| EllaBlackEyes a întrebat:

Am sa expun o situatie si am nevoie de parerea voastra a tuturor!
In general se stie ca oamenilor le place sa categorizeze, sa judece pe ceilalti si sa emita stereotipii asupra celor din jur. Acum, daca exista sa zicem o persoana foarte buna intr-un domeniu sau foarte frumoasa sau foarte inteligenta sau ...stiu eu? foarte deschisa cu oamenii, atunci de ce cand acea persoana emite unele afirmatii despre sine, ceilalti trebuie sa sara nervosi in sus zicandu-i "ti se pare, esti mediocru/a, nu esti asa cum te crezi si bla bla bla". Iau exemplul unui baiat foarte frumos: stie cum arata, stie ca da fetele pe spate, insa cand vorbeste despre acest lucru toti ceilalti il iau peste picior. Un alt exemplu: o fata foarte buna in domeniul in care lucreaza. Stie lucrul acesta si ii este confirmat si de cei din jur, insa cand emite afirmatii de genul "stiu ce pot face si cat sunt de buna" este numita automat mediocra, pitipoanca, proasta etc.
Lumea chiar e atat de rea si de invidioasa oare? De ce atunci cand o persoana admite felul sau de a fi, oamenii trebuie sa-si manifeste frustrarea chiar daca in realitate nu au dreptate?
Vi s-a intamplat sa fiti judecati si categorizati din invidia celorlalti doar pentru ca erati superiori lor?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Cand vulpea n-ajunge la struguri,spune ca sunt acri.
Este ceea ce ar trebui sa ai in vedere,in momentul in care esti pusa intr-o asemenea situatie.
Superioritatea,dupa cum stii,nu o pot recunoste si aplauda decat oamenii superiori,cu adevarat valorosi.
Restul,vor marai invidiosi,pe margine,obosindu-si mintea fie sa te urasca,fie sa te barfeasca,fie sa caute sa te tavaleasca in noroi impreuna cu ei,poate asa te-ar putea reduce la zero sau s-ar putea simti mai putin intimidati de superioritatea ta.
Cand esti constienta de superioritatea ta,insa,nu e nevoie sa faci parada cu ea,faptul ca existi si continui sa-ti dovedesti superioritatea e mai mult decat suficient!
Nimanui nu-i este la indemana sa priveasca in sus,privitul in sus deranjeaza,complexeaza.
Fara sa vrea,un barbat inalt va face impresie mai buna decat unul scund,unui copil sa-i atragi atentia si sa te asculte va trebui sa te apleci la inaltimea lui,pana si unui catel ca sa-l dresezi de multe ori va trebui sa cobori la inaltimea ochilor lui...
Si vorbim de inaltime fizica.
Daca trecem la inaltime profesionala,psihica sau spirituala,e cu atat mai greu,cei din jur intra intr-o stranie autoaparare si,oricat de ciudat pare,creierul trimite starea de invidie ca sa contra-balanseze complexul care se creeaza in celalalt.
Ramai deci,constienta de superioritatea ta,filozofeaza situatia,imbogateste-o cu un strop de ingaduinta si accepta faptul ca esti unica in felul tau, cu toate riscurile care sunt inerente.
Moliere spunea ca, invidiosii vor muri, dar invidia, niciodata.
Si n-o spunea in zadar.happy

11 răspunsuri:
| anka89 a răspuns:

Daca e sa te iai dupa gura lumii, nu o sa ajungi niciodata departe, ci din contra o sa faci numai pasi inpoi.Cel mai des lumea zice asa di gelozie, invidie si cand vaf ca cineva ii mai bun decat ei. Daca cineva care ii chiar asa cum il lauda unii, foarte bine face ca se lauda ca doar are cu ce. Daca nu se lauda cei ce au cine sa se laude?
Daca ni s-a intamplat vreodata? normal la toti ni se intampla.Eu de exemplu daca as fi pusa intr-o asemenea, nici macar nu m-as deranja de parerea lumii, mi-ar fi tot una.

| Seby90 a răspuns:

Eu nu suport oamenii care se lauda. De aceea probabil ii iau peste picior cand o fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic acelasi lucru, nimanui nu ii place sa auda ca o persoana anumita se lauda in fata lui si zice ca e buna la anumite lucruri! Inteleg ca daca acea persoana se pricepe la ceva si toti o critica inteleg sa mai zica, dar niciodata nu e bine sa strigi in gura mare deoarece alte persoane nu sunt bune la multe lucruri, iar prin putinele lucruri la care sunt bune incearca sa se remarce fara a zice la altii. Iar cand vad ca alte persoane incep sa se laude de aceea au acea reactie despre care tu vorbesti!

| Irena97 a răspuns:

Ti-am citit cateva raspunsuri unde de la amabilitate ai ajuns usor la ironie si apoi la jigniri si etichete " papusica, smecheras, prost, frustrat, penibil " etc. toate date prea usor si aiurea. Daca tu esti aceea care e asa de buna in nu stiu ce domeniu si ai reactii agresive cu cei care poate sunt mai slab pregatiti decat tine, sau ii jignesti, evident ca nu o sa ai pretuire.
Chiar si meritele tale cele mai mari vor fi trecute cu vederea nu din invidie ci din revolta. Un om inteligent si valoros nu isi cladeste gloria jignindu-i pe altii.
Ai mai spus undeva ca ai avut o copilarie ca in basme de aceea esti atat de rece si rea.
Ce sa mai adaug? Daca si tu te vezi asa, nu te mai gandi la invidia celorlati ci la cum sa te corectezi pe tine mai bine.

| Epigonul a răspuns:

In general daca tu constientizezi ca te pricepi foarte bine intr-o anumita meserie, sau ca arati foarte bine sau eu mai stiu ce alte exemple, nu trebuie sa o spui in gura mare sa auda tot poporul.Lasa-i pe altii sa te laude, nu degeaba este zicala *lauda de sine, nu miroase a bine*.De aceea cand o persoana isi prezinta singura calitatile si domeniile acolo unde exceleaza este privita altfel.De asemenea, dupa cum ai spus si tu, multi pot dezvolta un sentiment de invidie asupra persoanelor ce-si flutura calitatile.Acum depinde, eu vorbesc de exemple ce le intalnesti mai des, acum nu poti sa fii un tenor recunoscut in toata lumea iar atunci cand admiti ca esti bun lumea sa te priveasca urat, nu ma refer la astfel de cazuri.Eu personal consider oamenii care isi lauda exagerat propria persoana niste ipocriti, deoarece in cele mai multe cazuri nu au dreptate si chiar daca au, un strop de modestie trebuie sa existe mereu. Sper ca m-am facut inteles happy

| allex20n a răspuns:

Da asa e lumea si nu se va schimba asta niciodata. invidia, ciuda, rautatea vor exista mereu. acei oameni care contrazic persoana care se face acele afirmatii adevarate, cusiguranta ca si ei vad realitatea, dar nu o accepta, din invidie. sau poate ca vor sa ii dea o replica prin care sa inteleaga ca,, lauda de sine nu miroase a bine,, -dar aici depinde modul si tonalitatea in care au fost facute afirmatiile. numa` bine!

| llljk a răspuns:

Da, în majoritatea cazurilor se întîmplă aşa, lumea e rea, invidioasă, nu suportă cînd cineva este mai bun decît iei. Dau un exemplu;

Justin Bieber - care e extrem de talentat ştie să cînte la pian, chitară si tobe, are o voce deosebită! la vîrsta de 12 cînta cu chitara in faţa teatrului Avon din Canada şi toţi se minunau ce voce are. Dar lumea e invidioasă dacă aduci în discuţie numele ăsta e jale toţi au de înjurat de spus că e gay şi etc.

Sfatul meu e să fi nepăsătoare fată de ce spun alţi. Pot să te injure, scuipe, orice vor, dar dacă tu eşti multumită de talentul care îl ai şi ai ocazia să ii bucuri şi pe cei din jur, e de ajuns.

TAKE CARE!

| andymarie a răspuns:

Asa e lumea de cand haul,ti-ai propus sa o schimbi? Oare chiar e vorba de invidie? vad ca esti obsedata de ideea asta desi cel putin, cineva care nu te cunoaste deloc, nu stie cine esti si ce faci, nu ar avea absolut niciun motiv sa fie gelos pe tine. Poate cei din jur vor sa te menajeze si vor sa-ti dea incredere in tine insa probabil, nu ai demonstrat inca faptul ca poti sa faci un lucru cu adevarat stralucit.Nu ai fost suficient de serioasa, probabil.

| Sethon a răspuns:

Hmm dar pana cand? De la ce? Pentru ce? o sa stai sa ii asculti pe cei din jur care nu au o viata a lor si o critica pe a altora lasa pleava fi universul tau in fiecare seara, sti bine ca un zambet sincer ingheata orice ac, si un te iubesc te sustine la
inaltime cand toate cad... asa ca incearca sa creezi o portita in mediul asta constient, sa-ti arati ca ai suflet, sal descoperi eficient sa jungi sati controlezi mintea si gandul, sa stii sati ordonezi tristetea, sa stie randul
sa ai incredere in tine uite viatai plina de culoare, lasa momentele cu cei dragi sa te vindece bland, si ai rabdare cu tine, fii mai bun, si nu uita ca doar tu esti prietenul tau cel mai bun, oricum... invata in continuu accepta iarta si ai rabdare astfel trecutu merge pe urmele tale si te calcan picioare iubeste ce primesti multumeste pentru ce ai cunoastete, vorbesteti ascultate
nu ai nimic de pierdut
dincontra binecuvantat ca te-ai nascut folosesteti puterile, nu ca arme ci ca scut dragostea topeste frica, e un sentiment placut si incepe sa accepti absolut tot prin ceai trecut continua sa continuui invata sa inveti ai incredere in tine tu esti soare tu nu ingheti... inchide ochii incepe sa visezi! numai fi drogata cu idei, ca timpul e prea scurt, prea scump sa vorbesti cu tine e absurd si sufletul ar fi cam surd revolutia vine din interior o ignori, mori si atat … inca mai crezi ca viatai competitie? Ai pierdut!

| sabin89 a răspuns (pentru Sethon):

Vad ca idei ai multe; si unele chiar frumoase. Ce ar fi sa dai un pic de atentie si felului cum scrii. Ai multe greseli gramaticale. Scrii intr-un cuvant "sal", "sati" (sal recunosti, sati controlezi, sati ordonezi...) si multe alte greseli. Dand atentie felului cum scrii, te respecti atat pe tine, cat si pe cei care te citesc.

| Sethon a răspuns (pentru sabin89):

Bun, in urmatoarele posturi promit ca am sa scriu corect. Multumesc pentru atentie! Ganduri bune...