales dacă vi-l doriți amândoi.

38 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pai daca tot doriti sa cresteti impreuna copilul nu vad de ce nu v- ati si casatori.Ar fi probabil mai usor pentru mama sa promeasca vestea daca ii spuneti si ca vreti sa va casatoriti

| Drimmero a răspuns:

E important detaliul daca ti-ai dorit asta sau a fost in urma unui ''accident''. Avand in vedere ca esti majora nu cred ca reactia va fi mai nasoala decat atunci daca ai fi fost minora, daca muncesti si ti-ai dorit asta nu mai are ce sa-ti zica presupunand ca vei avea grija de copil si e ce ti-ai dorit. Pur si simplu i-ai putea spune ca tu cu prietenul tau ati decis sa faceti un copil pentru ca v-ati dorit, desi e cam devreme etapa asta, dupa umila mea parere. Daca ai ramas ''accidental'' atunci e cam nasol, se schimba datele problemei, dar fiind majora cred ca mama ta va fi mai blanda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Logic ca a fost un accident, se vede panica din intrebarea ei laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai stat cu ea la masa? ai copilarit cu ea, ai mancat din aceeasi farfurie ca sa iti permiti sa-ti dai cu parerea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Tu cand ai mancat cu mine la masa? Ca ti-ai dat cu parerea despre mine de vreo 350 de ori pana acum...

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Am incercat sa mananc dar puneai doar ciorbe si d-astea, nimic bun de mancare si timpul la stat la masa cu tine scadea dramatic.

P.S Ce ai muscat momeala

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca mancai ceva facut de mine te lingeai pe bot.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce-ti mai place sa te lauzi, desi nu cred nimic din ce spui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Bine atunci, ramai la painea ta cu pateu.

| Mosotti a răspuns:

Poti face avort si sa nu afle nimeni, e f simplu daca nu sunteti pregatiti pentru copil si a fost doar un accident.

Si daca vrei sa-i zici mamei, ii zici si fara, cum adica cum sa-i zici? F simplu "mama, am ramas gravida cu prietenul meu", si gata.

| Freya1 a răspuns:

Mda

| Fatamuntilor a răspuns:

Ar trebui sa iti fie frica de reatia mamei tale? Nu ai e ca si cum ai avea 15-16 ani.
Discutia cu mama ar trebui sa fie simpla.
Invita-l pe iubitul tau la voi acasa in weekend-ul urmator, iar tu o anunti pe mama ca l-ai invitat la voi pentru ca urmeaza sa o anuntati ceva important.Pentru ca consider ca aceasta veste trebuie data impreuna.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă te bazezi pe mama ta sa te ajute cu copilul sau financiar e un pic delicat, dar dacă își permite financiar probabil nu va fi o problema. Nu știu de ce atâta graba cu sarcina ca doar aveai tot timpul, era bine sa te pui un pic pe picioare și după sa faci pasul, asta dacă nu a fost accidental. Ii spui mamei tale ca s-a întâmplat, ea te va susține pana la urma

| Iote a răspuns:

Salut mama, vei fi bunica tanara. happy
Ca nu si-o fi inchipuit ca timp de trei ani voi doar ati spalat vase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai la heterosexuali apar asa copii de nicaieri laughing Asta e draga mea, cand ti-o tragi cu cineva iti asumi posibilele boli cu transmitere sexuala si o posibila sarcina. Te-ai dat mare matura cand de la 16 ani aveai iubita, acum hai laughing fii matura, fii o mama!rolling on the floor

| SociopatuI a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine spus. Nici eu n-am putut s-o spun mai bine.

| Mary182002 explică (pentru anonim_4396):

Haha,eu zic sa iti controlezi vocabularul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SociopatuI):

happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mary182002):

Nu prea mi-ar veni sa zic 'haha' nici macar ironic in locul tau happy Meriti ceea ce ai patit happy Doamna matura!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ti sa o ataci? Poate a gresit sau chiar sa dorit, dar doar voia un sfat de cum sa isi anunțe părinții.
Dacă rămânea acum 3/4 ani era de condamnat, dar la 19 ani si dupa 3 ani de relație se mai pot intampla lucruri de genul.Sunt cam tineri într-adevăr si nici eu nu sunt pro facutului de copii prea devreme, dar o data ce e majora ea răspunde.
Și la voi cum e? Nu se pot lua boli? Nu faceti se.x an.al si oral? Ca din cate se aude si prin astfel de s.ex se transmit boli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

laughing
Asa e, principala sursa de hiv este homosexualii laughing
Nu o atac, o invit sa isi asume. S-a dat mare matura cu relatie de 16 ani, atunci sa fie pana la capat

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am avut relație la 14 dar nu sa ma dau mare, ci asa a fost să fie și asa am simtit atunci.A durat 8 ani, dar si eu am avut nevoie de un sfat sau o indrumare cum poate sa aiba oricine si la 100 de ani. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Nu te-a intrebat nimeni cand ai avut tu relatie, nu imi pasa. Cum nu am inteles cu ce te-a lezat ceea ce i-am zis eu stimabilei fete.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"S-a dat mare matura cu relatie de 16 ani, atunci sa fie pana la capat"
Iar eu ti-am raspuns la două întrebări prin comentariul meu.M-am dat exemplu pe mine si ti-am spus că nu inseamna a te da mare asta.
Pe mine nu ma leza raspunsul tau, daca in comentariu nu bagai faza cu heterosexualii (in conditiile in care majoritatea de aici nu s-au luat de orientarea ta sexuală ce in ochii unora e mai de blamat).Si daca nu aveai o undă de răutate, gandindu-te ca pentru ea e un lucru rau ce s-a intamplat si sa te bucuri.
Nici eu nu sunt de acord cu o grămadă de chestii pe care le fac si spun uni oameni pe aici.Dar nu spun vualat nimănui "bine ti-a facut, asa meriți, asa iti trebuie, chinuiete" cum reiese din comentariul tau si nu doar din asta.Plus faptul că tu făcând parte dintr-o minoritate (ma refer din punct de vedere sexual) nu cred ca esti in masura sa judeci, sa râzi, sau sa acuzi o majoritate big grin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Destul de constructiv comentariul tau. Esti branza buna in burduf de caine, nu ai o gandire rea, ai ceva diplomatie si oarecare obiectivitate, dar pe la scoala nu ai chiar trecut.
Am tot dreptul din lume sa judec pe cine vrea **** mea atata vreme cat si eu am fost judecat o viata de 'oameni'!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ti-am mai repetat o data treaba cu scrisul.Nici tu nu scrii perfect gramatical si asta se poate demonstra (dar nu imi bat capul, ca eu nu fac lecții de limba română aici). Plus ca pe telefoane mai ai un auto corect, plus ca aici chiar vreau sa scriu cum ma simt bine si cum imi vine din suflet nu sa fac o analiză gramaticală la fiecare virgulita, literă sau punct.Asa ca nu te mai lua de lucrurile astea, ca sunt irelevante.
Si crezi ca daca de tine s-a luat cineva până acum si tu faci acelaș lucru cu altii ce nu ti-au facut nimic, rezolvi ceva?

Nu ma iau de tine, nu vreau sa ma contrazic sau sa fac polemici.E doar o conversație simpla prin care te analizez ca om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Unde am gresit eu gramatical? Te ascult!
Fara virgule ca alea nu prea le pun

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi dacă nu pui aia, cealalta nu o scrii,dincolo nu iti bati capul, de ce corectezi alte persoane?
Sau te-ai gandit ca mai intervine si auto corect in unele situatii, sau ca dialectul diferă de la o persoană la alta si ii e mai comod sa scrie cum ii vine, sau cum vorbeste in viata de zi cu zi?
Cred ca important e sa te înțelegi cu omul si sa vorbesti pe subiect, nu sa te iei de greselile gramaticale atunci cand nu sti ce sa raspunzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anunta-l pe tată. Sper că e un barbat adevarat si nu fuge.
Daca doresti, fă un avort. E corpul tău si viata ta.
Daca nu, pastreaza copilul si ai grija de el. Cu tatăl.
Mama ta o sa inteleaga. Nu are de ales. Ii spui frumos ce s-a intamplat si o rogi sa te sustina.
Insa cel mai mult trebuie sa te sustina iubitul tau, care sper ca are un venit stabil.

| Mary182002 explică (pentru anonim_4396):

A aflat deja tatăl copilului, si nu ma gândesc la avort, ferească dumnezeu de asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mary182002):

Ma bucur ca este alaturi de tine.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamei pur și simplu... apoi căsătoriți-vă, așa se cuvine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu e sa te gandesti mai intai daca vrei sa pastrezi copilul.
Daca il pastrezi - spune-i mamei tale inainte sa "ii spuna" burta ta. Si pregateste-te pentru un posibil scandal...
Daca renunti la sarcina - fii discreta si nu mai spune nimanui ca ai fost gravida.

| SociopatuI a răspuns:

Aia e... ce sa-ti facem noi?
Pana la a se forma o sarcina, exista intentia, preludiul, sexul, orgasmul barbatului, caldura din vagin, samd. Le-ai ignorat pe toate, n-avem ce sa-ti facem. Sa-l anunti pe iubitel ca te-a lasat insarcinata, dar inainte de a-i da vestea leaga-l de maini si picioare ca s-ar putea sa fuga.

| Mary182002 explică (pentru SociopatuI):

El își dorea la fel si eu deci nu are unde sa "fuga" asa cum spui tu...

| Mary182002 explică (pentru SociopatuI):

Exact, stiam ca o sa raman odată si odată a fost cu intentie clar dar eu ma simt bine.

| SociopatuI a răspuns (pentru Mary182002):

Si de ce nu i-ai spus ma-tii ca vrei sa faci un bebe dinainte de a sarii in madularul iubitului? Vad ca nu esti in stare sa-ti iei propiile decizii in viata. Ai nevoie de acceptul mamicii. Trebuia sa i-o ceri dinainte.
Acum n-ai decat sa mergi la ea, sa ii spui ca vrei sa ii spui ceva foarte important, va asezati amandoua pe cate un scaun la o masa, o ti de ambele mainii si ii spui ca iubitelul tau te-a fertilizat.

| luffypk a răspuns:

Trebuie sa-i spui, n-ai ce face. Asuma-ti greseala si pastreaza copilul sau poti face avort, tu decizi cu iubitelul tau, dar mama ta trebuie sa stie neaparat.