| anonim_4396 a întrebat:

Aseara am avut o discutie cu sotul pentru ca eu nu ma trezesc noaptea sa ii dau sa manance la copil. Si ii da el sa manance. El zice ca e obosit ca trebuie sa se duca si la servici,si stiu asta. Dar ideea e ca eu stau toata ziua cu copilul si ma plictiseste mult. Si cateodata cand copilul incepe sa planga incep sa plang si eu,pentru ca nu stau cu nimeni si nu cunosc pe nimeni. Iar noaptea chiar nu am niciun chef de copil. ma simt prea obosita. Dar nu stiu de ce. si aseara sotul mi-a zis sa ma duc acasa la mine, ca se poate descurca si fara mine. Iar cand mi-a spus asa am avut impresia ca el si-a dorit doar copilul si atat. pe mine nu. Oare asa sa fie? Dar eu nu vreau sa ne despartim pentru ca tin la amandoi. Nu as putea sta fara ei. Astept cat mai multe raspunsuri. MERSI

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Părerea mea este că el te iubeşte mult însă ţi-a spus să te duci acasă deoarece era nervos şi supărat fiindcă revenea încă o responsabilitate pe umerii lui.
Încearcă să discuţi cu el, explică-i aceleaşi lucruri care le-ai prezentat şi aici şi sugerează-i ideea de a face cu rândul pe timp de noapte.

Numai bine!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Copilul tau te plictiseste? Cum poti spune asta? Sa inteleg ca 1994 este anul tau de nastere. Daca nu te simteai pregatita sa ai copii trebuia sa mai astepti.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Ma plictiseste pentru ca sunt numai eu cu copilul. da 1994 este anul nasterii mele. Dar banuiesc eu ca mai incolo sa zic ca as fi facut copii la 20 sau la orice varsta mai inaintata tot la fel ma simteam.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca erai o mama singura, sincer tot tu trebuia sa contribui la ingrijirea copilului tau. Cu toate ca trebuie sa ai mai mare responsabilitate ca tu ca mama si nu trebuie sa lasi totul pe seama sotului tau. Tu esti mama, tu i-ai dat nastere si e ciudat sa-i zici ca te plictiseste! Cum poti ca mama sa spui asa!? Atunci de ce l-ai mai facut daca e o povara pentru tine, pentru ca asa se regaseste in intrebarea ta.
Poti vorbi cu un psiholog ori consiliere familiala despre problema ta si totul se va rezolva.
Daca vezi ca sotul tau nu e interesat de copil, poti purta nu numai o discutie, ci discutii despre aceasta suparare si sa faceti intr-o singura noapte cu randul.

Daca pe intreaga zi, incepi sa plangi cu copilul tau, iesi cu el la plimbare, fa-ti cunostinte prin parc, comunica cu alte mamici, intra pe forumuri pentru ati face prieteni etc. Esti o mamica foarte tanara care nu are deloc experienta unui copil. Un copil, necesita mult timp ingrijire si educatie in primii ani de viata, si nu numai el aduci mereu bucurie printre parinti, nici de cum oboseala!

| Mihaela1964 a răspuns:

Un copil cere sa fi responsabil chiar daca ai chef sau nu. Daca stai acasa, trezeste-te si hraneste copilul, e firesc sa faci asta fara ajutor.Nu inteleg pe cine astepti sa-ti faca treaba de mama...

| anonim_4396 explică (pentru Mihaela1964):

Am nevoie de ajutor mai ales din partea sotului ca doar nu l-am facut singura

| Exilee a răspuns:

De cate ori plange copilul, chiar daca este greu si obositor, il iei in brate sau il mangai usor peste chipul sau fragil si-l saruti cu dragoste si il pui in patut si iar il mangai. Ce frumos este sa ai copiilove struck

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Stefania,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine, si tie si copilului tau.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| LivingLouder a răspuns:

Te-ar ajuta un psiholog pentru asta, sau terapie in cupluri.

| LadyMelian a răspuns:

Am impresia ca treci prin depresie postnatala si e normal pentru ca au loc schimbari hormonale.Nasterea aduce multe schimbari, iar ingrijirea bebelusului presupune multe responsabilitati.

Ai nevoie sa te ocupi un pic de tine, de odihna, alimentatie sanatoasa, sprijin din partea celorlalti, cineva apropiat cu care sa vorbesti.
Poti apela si la psihoterapie. Vorbeste cu mama sau cu o prietena apropiata si mergeti impreuna la un cabinet de psihologie.

| UndergroundFolklore a răspuns:

E cam nesimtit barbatul asta al tau. Explica-i ce ne-ai spus noua aici, ca stai singura cu copilul si ti-e greu, iar daca nici in cazul asta nu-si va schimba atitudinea, inseamna ca iubeste mai mult copilul si deci, ca se poate lipsi de tine.

| micutzafinetze a răspuns:

Ia-l pe sotul tau si ducetiva la un pshilog de consiliere familiala cu siguranta te va ajuta sa rezolvi problemele