| caroollina a întrebat:

Buna TPU:* as vrea un sfat din partea voastra...:eu ma inteleg foarte bine cu un baiat, dar e prea timid! cum pot sa'mi dau seama ca ma place? si cum pot sa'l cuceresc?

Răspuns Câştigător
| xAnnabelle a răspuns:

Daca e timid! Clar nu face prostia sa nu-l mai bagi in seama! Niciodata! Crede-ma si eu sunt timida..si stiu cum e. Si sa-ti spun si de ce sa nu faci asta. Pai, pentru ca el o sa observe ca tu nu mai ai "aceea relatie" de prietenie/"apropiere" cu el..asa ca el va deveni nesigur si isi va cauta "un refigiu" adica, un alt "loc/grup/prieten/a cu care poate sa vorbeasca/stea/etc.
"Cum sa-ti dai seama ca te place?"
Urmareste-i reactiile,adica: Atunci cand vorbesti cu el,despre un subiect legat despre tine,vezi daca este curios ori daca te urmareste,daca vrea sa stie mai multe,daca pune intrebari, daca e vesel,daca este serios.
Urmareste-i reactiile,adica: atunci cand vorbeste cu tine: daca el face anumite "gesturi" sau spune "lucruri in plus" sau daca isi schimba "mimica fetei", adica vesel>trist>curios>serios>etc.
Sau atunci cand sunteti in contact fizic, adica: daca vrea sa fi-ti mai aproape, daca te evita usor, daca este mult mai timid, daca este indraznet/vesel/tupeist.
"Cum sa-l cuceresti"..pai este chiar greu sa dau un raspuns,pentru ca nu stiu ce fel de persoana este,sau macar sa stiu ceva despre el. Sunt multe genuri pe persoane,adica: unor le plac fetele cu tupeu,fetele amuzante, fetele "sexy", fetele "dragute", fetele "c*r*e", fetele prietenoase, ai prins ideea, nu?
Eh.cel mai simplu si indicat lucru este sa fi tu.Fix asa cum esti tu! Pune-ti in valoare calitatile, stiu ca e greu, am trecut si trec chiar si acum, in acest moment si eu. xD
Asa si arata-i tot ce ai mai bun, dar usor, nul grabi prea mult.Pentru ca la inceput o sa-i para ciudat.ori o sa-i fie putina teama. TOTUSI! Asta nu inseamna ca trebuie sa "faci lucrurile ca melcu" NICIOADATA! Crede-ma.laughing si iti spun de ce, pentru ca atunci el o sa fie intr-o satare de "panica" dar nu aceea "panica" in care iti e frica de ceva..aceea "panica" de care spun eu despre mai multe lucruri,gen:nesigur,nelinistit, sperios, etc, pe scurt lucruri negative.
Totusi tine minte. daca o sa incepeti o relatie, iar daca tu ai inceput relatia doar pentru ca ti-ai aratat numai calitatile..atunci pe parcursul relatie,usor si cu moderatie, arata-i si defectele(nu prea multe!) si vezi daca te accepta asa, pentru ca atunci o sa stii ce o sa faci sau ce ai de facut, adica daca relatie va tine sau nu. (nu uita sa-l intrebi daca este serios, ori daca esti genu` care pur si simplu vrea o relatie pe moment, nu-l intreba..si nu-i face iluzi, fi blanda xD ).
Asa si, daca nu poti face lucrul asta,atunci afla cei place lui si incearca sa le placi si tu. Cauta lucruri in comun,subiecte de discutie, lucruri de genu` asta.
Iar daca nici asa, nu poti, nu merge. Spuinei ce simti si gata, cel mai usor lucru e asta.
Sa nu fi jenata! Nu este un lucru jenant! Chiar deloc! Este un lucru foarte normal! Deci nu-ti face griji!
Doar intreaba-l, dar vezi alege un moment bun; D si ai grija ce fel ii spui.
Sa nu regreti daca nu ai reusit! Dinpotriva sa fi vesela! Pentru ca nu multi pot face acest lucru:adica sa-i spuna unei persoane "te plac/te iubesc!"
Baftaaaa! Sper sa fi-ti impreuna!
Si te rog sa ne spui ce s-a intamplat!

| caroollina explică (pentru xAnnabelle):

Mersii pentru sfat:*

4 răspunsuri:
| ClauA17 a răspuns:

Pai mai bine l-ai intreba de ce fata ii place si sa vorbesti mult cu el, dar daca vezi ca el nu te cauta inseamna ca nu ii place de tine sau daca chiar vrei sa ii atragi atentia ai putea sa ii zici ca il placi, mai bine spune-i adevarul. funda? :d

| allthree a răspuns:

Spune-i ADEVARUL, e cel mai usor asa!^_^

| BiancaAndreea14 a răspuns:

Nu il baga in seama mult timp baga.te in seama cu altii ingnora.l