| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa imi "sariti" in ajutor, mai exact sa imi dati niste sfaturi (sau sa imi ziceti daca cunoasteti cazuri) la intrebarile urmatoare: in cazul in care eu sunt catolica iar prietenul meu este FOST adventist(doar familia lui mai e) cum ar fi logodna, casatoria noastra? Dar botezul viitorului nostru copil? Avem o relatie de 6 ani deja, si ne gandim la lucruri din ce in ce mai serioase, insa nu stiu cum ne va fi relatia pe viitor din cauza acestor aspecte... Familia lui il vrea inapoi la biserica, sa se insoare cu o fata din biserica, dar el nu si-a dorit si nu isi doreste asta. el momentan se declara "agnostic".

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu vad ce legatura are casatoria cu religia.Sau dus vremurile alea cand biserica casatorea si stabilea reguli.Deci nu va fi absolut nimic daca voi hotariti sa fiti impreuna.Ca doar el no sa stea cu maicata in pat sau tu cu taicasu, sau no sa va tina aia pe voi toata viata si voi stati sa va intretina parintii.Botezu la copii? Pfff ce bote soro ma lasati cu povesti de astea.Copilu ia nume la nastere si numele nul pune biserica il pune spitalu la care nasti, aa iti fac certificat de nastere si aia e totr ce conteaza.Biserica nu mai are nici un rol astazi,decat rol dea jumuli oamenii de bani si deai prosti. Spui iubitu tau nu-i religios atunci e f bine,tu esti catolica cu numele ca asa vrei tu sa iti spui,dar pun pariu ca nu stii nimic de religie, mergi si tu cu turma, deci lasa pe iubitu tau sa faca ceva ca el stie cei mai bine. Familia lui e dusa cu pluta, ca aia asa sunt niste indioctrinati religios, care se pare lea scapat printre degete un viitor indoctrinat un viitor robot, client al bisericii lor.F bine il apreciez pentru asta ca scapat de ei. Daca aveti relatie de 6 ani inseamna ca aveti ceva ani.Singura problema este daca nu cumva va intretine familiile voastra, in cazul asta e cam grie treaba, aia daca nu facerti ce spun va taie intretinerea.Deci ce ajutor sa va dea careva pe aici.Va trebuie sa va ajutati singuri, sa va gasiti de munca si sa va intretineti singuri.Aia e tot.Bafta oricum

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Suntem independenti financiar amandoi de multi ani, el locuieste singur, eu cu familia mea inca. Dar nu cred ca ar vrea sa isi supere parintii mai tare cu casatorit in alt stil decat cel advenstist, botez in alt stil decat cel adventist, stil de viata care nu tine de cel adventist, etc. Si asta ma tot intreb, pana la urma o sa avem o viata separata si personala? Sau o sa ne "bantuie" pe viata familia lui extrem de fanatica care se va baga in toate odata ce ne mutam impreuna, ne casatorim sau facem un copil?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vrea sa isi supere parinti spui? Pai deja ia suparat ca el nu merge la bisrica.deci nu cred ca o sa vie parintii lui si el gata trebuie sa faceti la biserica alora.Dar asta poti vorbi cu el, spune-i direct ma frate daca avem plod ce faci tu ca barbat zi-mi exact ce faci, il botezi la alte maicata da ori ba? Si daca zice ca da ca nu stiu ce, nu stiu cum dai liber si vezi-ti de treaba.Pai ce nu mai sunt barbati in lumea asta sau femei.Is balamuc.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

El a facut un lucru foarte inteligent ca a fugit din secta aia.

vreti sa va casatoriti... exista primarie nu trebuie sa va mai legati la cap cu biserica.

Botezul daca tineti neaparat... atunci in catolicism, nu bagati si copilul in secta aia

| danay72 a răspuns:

Doar voi puteți decide ce veți face. Deși religia este un aspect important, nu ar trebui aleasa doar pentru ca asa sunt părinții, ci cred ca trebuie aleasa după ce te convingi tu personal.

| ALGator a răspuns:

Cea mai serioasa abordare ar fi sa renuntati la pozitia voastra oficiala de credinciosi pracitcanti ai unei religii. Religia o puteti pastra pentru voi personal, fara angajamente si obligatii fata de cei din jur.
O astfel de pozitie ferma v-ar scuti pe voi de explicatii (inutile pentru doua persoane adulte) fata de cei din jur si de dileme intre voi.
In felul acesta "despartiti apele" si îi tineti la distanta cuvenita, respectuos dar cu hotarire pe toti cei care vor sa se amestece in viata voastra de adulti. Lasati sa fie pacatul lor.
Dupa 6 ani de relatie nu mai vad rostul unei logodne.
Succes!

| ALGator a răspuns:

Dacă religia este o piedică în fața unirii a doi oameni, atunci înseamnă că ea își trădează rostul.
În ce-l privește pe posibilul vostru copil, problema lui nu este religia, ci mentalitatea părinților lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a va căsători e nevoie ca amândoi sa aveți aceeași religie. Nu va căsătorește nimeni dacă nu sunteți amândoi la fel. Odată ce aveți aceeași religie totul decurge după rânduielile religiei alese, nu afectează cu nimic botezul copilului sau altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da... Inteleg parerile voastre. Dar eu imi doresc casatorie, el la fel. Dar o sa fie o mare problema cu familia lui daca el trece la catolici sau face nunta in stil catolic... Si nu stiu daca ar vrea sa isi supere parintii si mai tare decat sunt deja, sincer.