| KitsuneAyumi a întrebat:

am si eu o intrebare. Deci la sfarsitul verii incep liceul si sunt 100% sigura ca n-o sa am pe nimeni in clasa pe care cunosc si nu stiu daca sa incerc sa-mi schimb oleaca caracterul. Pentru inceput eu sunt o persoana foarte rusinoasa si timida dar daca ma imprietenesc cu cineva atunci sunt ceva mai 'nebuna':
Ex: Daca ma vede cineva cunoscut(un coleg de exemplu) cu vreo prietena de-a mea atunci zice ca nu-s eu (sunt foarte galagioasa, zambareata, etc.) dar daca nu vorbesc cu nimeni care sa-mi fie prieten/a atunci sunt foarte tacuta nu prea zambesc si nu ma prea implic in conversatie mai ales daca acea persoana e un baiat (Ex: anul asta la scoala un baiat s-a bagat in seama cu mine, noi nu ne cunosteam in particular doar din vazute dar mie imi placea la nebunie de el, pe tot parcursul conversatiei n-am putut sa ma uit in ochii lui, imi intorceam capul ba in stanga ba in dreapta, nu ma implicam foarte mult in discutie, imi era rusine sa nu spun cumva vreo tampenie asa ca raspundeam scurt si il lasam mai mult pe el sa vorbeasca, stiu ca mi-am pierdut sansa la el dar ma rog...)

Ideea era daca ar trebui sa ma prefac ca sunt ceva mai indrazneata chiar daca nu-s, voi ce spuneti?

Multumesc tuturor! (scuze daca n-am pus intrebarea la categoria corecta nu stiam unde sa pun intre Familie & Relatii si Adolescenti)

Răspuns Câştigător
| Eleenaa a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa te schimbi foarte mult, doar sa incerci sa nu mai fi asa de timida ca nu e bine. Si stai linistita ca iti vei face prieteni, chiar daca nu vei incepe tu conversatiile, nu vei ramane singura. Nu iti fie frica sa fii tu cea adevarata, ei te vor cunoaste pana la urma, si te vor accepta. Si eu eram la fel de timida acum un an, dar m-am schimbat pentru ca mi-am dat seama ca pierd foarte multe, si acum sunt foarte "nebuna". Cel putin stii ca, colegii tai noi o sa isi faca o parere buna ca esti nebuna, stii sa faci caterinca si esti sociabila decat sa te i-a drept fata timida, care sta intr-un colt, tace mai mereu si nu zambeste deloc. Sper ca te-am ajutat si multa bafta! Funda?:*

2 răspunsuri:
| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Nu ar trebui sa-ti faci griji, probabil nu esti singura care se ingrijoreaza cu privire la primele zile de liceu.
Cheia e sa nu te prefaci, sa nu incerci sa pretinzi ceea ce nu esti.
Fii tu insati si nu imita.
O sa inveti in perioada aia sa ai mai multa incredere in tine, ca sa legi prietenii noi happy.
Doar zambeste si fii deschisa!
Mult succes happy

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Incearca sa fi tu insati, nu te ingrijora, nu o vei da in bara.Vei fi acceptata pentru ceea ce esti, nu incerca sa te prefaci