| CelebraAnonima a întrebat:

Am un tata vitreg, si acesta a început să se bage cam mult in relatia cu iubitul meu. Sa spunem ca ne tine departe unul de altul. Prietenul meu nu-l mai suporta deloc pentru faptul asta, mi-a spus clar că "nu îl iartă deloc pentru faptul că ma tine departe de el". Nici eu nu-l agreez cine stie ce pe tatăl meu vitreg, dar pentru că încă nu am 18 ani, nici nu prea am de ales. Înainte de apariția acestui bărbat în viata ei, mama mi-a zis ca dupa liceu ma lasa sa ma mut cu iubitul meu. Eu sunt clasa a XI a si in curând (peste câteva luni) fac 18 ani, si prietenul meu vrea sa ma mut la el. Eu nu stiu ce sa fac. Pe de o parte, este mama, de la care sigur nu m-as muta cu vorba bună, si ar fi o ceartă mare, pe de altă parte este prietenul meu pe care îl iubesc, il inteleg si pentru care chiar vreau sa risc, fiindcă sunt tânără si prefer să fac lucruri pe care le voi regreta, decat sa regret ca nu le-am făcut. Eu am pensia de urmaș de pe urma tatălui meu decedat, si din caz ca nu mi-o da de buna voie, o pot lua forțat de la mama, fiind majora. Dacă se măresc si alocatiile, sa spunem ca as veni in casa cu peste 700 de lei. Salariul prietenului meu e destul cat sa ma întrețină si pe mine, dar totusi, pana la salariul meu, nu vreau să-i cer bani pentru orice. Am visuri mari, după liceu vreau sa fac o facultate la fără frecvență si intre timp sa ma si angajez. Poate ma ajutati cu un sfat, cu o parere, mai ales cei/cele care ati trecut prin asta. Va rog sa nu ma criticați pentru ce am scris, dar pur si simplu nu stiu pe cine sa aleg, căci ii iubesc ca pe ochii din cap si pe mama, si pe iubit... Va multumesc pentru eventualele răspunsuri!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar dacă ai 18 ani.
Dacă mai stai lângă mama un timp, ajungi să cunoști viața ca adult responsabil având totuși protecția ei, și umbrela acelor bani, cu care se poate trăi.
Dacă pleci acum de acasă, exact la 18 ani fix, pe motivul că ai dreptul legal să o faci, te arunci în vâltoarea vieții fără experiență.
Mama te va iubi întotdeauna și nu te va alunga de la ea.
Dar să punem de un scenariu de avarie.
Te muți la iubitul și după 3 luni el spune m-am înșelat, te rog să pleci, să îți faci bagajele, până deseară să eliberezi locul.
Ce faci, te întorci la mama?
Eu să fiu mama ta, la plecare aș spune,
Du-te dar din acest moment, vii la mine numai în vizită.
Sunt scenarii și scenarii în viață pe unele le putem preveni, pe altele nu.
Recomandarea mea.
Stai cu mama, vizitezi pe iubit, faceți amor.
Termini liceul.
Intri la facultate la fără frecvență, muncești, stai cu mama, ea face gospodăria, ai timp de învățat. Mai treci pe la iubitul, faceți amor.
Termini facultatea, se termină și bursa de urmaș.
Ai serviciul tău, ai banii care îi meriți după efortul depus.
Ești mai matură, mai trecută prin întâmplări bunerele ( în mod special am legat cele două cuvinte). Acum dacă mai este lângă tine, relația cu iubitul s-a consolidat, vă puteți gândi la o căsnicie împreună.
Dacă pleci acum, riști să devii fiul ploii și al primejdiei gata să răspundă în orice moment la ordinul de luptă Valea și Cărarea.
Urlă un lup,
Și cântă un cuc,
Vine vremea să mă duc.
Eu zic că mai ai timp de aventură, nu te grăbi, să o cauți cu lumânarea.

14 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Asr zice să mai așteptați un pic până împlinești 18 ani, după aia poți să faci ce vrei.

| SkyPilot a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti si la argumentele pe care le aduce tatal tau vitreg. Nu ne dai detalii, dar poate ca are dreptate.
Daca ai incredere in prietenul tau, daca pana acum ti-a aratat ca te iubeste si te respecta, eu as zice sa te muti cu el. Dar doar cu el, nu cu familia lui. Doar voi doi. Dar sa faci in asa fel incat sa nu devii dependenta de el. Oamenii se mai schimba si poti avea surprize. E mai bine sa mergi pe mana ta in viata, sa iti iei propriile decizii, sa te descurci singura. Mama o sa se supere, dar o sa ii treaca. Mai ales daca vede ca alegerea pe care ai facut-o functioneaza bine.

| sofisis a răspuns:

Mutatul cu un barbat ar trebui sa vina dupa ce iti termini macar liceul. Nu inainte. Nu esti sufficient de coapta incat sa faci fata sa fii ...nevasta, intr-un fel. Gandeste-te ca dupa ce vii de la liceu trebuie sa faci mancare, sa speli, sa-i calci, sa faci curat etc. Chiar iti arde de astea la 17 ani? Eu sa mor daca va inteleg. In loc sa va distrait, sa cunoasteti cat mai multi oameni, sa va ...destrabalati la varsta la care e cazul de destrabalare, voi vreti sa stati sa spalati chilotii unuia si altuia care "va iubeste". Ma lasi!
Acum, inteleg ca tatal vitreg e de curand in viata ta. NU ARE nici un drept asupra ta. Nici macar moral si ar trebui sa I se spuna sa nu se mai bage. Ar trebui sa stai de vorba cu mama ta si sa ii explicit ca nu esti tu obligata sa iti schimbi toata viata pentru ca are ea pe cineva. Niciodata nu e ok ca un parinte vitreg sa inceapa sa impuna chestii..mai ales de la inceput. Daca te crestea de mica, era alta situatie. Dar sa vina la tine cand tu esti adult in formare si sa iti impuna una si alta, lucruri pe care parintele tau biologic ti le permitea...e o problema.

| Plato a răspuns:

Respect pentru tatal tau vitreg. Desi nu esti fata lui, se pare ca te iubeste. Are uriasa dreptate.
Auzi acolo cuvinte la o fetita, ca ea iubeste un ratat ca pe ochii din cap. Sa-ti zic cum funcționează, dar daca tot te dai matura, vorbim pe românește:
1. Te muti cu el
2. Te ***
3. Te lasa
4. Plângi
Parintii au dreptate, fată naivă. Zici ca preferi sa regreti? Habar nu ai ce inseamna regretul. Sper sa nu ti se intample, dar cazuri de genul duc la depresie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci maica-ta care e sange din sangele tau, accepta sa te duci la altul strain si sa scape de tine, si un om strain care o iubeste pe mama ta si isi da interesu si pentru tine desi nu e obligat, il dai la ****.
Eu zic ca iti meriti soarta, sa te muti la iubi tau, cum zice mama ta si cum te incurajeaza, si eu nu imi sterg contul de aici, ma cauti peste vreo 10 ani sa imi zic cum a mers treaba happy

| GirlOnline81 a răspuns:

Alegandu-l pe el renunti la familie, si asta este doar inceputul. Urmeaza sa renunti la prieteni, apoi, intr-un final, la tinewinking.

| Adryan17 a răspuns:

Familia iti va fi tot timpul aproape (mama ta), restul persoanelor pot fi pasagere.
Daca pleci cu scandal din casa mamei tale, atunci nu e deloc bine. Daca mama ta a zis ca poti sa te multi cu iubitul tau dupa ce implinesti 18 ani, atunci aminteste-i asta. Trebuie sa ai o discutie amiabila cu ea in care ii explici frumos toate visurile, planurile tale si faptul ca iti doresti sa fi independenta.
Tatal tau vitreg nu cred ca o sa te inteleaga, dar trebuie sa discuti si cu el, sa afli care sunt motivele pentru care vrea sa te indeparteze de prietenul tau.

| sadrian46 a răspuns (pentru Adryan17):

Ai răspuns așa de fain de numa!
Te am trecut la prieteni. să uităm disputa noastră de pe altă categorie.

| Adryan17 a răspuns (pentru sadrian46):

O sa iti raspund acolo.

| niko23 a răspuns:

Daca ai 18 ani esti majora poti sa faci pasul, dar trebuie sa cunosti bine prietenul, ca sa nu fie probleme, cu socri, unde vei sta, sau cine stie ce probleme,

| Jhonny1998 a răspuns:

Parerea mea ar fi sa mai lasi sa treaca timpul, pana apuci sa il cunosti mai bine pe prietenul tau si incepi sa ai "deplina" siguranta in el si viitorul vostru, inainte sa faci shimbare cea mare... Ar trebui sa te dedici mai mult carierei si familiei tale, pentru ca toate sfaturile pe care ti le dau ai tai sunt pentru ca ti vor binele, iar relatiile, mai ales la varsta ta, pot fi adesea trecatoare, in schimb ai tai sunt pana la capat. (just my point of view) laughing Succes

| Foreveryoung1548 a răspuns:

Bună! Eu cred că mama ta și tatăl tau vitreg îți vor binele, deoarece parinti tăi ar vrea sa termini liceul si te duci la facultate nu sa stai toată ziua cu prietenul tău, stiu ce înseamnă când mama sau tata se bagă în relația unuia dintre noi, pentru ca si eu am pătit asa, si regret nu i-am ascultat. Chiar dacă ai 18 ani eu zic să nu te muți la prietenul tău pentru că poate într-o zi s-ar putea să își gaseasca pe altcineva si să te lase pe drumuri, poți să te muți la el după ce vă ve-ti căsatori, când vezi ca este un băiat de treabă, deoarece îti ia mult timp până cunoști un om cu adevărat, pe primul loc trebuie sa fie învătatul, familia si apoi iubitul.