| ANAHsneaman a întrebat:

Buna TPU as vrea sa va cer o parere am aproape 15 ani si am unele probleme cu sora mai mare care e casatorita si plecata din tara vara asta a veni in tara si a stat 3 saptamani mi-a spus unele lucruri care m-au pus pe,, ganduri" la varsta mea sunt destul de dezvoltata ma refer la sani sunt retrasa sunt o fata cuminte adica ma tin de scoala si nu prea ies in oras sora mi-a reprosat ca sunt o papa lapte ca la varsta mea nu am prieten si alte chestii mi-a zis ca sunt chiar o,, salbatica" care nu iasa afara tot imi zice ca ea de la 12 ani a avut iubiti la varsta mea mereu iesea afara cu prietenele si iubitii ei etc eu nu sunt firea ei rebela ce sa fac ce sa-i zic ca sa ma lase in pace se cearta uneori cu mama cu mine nu o mai suport de mica am avut probleme cu ea mama mereu mi-a zis sa nu o bag in seama ca e geloasa pe bustul meu pe mine in general oricum ce sa fac ma dor cuvintele jignitoare pe care mi le adreseaza propria sora mai mare

Răspuns Câştigător
| SAMM0603 a răspuns:

Stii frazele alea gen :
Eu la varsta mea imi vedeam de scoala si de probleme mele iar lor le trebuie *** de mici.

Tu esti dovada vie ca inca mai exista persoane care isi vad de copilaria lor, de carte si de viata. Nu niste dezdrabalate (scuza-ma) care ubla dupa baietii si fac teste de sarcina si isi plang viata pe Facebook si sufera dupa despartiri la varsta lor.

Tu esti asa cum esti. Scuza-ma dar sora ta la varsta ei de 12 ani.a fost cam..panarama sad
Sa umbli dupa baieti la 12 ani iar la 15 sa iesi afara cu "iubitii" in loc sa te bucuri de minunata copilarie si sa-ti vezi de viata ta...o prostie.
Eu una sunt mandra ca inca mai exista asemenea persoane care isi vad de viata lor si fac ce le place..nu se schimba doar pentru ca asa a zis nu stiu ce persoana. Fii tu insuti!

11 răspunsuri:
| ANAHsneaman explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri va multumesc ca m-ati incurajat si mi-ati dat sfaturi de care voi tine cont daca as putea v-as da funda la toti va multumesc inca o data big grin

| DimLight a răspuns:

Asta e, unii au si frati/surori cocalari, nu inteleg cum e posibil ca intr-o familie sa se intample asta dar am vazut si cunosc cazuri reale, acum depinde si diferenta de varsta in general cu cat e mai mare cu atat diferentele de perceptie sunt mai mari

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!

Fii doar ce vrei tu să fi!
Dacă vrei să ajungi să-ţi faci testul de sarcină la 13 ani atunci ascultă de ea straight face iar dacă vrei să devii un om cu coloană vertebrală, vezi-ţi de copilărie şi de scoală cum ai făcut-o şi până acum.

O zi frumoasă!happy

| adrew a răspuns:

Sora ta e o curva, nu o asculta

| dodicuta a răspuns:

Invidia e cea mai grea boala a omului.Ea o are.Las-o in pace.Mie imi pari o fata de treaba.

| alexandruth a răspuns:

Fa exact ce ti-a zis mama ta si ramai exact asa cum esti. happy

| dragutzairina a răspuns:

Bunabig grin din ce mi-ai povestit mie imi pari o fata care se tine de scoala si nu o intereseaza baietii ''iubiti'' de la o varsa mai mica. Si eu sunt la fel doar ca eu sunt putin mai mica decat tine pentru ca am 13 ani si mie mi se pare ca la varsta mea este mai important sa invat pentru a ajunge cineva in viata decat sa am iubiti care cateodata sa nu fie asa cum iti imaginezi tu ca sant adica iubiti care sa te indrepte spre lucruri mai rele, mai urate, sa te indeparteze de scoala, de apropriati si sa te transforme intr-o persoana pe care nu ti-o doresti...Parerea mea este ca de iubiti vei avea timp toata viata dar de invatat nu prea straight face Iar daca acuma inveti mai tarziu vei avea parte de mai multe avantaje happy de o slujba buna si bine platita, de o reputatie buna ...Si sunt baieti ''buni'',''cuminti'' care cauta fete cu liceu, facultatehappy big grin eu zic sa nu iti asculti sora si sa faci cum crezi tu ca este mai bine big grin Si nu uita nu trebuie sa te lasi influentata de nimeni, ci trebuie sa faci cum simti tu ca o sa fie binebig grin sper ca te-am ajutat! fundita? puppy dog eyes happy big grin

| truerainbow a răspuns:

Te inteleg. Si sora mea e exact asa, dar nu a ajuns nicaieri cu comportamentul ei. Ascult-o pe mama ta si nu te schimba!happy

| lairon a răspuns:

Iti recomand sa iesi cu prietenii, dar doar cei apropiatii.
Am o sora la fel (sunt baiat) ca de ce nu ies afara decat cu X sau Y si de ce nu cu multi imi zice ca-s prea cuminte etc.
La fete sper sa nu fie diferit.Nu conteaza sora te poti deschide putin putin am o colega care de la 12 ani se apuca si ieasea cu 1 maine altul o data era cu un baiat si se lasa "atinsa" de el.
Recomand sa iesi cu prietenii tai cei buni si incet cu altii poate o sa ai un iubit potrivit

| bebbe97 a răspuns:

Buna eu am 15 ani... sincer nu o baga in seama! e treaba ta ce faci. pe bune la 12 ani cu,, iubitii ''nu cu unu cu zecerolling on the floor sa fim realisti sora ta a fost si este cam o c***a!big grinbig grinD: fara suparare nu o baga in seama si vedeti de treaba ta ca esti dovada ca nu toate is curve! succes funda?

| AkyXd a răspuns:

Mama ta are dreptate, trateaz-o cu indiferenta si ea te va lasa in pace. Asa mi s-a intamplat si mie, si am scapat de toate problemele. Funda?