| Kiddagurl a întrebat:

Am si eu o mica povestioara pe care as vrea sa o spun. Mai intai vreau sa mentionez faptul ca sunt foarte trista pentru ca eu acum cred ca viata mea nu mai are sens. Parintii mei sunt foarte severi [gen, daca iau nota mica tipa, ma injura si alte chestii si dupa ma inchid in baie si plang] iar eu nu mai rezist..simt ca m`am saturat..mama mea mai e cum mai e, dar tata..in fine..sa continui. Ai mei nu prea mai au bani si ei dau vina pe mine zicand ca eu le mananc banii. Sii..mda..cam atat important..va rog ajutati`ma cu ceva sfaturi. Funda :*:*

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Din nefericire prea multi parinti se revolta contra greutatilor,, descarcandu-se,, pe copii, fara sa-si dea seama cata suferinta se acumuleaza in sufletul acestora.Copiii si animalele sunt cele mai curajoase fiinte, pentru ca sufera in tacere si nu pot riposta.Nu stiu cum sa-i,, calific,, pe cei care-si,, descarca,, pe ei tensiunile necontrolate.In privinta copiilor, unii parinti uita ca acestia au venit pe lume fara sa ceara asta.Viata ta are un sens, dar cuprinde mai multe etape.Acum esti in faza in care depinzi de altii, o faza foarte periculoasa, pentru ca de aici se ramifica drumurile, si poti ramane pe cel bun, sau poti apuca pe o cale gresita.Stiu ca e greu,dar singurul lucru de facut e sa constientizezi ca ei te iubesc, insa poate sunt coplesiti de greutati, iar daca sunt oameni simplii, nu stiu sa controleze asta, lovind in tine.Replicand nu faci decat sa-i provoci,asa ca incearca sa nu le raspunzi si acuzatiile v-or fi mai scurte.E greu pentru tine,dar te poti refugia in lectura, desen, dans, chiar materia scolara. Faptul ca nu te vad preocupata de ceva, poate ii irita atunci cand au probleme cu banii.Altceva ce pot sa-ti spun? Numai sa te gandesti ca ei nu se poarta asa din ura, ci din nepricepere.Curaj si bafta, sa ai o viata frumoasa!

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Draga mea, tu nu ai de ce să fii dezamăgită de viaţă! Vorbeştele părinţilor tăi cu calm şi puţină veselie, că nu tu ai insistat să vii pe această lume, dacă te-au conceput din dragoste şi iubire, au ştiut ce responsabilitati trebuie să-şi asume! La rândul lor şi ei au fost copii, şi bănuiesc că nu lea reprosat parinţii că sunt mâncători de bani si poate au avut mai multe greutaţi.Asta spune-le şi poate o să înţeleagă ce e în sufletul tău! Multă fericire-n viitor!

| doc69 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei cand prinzi un moment de buna dispozitie stresul zilnic isi spune cuvantul.stresul tau devine si maimmare. daca vrei putem sa vorbim mai mult face mult sa ai cu cine sa vorbesti sa te descarci..bafta multa

| iamy a răspuns:

1.fa-ti un jurnal in care scrii zilnic tot ce simti in legatura cu parintii tai.
2. dupa vreo 2-3 luni incerca sa-l pui 'intamplator' la indemana lor. Adica uita-l pe undeva sa-l gaseasca.cu siguranta-l vor citi.

| alecsalecs a răspuns:

Pacat ca esti atit de trista si nu ai cu cine vb sau sustine moral..pacat ca ..in fine ~~Probabil ai si o varsta foarte frageda apropo cati ani ai?

| WizKhalifaa a răspuns:

Toti recomandati sa vorbeasca, sa le explice cu calm, dar e foarte greu asta. Cel mai bine ar fi sa le scrii pe o foaie tot ce te deranjeaza si sa le scrii ca tu nu mai suporti sa traiesti asa. Un copil are nevoie de vorbe bune, nu certuri si scandaluri.
Iti urez numai bine! Sper sa iti rezolvi problemele.

Capul sus Nu uita viata nu este mereu Roz si plina de bucuriihappy
Mai trecem si prin lucruri mai putin placute
Sa nu intram in amanuntehappy
Nu renunta asa usorhappy
Ajutai si tu la treburile gospodaresti
Gandeste altfelhappy
Motivele sunt unele aiuritehappy
Si pedeapsa pe care ti`o aplica este si mai aiureahappy
Nu as inchide copilul in baie si nu l`as invinovatii pe el ca eu nu stiu cum sa economisesc si sai distribuihappy
Si nu l`as jignii nu as tipa la elhappy
Toata lumea mai ia cate o nota proasta si din astea acum sa nu te omoare ca ai luat 2 la matematicastraight face
Deci total aiureaastraight face Discuta cu ei spune`le ca nu te ajuta cu nimichappy si nu ii ajuti nici pe ei cu nimic daca se poarta asahappy Succeshappy

| Oanaa82 a răspuns:

Incearca sa le spui parera ta si sa purtati o discutie despre asta.Parintii tai cred ca sunt stresati din cauza servicilui, banilor etc si poate spun asta fara sa gandeasca.Eu cred ca cea mai buna rezolvare a problemei este comunicarea. Vorbeste cu parintii tai dar calma fara sa te enervezi si dupa sa plangi. Sper ca te-am ajutat! Te pup:*

| Denisadeny1 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa vorbesti mai intai cu mama ta si sa-i spui tot ce simnti pentru ca u nu-i trebuie sai ascunzi nimic fata de ea si poti vb cu ea ii spui ce simnti ea poate te asculta si o sa vb ea cu tatal tau funda?

| lucian_5549 a răspuns:

Eu te incurajez sa fii optimista, sa te aduni din starea asta si sa ai o discutie pe un ton calm si cat se poate de serioasa, sa le incerci sa le spui ca sunt parintii tai si au datoria sa te creasca, sa te incurajeze si sa te ajute mai ales la varsta asta cand e poate cea mai importanta perioada din viata ta in care acum te formezi ca persona, iti formezi caracterul si incepi sa te maturizezi..iti alegi un drum in viata..si ce vrei sa faci in viitor..nu ceda chiar daca acum ti se pare imposibil sa mai traiesti asa..incearca sa vorbesti cu ei si spune-le ce simti.

| Kiddagurl explică:

Daca nu ai chef sa raspunzi nu este problema mea. Fato, ai link`uri si nu ai ce face cu ele?! Mai bine taceai. Sincer, nu aveam nevoie de sugestiile tale.