| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU!
Astazi doua colege au adus in discutie baietii.Ma rog,pe un ton cam botjocoritor, m-au intrebat daca am avut un prieten vreodata si le-am spus ca nu.In acel moment au inceput sa rada,spunandu-mi ca pot sa raman virgina toata viata.
Pe mine m-a deranjat acest lucru, deoarece nu consider ca la varsta de 16 ani este ceva anormal sa nu fii avut un iubit.
Oricum,vremurile s-au schimbat:daca nu ai trecut prin patul unui baiat pana la aceasta varsta esti considerata o fraiera de catre ceilalti.
Nu sunt eu vreo sfanta, dar nici o parasuta.Am alte conceptii de viata si alte valori fata de alti adolescenti.Pentru mine mersul in club in fiecare zi,consumarea bauturilor alcoolice nu reprezinta distractie,poate cum pentru altii semnifica modul cel mai placut de a te elibera de stres, de exemplu.
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Si tu de ce n-ai zambit superior,spunandu-le "eu ca voi pot sa fiu cand vreau,voi ca mine,niciodata!"?
Esti de apreciat pentru modul in care gandesti si parintii tai pot fi mandri ce au crescut.
Continua asa, nu te lasa influentata de gura lumii, minte ai si-ti functioneaza perfect, lasa non-valorile sa creada c-au castigat, tu vei rade la urma.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să le dai d... pe deșteptele alea și să fii cu capul pe umeri.
Îți faci și un prieten, atunci când trebuie.
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

| Anonymus314 a răspuns:

Same thing, si sunt baiat, ma rog, eu nu discut chestii de-astea cu colegii mei, fiecare isi vede de treaba lui, iar prietenii nu se baga in chestiile de genu.

| anabelisa a răspuns (pentru Anonymus314):

Asa ma gandeam si eu.Sunt niste lucruri personale care nu trebuie aduse in discutie, dar nu am vrut sa par cu nasul pe sus, le-am raspuns la o simpla intrebare si s-a facut mare zarva.

| Anonymus314 a răspuns (pentru anabelisa):

Personaje de-astea(colege/colegi) trebuie evitate in opinia mea, daca e nevoie poti sa le raspunzi la misto sau in gluma.

| cristinna23 a răspuns:

Buna.sunt de acord cu tine,unele adolescente nu se simt bine daca nu au prieten, sunt putini in vremurile astea care gandesc normal, care au valori morale.mie mi se pare mai important sa iti traiesti adolescenta intr-un mod cat mai frumos, nu sa o distrugi. cred ca cei care consuma alcool o fac ca sa fie in centrul atentiei si ca sa incerce senzatii noi, dar nu isi dau seama ca pot deveni dependenti si pot pierde multe din cauza lui.consider ca pentru a-ti face un prieten trebuie sa fi pregatita, nu sa o faci de gura lumii sau ca sa fi vazuta bine.te felicit pentru ca esti o persoana care da dovada de maturitate si stie ce sunt valorile morale.

| FlyingSoul a răspuns:

In viata mereu au existat tipare. Daca esti deiferita de tipar toti vor rade de tine, ca esti diferita. Daca te resemnezi, le dai apa la moara. Daca vor rade de tine ca esti diferita tu sa razi de ei ca-s toti la fel. Conceptiile tale sunt corecte, cred si eu ca o gravida la 17-18 ani arata cat se poate de urat. Dar nu strica sa ai o releatie incepand cu aceasta varsta. Si parintii, si bunicii... si stranepotii nostri, toate generatiile au inceput si vor incepe sa caute iubirea in sexul opus tot de pe la aceeasi varsta. Nu e nimic anormal la a avea o relatie la varsta de 16 ani.

| AliGab a răspuns:

Este absolut normal cum gandesti. Tine-o asa in continuare. Cat despre a pica la pat, te sfatuiesc sa te pastrezi pentru cel ce iti va fi sot. Ti-o spun ca una ce nu a facut asta si regret enorm. Succes in toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistita, nu ai pierdut nimic.
"pot sa raman virgina toata viata." Si care ar fi dezavantajul?
"daca nu ai trecut prin patul unui baiat pana la aceasta varsta esti considerata o fraiera"
Iar daca ai trecut, esti considerata o usuratica.
Corect, nu bautura este distractie. Cum am vazut ieri o postare, cocotatul pe munti, este un mod sanatos de a trai si de a te distra.
Nu le da atentie acelor c, pardon, colege.

| Earthroot a răspuns:

Ai vreun complex sau ce de iti bati capu cu asta?
Ce vrei,la varsta ta, toti copiii sunt mari si tari, si cool, dornici de afirmare, prin orice mijloace.

| MetalheadSatan666 a răspuns:

Tu continua tot asa, nu te lua dupa ele, in ziua de azi mai rar fete ca tine.

| RalucaNiță a răspuns:

Din punctul meu de vedere, gandesti matur si corect! Nici pentru minte cluburile nu sunt o optiune pentru distractie, desi am 21 de ani.

| ThePotato a răspuns:

Din pacate multi adolescenti recurg la consumul de droguri, alcool sau tutut crezand ca e "cool". Sa te uiti la "Pe banii parintilor" pe KanalD. Ai vazut cum se dadeau mari si ce au ajuns (la ei personajele sunt fictive dar intamplarile reale dar nu conteaza asta). Nu baga in seama jignirile. O sa vezi ca o sa ajunga cersing pe sant cu catelul in mana si cu o mana "amputata" acele fete. Ajungi pe banii parintilor dar cand afla e vai si amar si sa nu crezi ca o sa le ajunga. Eu sunt foare fericit sa aud ca o fata ca tine, in varsta adolescentei, spune asa ceva. Doar acei oameni ajung in societate. Fetele care au fost in pat cu acele persoane peste noua luni nu le-au placut sa fie "cool". Deci daca un adolescent vrea sa devina "cool" va ajunge la cerseala pe strazi sau muncind din greu pentru 50 de lei. In facultate vei intalni persoane cu care o sa te intelegi. Pentru ca acele persoane au ajuns cineva in societate. Funda?

| Ștefiştefania1994 a răspuns:

Tu trebuie sa fi mandra de tine. Si daca nu ai avut un prieten ce? Ai toata viata inainte. E mai bine sa te gandesti de acum la viitorul tau.