| HarukaAnase a întrebat:

am sa va spun povestea inainte de intrebare. parintii mei sunt in prag de divort. motivul nu este violenta, alcool sau alte lucruri, este pur si simplu din cauza atitudinii tatalui meu care este foarte rece si severa. Mama s-a saturat de el, ea fiind o fire foarte vesela si imi tot propune cum ar fi sa divorteze ..Nici eu nu il suport absolut deloc. ma simt groaznic sa o vad pe mama suferind doar ca sa imi fie mie bine. Cum credeti ca este bine sa mai astept poate se schimba sau sa ii spun mamei sa plecam de aici? Mentionez ca am 17 ani si ca sunt foarte confuza.

Răspuns Câştigător
| StochirleaAlexandra a răspuns:

Trebuie sa aveti o discutie serioasa toti trei.
Incearca sa iei tu initiativa, daca ai tai sunt prea orgoliosi sa vorbeasca.
E pacat sa suferiti toti trei.
Prin comunicare se pot rezolva multe.
Iti urez bafta si chiar imi pare rau.
O sa fie bine, vei vedea.

12 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna
Nu sunt eu in masura sa-ti dau sfaturi aici, dar constat ca vezi lucrurile dintr-un singur punct de vedere.
Nu inteleg de ce mama ta te implica pe tine in discutii despre divort inainte de a lua ea hotararea ca asta vrea sa faca si nu inteleg de ce este vesela stiind intr-o casatorie nefericita.
Tatal stiu de intentiile mamei? Daca da, personal as discuta cu el intre 4 ochi si l-as intreba punctul sau de vedere.
Un om nu e nascut distant, distant esti raportat la ceva, distant fata de ceva. El e distant fata de mama ta, el stie care-s motivele.
Repet, doar o parere, nu cunosc personajele si nu sunt in masura de a trage concluzii si a da sfaturi.
Seara placuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatatu e rece si sever din cauza atitudinii maicatii.ar trebui sa fiti toti veseli si fericiti.nu numai tu si mai ales ea.inseamna ca are motive foate vesele pentru a divorta.ma umfla rasul cand citesc ca e vina lui.stii care e poezia la tribunal? e vesnica si suna asa; ea; e betiv, ma bate, si nu aduce banu in casa.el; e curva, ma neglijeaza, pe mine si familia.de multe ori e adevarat.dar vina e numai a unuia singur.ai spus bine ca mata s-a saturat de el.a gasit ceva mai bun.asa crede.va plati si va sufla si in iaurt.

| HarukaAnase explică (pentru anonim_4396):

Tie ti-as recomanda un DOOM ( dictionar ortografic ortoepic si morfologic al limbii romane ) si un ceai. ca sa nu mai fii asa stresat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HarukaAnase):

Si eu recomand parintilor tai sa se iubeasca, asa cum si-au luat angajamentu la casatorie.sa-si indeplineasca intocmai indatoririle si sa nu se lase prada ispitelor si viciilor lumii, fiindca nu vor gasi nimic mai bun dimpotriva.tu tii cu mamica.asa e mereu.dar vei ajunge si tu sotie si mamica si vei vedea ce insamna, tradarea, durerea si inselarea.probabil.io iti doresc noroc.da in ziua de azi, e trist.nu mai e iubire si respect.bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inclin sa cred ca Amadeus are intuitia buna.
Sper ca tatal tau sa reuseasca sa va suporte si sa va iubeasca in continuare.

| Alexnoname a răspuns:

Eu i-ti dau un mic sfat: incercati sa comunicati..strangeti-va undeva...si spuneti-va ce aveti pe suflet fiecare... poate ca tatal tau nu stie ca prin comportamentul lui raneste lumea din jur.

| HarukaAnase explică (pentru Alexnoname):

Nu este un om foarte comunicativ... Si prin felul lui de a fi jigneste prin fapte. nu are pic de respect pentru cate face mama pentru el. si eu am ajuns sa il urasc... este asa de mult timp. dar acum s-a inrautatit situatia.

| Alexnoname a răspuns (pentru HarukaAnase):

Atunic cred ca este mai bine pentru toti...ca parintii tai sa divorteze.

| Elenna21 a răspuns:

incercati sa comunicati

| elenaQwerty a răspuns:

Este decizia familiei pana la urma.
Chiar nu se poate rezolva si altfel decat prin divort? Ati incercat prin vorba buna? Iubirea din familie ar trebui sa-l incalzeasca. Poate are ceva probleme de care voi nu stiti. Poate ceva il macina pe dinauntru. As spune ca asta nu e un motiv intemeiat pentru a divorta. Multi isi doresc o familie unita. Si fericita. Si fac tot posibilul sa pastreze acel echilibru/intelegere din familie.

Dar si eu am 17 ani acum, iar parintii mei au divortat de vreo 10 ani. Regret ca s-a intamplat ce s-a intamplat si de multe ori m-am gandit ca daca eram mai mare, puteam ajuta si eu sa nu se ajunga pana aici. Mi-am dorit o familie unita si chiar si acum cand aud/vad familii fericite si in special numeroase (noi suntem 4 copii), devin melancolica si trista... si-mi vine sa plang.

Asa ca ai grija. Acum esti mare si zic ca le poti influenta si tu decizile parintilor tai. Vezi ce este mai bine. Gandeste-te si la tatal tau. Nu il iubiti? Nu il puteti ajuta oferindu-i iubire?
Viata e frumoasa si merita sa fie traita impreuna. Succes!

| mali2004 a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa iei atitudine si sa vorbesri cu mama ta si cu tatal tau. Daca iti iubesti foarte mult tatal si se poate discuta cu el spune-i sa incerce sa fie mai iubitor

| HarukaAnase explică (pentru mali2004):

Eu pot spune acum lejer ca nu imi iubesc tatal... prin atitudinea lui m-a facut sa simt ca eu am trait cu o mama si un om strain in casa,,, este insensibil.