| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de serioasa. Nu vreau sa fiu luata la misto sau alte chestii pentru ca sunt deja foarte suparată si depresivă.
Sunt clasa a 6-a si am 12 ani. In al doilea semestru din clasa a 6-a a trebuit sa ma mut la alta scoala din cauză ca m-am mutat cu casa.
La scoala asta la care m-am mutat toata lumea face bullying cu mine. Chiar si cei de pe hol, si cei din clasa nu ma lasa in pace. Am incercat de nenumarate ori sa spun cuiva cele intamplate dar de fiecare data nu se intampla nimic, iar ei continua sa isi bata joc de mine. Astazi am fost la scoala si am stat doar 2 ore deoarece toata lumea si-a batut joc de mine in ultimul hal. Sa va povestesc ce s-a intamplat:
In primul rand intr-una din pauze un coleg care mereu se ia de mine fara niciun motiv mi-a rasturnat senvisul pe jos intentionat, in al doilea rand jumatate de clasa comenta despre cum ma imbrac, si au spus ca ma imbrac urat si ca nu am bani ca sa imi iau haine de calitate, mi-au zis ca sunt o proasta, aruncau cu hartii in mine si in prietena mea, aruncau cu buretii de la tablă in mine, mi-au rastunat banca cu totul si cu tot cu senvis pe ea (nu aveam nici bani la mine si nu mancasem nimic de dimineata asa ca m-am dus acasa pentru ca imi era foame), m-au lovit si cand au impins banca, cand m-am dus la dirigu’ el nu a facut nimic, ăia continuau sa comenteze, si toata ora de franceza tot ma barfeau si radeau de mine si îi spuneau doamnei de franceza, care si asa nu prea ma place, ca eu vorbesc mereu, cand de fapt nu era asa, si proasta aia îi credea pe ei si ma lua pe mine la ochi. M-am saturat. Imi vine sa plang. Sa continui cu povestirea: dupa ce a venit dirigu’ in clasa, doamna de franceza de abia intrase, iar eu intrasem dupa o fractiune de secunda dupa ea, si cica la ea: de ce intri dupa mine, domnisoara? Si ceilalti radeau si barfeau... Eu nici nu mai pot sa mananc linisita ca imi fac numai probleme. O sa ma duc pe strazi ca sa mananc. As face orice sa am macar 10 minute fara sa fiu agresata verbal si cateodata fizic. Sa nu mai zic de faptul ca uneori imi dau cu caietele in cap si imi pun mana in par. Se comporta ca niste gorile! Si cand ieseam azi putin pe hol veneau unii de a 8-a si ma aratau cu degetul si radeau de mine. Si fetele de a 8-a la fel. Fete d’alea gen care ies pe hol doar ca sa dea din fund si se imbraca in blugi mulati de plesnesc pe ele si sunt gen "populare".
M-am saturat simt ca explodez aici. Am fugit azi de la scoala plangand dupa cele intamplate, si cand am ajuns acasa am plans 10 minute in continuu. Toata familia mea stie, nu sunt genul care nu povesteste nimic, am povestit acasă, dar parintii mei au incercat sa vina la scoala si sa vorbeasca cu directorul ca sa rezolve treaba dar fara niciun rezultat. Tata mi-a zis ca va incerca in a 7-a sa ma mute din nou la o scoala mai buna unde sa am prieteni si sa ma distrez, si mi-a zis ca ma va muta chiar daca trebuie sa dea spaga. Dar pana atunci mai am 2 luni de chin pana la vacanta de vara. Nu mai pot rezista atat. As vrea sa primesc niste sfaturi care sa ma ajute sa ma simt mai bine. Am incercat sa ma cert cu ei, sunt buna la replici, le-am inchis usor gura la unii dintre ei, dar pe urma sareau toti pe mine si ma doborau iar eu fugeam din clasa si stateam la baie si plangeam toata pauza.
Ce sa fac ca sa mai rezist 2 luni fara sa ma mai supar? Vreau niste sfaturi. Va rog.
Funda.

Răspuns Câştigător
| kameliae a răspuns:

Hmm..pai zici ca e un film =]]
Nu stiu de ce, dar as vrea sa schimbam replicile =]]]
Pentru o fractiune de secunda, serios ca asa a fost.dar cand m-am gandit mai bine...sa patesc ce pateste ea..ar fi vai de capul meu!
..pai cu clasa a 7-a nu te intelegi deloc?
Cu clasa a 5-a? Fa-ti ca prieteni niste copii mai mici.
Eu sunt timida de fel..adica toti de la scoala asa ma cunosc.dar eu nu sunt asa..adica..mdea..nu vreau sa explic mai mult.dar doua luni.ce poate fi..macar ai grija de note iei si distreaza-te cat mai stai doua luni acolo..apropo..imi place cum gandesti despre copii bogati care se dau mari, mai ales fetele...care se dau prea...
Mdea..ca esti bogat sau sarac, tot om esti.e adevarat? Este o vorba:"Tot in aceeasi groapa intram cand murim"...
Mdea..incearca sa te imbraci mai cu stil..as zice, dar nu zic..asta ar insemna sa le faci pe plac..imbraca-te cum te simti tu comod.winking Sper ca te-am ajutat un pic.dar daca vrei sa vorbesti mai multe, imi trimiti mesaj. poate gasim vreo rezolvare..de exemplu..in fiecare zi. exista un om/un copil/cineva care are un suflet bun in scoala aceea..doar incearca sa-l gasesti..sigur mai este vreun copil care il uraste pe vreunu' popular.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru kameliae):

Multumesc. Ma simt mai bine. Dar nu e vorba ca ma imbrac chiar foarte urat, am venit cu o rochie albastra care nu prea e pe placul lor deoarece sunt foarte prost crescuti si nu au gusturi bune la haine... si nu isi bat joc de mine pentru ca sunt grasa sau ceva. Chiar m-au facut scandura cand se certau cu mine. Nu sunt scandura, arat cum arata toate fetele din clasa mea. Am 1, 50 si 41 de kg asa ca sunt foarte normală. Eu aveam 50 de kg dar am slabit 9 kg in 2 luni deoarece la scoala dinainte isi batea lumea joc de asta. Si in legatura cu distratul, nu prea am cu cine, nici nu am prieteni.

10 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Imprieteneste-te cu cativa de-a 8a. Mergi la cei mai cunoscuti dintr-a 8 a si spune-le ca ai nevoie de ajutorul lor. Poate ai noroc si te "adopta". Intotdeauna cand vei fi in situatii de genul ( si mai tarziu in viata) sa tii minte un vers de la BUG MAFIA : am baieti peste baietii la care apeleaza. Adica, cauta sa ii atragi pe aia care sunt peste cei care te agreseaza. Nu e deloc la misto sfatul. Eu in locul tau asta as face. Eu am fost una din populare si in liceu si in generala si mereu aveam fete pe care le aparam. Poate ai noroc si dai si tu peste cineva ca mine si te ajuta. Important e sa stii ca nu mereu poti face ceva singura si vor fi situatii cand trebuie sa stii cu cine sa te aliezi.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru sofisis):

Nu am cum. Toata lumea de a 8-a se uita la mine ciudat. Daca m-as duce la cineva de a 8-a si as zice sa ma ajute m-ar considera o proasta si jumatate. Toate clasele de a 8-a se inteleg cu cei care isi bat joc de mine. Sunt copiii atat de idioti si de țărampani incat nici nu ai ce discuta cu ei. Daca ai fi in locul meu te-ai convinge. Nu am ce discuta cu ei. Exclus sa fac asta. Dar mersi ca ti-ai luat din timp sa imi raspunzi la intrebare

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru sofisis):

Nu am cum sa ma imprietenesc cu copii de a opta. Cei de a 8-a sunt aliati cu cei din clasa mea care rad de mine. O sa ma ia la misto daca incerc sa fac asta, si mai rau o sa ma simt. E exclus sa incerc asa ceva. Dar multumesc ca ai raspuns la intrebarea mea, si ti-ai luat din timp pentru mine.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa le spui parintilor si dirigintei.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Scrie clar ca deja am facut asta dar nu a dat rezultate

| IoanaRoman09 a răspuns:

Incearca sa fii mai indrazneata si sa le raspunzi.Greseala e la tine pentru ca ar trebui sa-ti iei apararea singura daca deocamdata nu te ajuta nimeni pentru ca stiu si eu ca pe aia favorizati care-i pupa pe profesori nu le face nici naiba nimic.
Probabil acesti colegi ai tai, pe masura ce vor creste isi vor schimba comportamentul.
Mult noroc! ^^

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru IoanaRoman09):

Le-am raspuns: am luat mancarea de pe jos si le-am spus sa o manance ei daca tot mi-o dau intentionat pe jos... si ei au plecat. Tot continua orice le-as zice. I- am zis unui ochelarist (cel care mi-a rasturnat mancarea pe jos) ca îi sparg ochelarii in cap, si poate îi dau si eu mancarea pe jos ca sa o manance de acolo ca un caine. Si? Fara rezultat... deci nu merge metoda asta

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru 0oanonimo0):

In clasele mai mari daca nu reusesti sa schimbi situatia asta de acum o sa fie si mai rau.
Daca nu poti rezolva tu problema cheama-ti parintii la scoala si vezi ce pot face.

| 123Anonima123 a răspuns:

Sfatul meu pentru tine e să te muți de la școală. Din păcate eu nu m-am mutat la momentul potrivit, iar acum sunt clasa a 8-a și îndur... Asta e mai e puțin și vine vara gândește-te la asta. Până atunci încearcă să iei măsuri și să le ignori.