| PaulaJy a întrebat:

Buna TPU ! Am si eu o problema. Deseori (mai mereu) mi se intampla sa ma enervez foarte repede, fara motiv. Nu mai sunt capabila de lucruri marete pentru ca ma enervez ca nu as putea sa le fac asa cum vreau. Mi se intampla sa cred ca totul e contra mea si numai pot gandii limpede. Prietenii incep sa mi se para mai apropiati decat familia. Intrebarea mea este - Cum pot sa nu mai ma enervez asa de repede? Funda !

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Eu as zice altfel. Incearca sa intelegi. Totul pleaca de la intelegere. Sa-ti dau un exemplu. Ma enervez ca nu inteleg la mate; nu inteleg ce preda profesorul, nu inteleg problemele. Dar daca mi se explica clar si incep sa inteleg, deodata ma luminez si devin calm si multumit. Pe tine probabil te enerveaza cel mai mult unii oameni din jur. Incearca sa intelegi ca nu ai motive. Daca unul ar fi foarte destept (ca Einstein, sa zicem) si cei din jur ar fi mult mai prosti, ar mai fi de inteles ca respectivul sa se enerveze tot timpul. Dar eu si tu suntem oameni obisnuiti, oameni de rand; nu excelam in nimic, nu suntem mai destepti ca cei din jur. Atunci de ce sa ne enervam pe ei? De ce sa nu se enerveze ei pe noi? Nu. Nu trebuie sa se enerveze niciunul. Trebuie sa traim in pace si sa ne ingaduim unii pe altii.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te controlezi si nu te mai gandesti la problemele din viata ta deoarece de acolo vin nervii si ansietatea.

Răspuns utilizator avertizat
| cosmasavoare a răspuns:

Exact cum spun si restul de aic,trebuie sa gandsti pozitiv si sa nu te mai stresezi atat de mult pentru ca sincer nu o sa rezolvi nimic daca te stresezi sau nimic nu o sa se imbunatateasca daca te superi,incearca sa fi pozitiv, adica atunci cand ceva te enerveaza sa gandesti in felul urmator:
-Lasa ca trece si asta sau o sa incerc eu cumva sa ameliorez problema!
Nu te stresa relaxeazate am trecut si eu printr o perioada indelungata in care simteam ca o sa cedeaz psihic,dar cu calm si multa rabdare am trecut peste, a si inca un sfat bea apa cu lamaie zilnik, te ajuta foarte mult au un efect bun in calmarea anxietatii! adica nervilor pe intelesul tau!
Iar daca ai posibilitatea sa meri intr un loc undeva in natura sa te relaxezi 2/3 zile ar fi si mai bine eu vb din prisma mea nu iti pot garanta 100% ca te vor ajuta, pe mine m-au ajutat foarte mult!
Succes!