| Andre205 a întrebat:

Bună TPU, as avea și eu nevoie de niște sfaturi, am o iubita și ma ține in relație cu forța, i-am spus de câteva ori ca vreau sa ne desparțim dar ea mereu mi-a reproșat ca se va sinucide, vreau sa închei relația pentru ca a făcut niște lucruri care m au deranjat mult dar nu știu cum mi e frica ca o sa se sinucidă, m-am saturat de acesta relație forțată sau șantajata cum i s ar spune, am nevoie de sfaturi

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu te poate tine cu forța cineva lângă el, e decizia ei de ce vrea sa facă.Dar din perspectiva mea spune ce spune doar sa te manipuleze, nu cu gândul de a și face asta.
Nu stiu cum poate ea sa mai stea în relația asta știind ca tu stai cu ea din mila ca e penibil.

Sfatul meu e sa vorbești cu ea și sa ii spui lucurile astea.Ii explici frumos (ca sa o ranesti cu vorbe dure )ca nu mai merge treaba între voi, ca e o perosna ok dar pur și simplu nu crezi ca poate fi ceva de viitor.Iar ca să te liniștești sufletește ii poți propune sa o sprijini o perioada pana va vedeti fiecare de viata.Asta însemnând sa va salutați, sa vedeți ce mai face celalalt, sa va mai dați câte un sfat iar treptat și încet sa își vadă fiecare de drum.

| DariaDark a răspuns:

O să-ți spun asta direct. Din păcate, ești victima a șantajului emoțional.
Relația ta este una toxică, și tu știi cel mai bine asta.
De fapt, ea nu se va sinucide, îți spune asta ca să stai cu ea într-o relație, și dacă o va face, nu va trebui să te simți vinovat. Motivul pentru care nu ar trebui să te simți vinovat este pentru că tu nu te-ai născut ca să le faci altora pe plac, nici să le dai lecții de viață, nici consiliere (asta numa daca vrei să profesezi în domeniu)
Noi, trebuie să ne ascultăm pe noi primda dată, ce ne dorim, ce vrem să facem, ce ne place [etc]
Așa că ți-o spun cu toată încrederea și compasiunea, despartă-te de ea, și eventual poți avea o discuție serioasă cu mama ei, sau unul dintre membrii familiei persoanei respective, este clar ca fata are ceva probleme de natura psihologică și trebuie dusă la un psihiatru
Tu trăiește-ti viața cum crezi tu că este mai frumos pentru tine.