| deea1799 a întrebat:

Sunt fata si am 16 ani si vreau sa va cer ajutorul. Nu am prieteni, nu sunt o persoana sociabila stau majoritatea timpului singura, nu am incredere in mine. Cand trebuie sa interactionez cu alte persoane din alta clasa ma inrosesc si vb incet. Cum as putea fiu mai indrazneata? Vreau sa imi fac prieteni dar nu stiu cum, la bloc nu am prieteni chiar daca vad multi copii ca se joaca si nu stiu cum m-as putea imprieteni cu ei. Anul acesta mi-am schimbat liceul si nu vreau sa fiu luata ca tipa tacuta sau rusinoasa. La scoala de la care am plecat de la inceput nu prea vorbeam si m-am trezit ca nu aveam prieteni si aveam eticheta de tacuta. Recomandari ceva?

Răspuns Apreciat de Editori
| Ralucagreen23 a răspuns:

Heeei, nu trebuie sa iti fie teama si nici rusine! Fiecare ne dam drumul la gura si tupeu în timp, la timpul nostru.
Ca și sfat, ar fi sa înveți sa te iubești pe tine, sa ai încredere în tine. Du-te socializează cu oamenii, exteriorizeaza-te si ai încredere ca totul o sa fie bine! Nu sta în bula ta doar pentru ca vorbesti incet si te intimidezi. Eu cred în tine! Esti mult mai mult decat crezi! Du-te si fii tu insuti! Cu tupeu sau fără, cu siguranta cei care vor conta o sa fie lângă tine. Important e ca atunci când cineva interacționează cu tine sa le răspunzi inapoi, indiferent care iti este modul! Mult succes!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Uita de timiditate și nesiguranța și încearcă să socializezi mai mult cu cei din jur, până la urmă e un nou inceput, un nou an școlar și o șansă noua de ați face prieteni. Uită-te la cei din jur și imita le comportamentul într-un mod cât mai natural.
Fi îndrăzneață!

| Savantym910 a răspuns:

Știu ce simți și eu sunt în situația ta oarecum spus, ei bine sfatul meul este să riști și să nu te gândești prea mult când vrei să fi sociabilă ci fiecare moment este un moment potrivit de a acționa, timpul trece fără să ne dăm seama până când ne trezim la realitate iar ani copilăriei au trecut dar toată viața avem timp să ne cunoaștem cu adevărat iar dacă e cazul cere ajutorul familiei sau pshiologului că asta este o luptă ce nu poate fi câștigată de una singură.