Întrebare recomandată | IsomeEne a întrebat:

Buna TPU
Cam am de cand ma stiu probleme in familie. Cand aveam 4 ani,parintii s-au despartit. Nu-i mare scofala si nici nu ma afecteaza asta. Tata are de atunci o familie noua,doi copii si o sotie,si eu locuiesc cu mama. Eu ma intalnesc destul de des cu tata. Dar mama si tata se urasc complet si nici nu pot sa se uite unul la celalalt fara sa inceapa un circ. Asa ca de fiecare data cand mama vrea sa ii spuna ceva lui tata,eu sunt 'mesagerul'.Si de fiecare data trebuie sa il intreb pe tata sa imi dea bani, sa rezolve asta si asta...Si daca nu fac cum imi spune mama, ea incepe sa urle la mine si sa ma certe. Iar tata mereu spune ca sunt obligata sa il intreb chestile astea si atunci cand spun cateodata ceva legat de familie care e opinia mea, spune ca asta mi-a bagat-o mama in cap. Am incercat sa discut cu mama despre totul si ea promite ca nu mai face asta si a doua zi continua cu aceleasi chestii. Pur si simplu as vrea sa am doi parinti maturi care macar sa poata incerca sa comunice fara ajutorul copilului

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le zici ca nu mai participi la conferinte de presa din partea lor sa se descurce singuri, si asa totul se rezolva.

| persseuss a răspuns:

Problema cu ei e ca sunt egoisti si nu se gandesc ca ti fac tie rau.probabil sunt si foarte orgoliosi. vorbeste cu amandoi si spune le ca te afecteaza ceea ce fac ei.si sa gaseasca o cale sa nu ti mai faca rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tacerea este prima limba a lui dumnezeu
san juan de la cruz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi eu am o problemă fixă ca tine.Ai mei s-au despărţit acum 2 ani, şi am venit la tata.Mama mea a fost prea proastă, cum să spun.M-a minţit toată viaţa ei.Ca să ştii, nici măcar 8 clase nu avea, doar 6. Şi de cîte ori o întrebam "Mami, tu cîte clase ai?", îmi spunea că 12.Defapt minţea, nici diplome nu avea.De cîte ori spunea că "pleacă la muncă", pleca cu "prieteni" de a ei la cluburi şi la futanski. Tata trimitea mereu bani ca prostul, vreo 15-20 de milioane pe luna, iar mama îi folosea pe toţi.Nu făcea mîncare, şi nimic, ba chiar nu am avut ce să mănînc, multe multe zile.Şi eu eram "mesagerul".Iar tata odată a spus "GATA".M-a luat pe mine la el şi gata.Să ştii că acum nu mamele sunt cele mai "deştepte" în ziua de azi. Gîndiţi-vă şi la taţi.Doar dacă ei nu existau, nu existam noi.Din ei venim noi, nu de la mamă.Eu îţi spun să-ţi laşi mama, îmi dau seama că e aşa cum e a mea.Mă mulţumesc cu mama mea vitregă.Ba chiar o iubesc din tot sufletul.Te sfătuiesc să mergi la tatăl tău.Aşa e şi mama şi tata.Cu mama nu se poate discuta absolut nimic deoarece nu înţelege şi începe repede să strige.Multă baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Protectia copilului...

| RexCuParuCret a răspuns:

La ce oare au facut copii daca nu ii pot creste, sunt prea imaturi.
Sincer tu ar trebui sa fi cea/cel care ii cearta.

| RobertFHC a răspuns:

Ai doua variante:
1.O intelegi si tu pe mama ta ca nu poate sa vorbeasca cu tatal tau.
2.Le spui ceea ce crezi si le spui ca nu se mai poate si gata nu mai faci aceste chestii la care esti supusa.

| Beccaaa a răspuns:

Si mie mi-au divortat parintii cand aveam un an. Nu ma mai afecteaza deloc, dar sicer cred ca mi-ar fi mai greu in cazul tau in care mai ai 2 frati vitregi pentru ca eu sunt foarte posesivalaughing
Cred ca ar trebui sa incerci sa ai o discutie serioasa cu amandoi de fata si sa le spui ca macar de dragul tau sa nu se mai certe tot timpul si sa incerce sa isi rezolve problemele singuri.
Stiu ca e o situatie chiar 'akward' atunci cand mama iti cere sa ii transmiti tatalui ceva in legatura cu banii, am trecut pe acolo.
Sper ca ti-am dat un sfat bunwinking

| Căƚăʅιɳ a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa-le spui amandurora ca te doare si nu mai suporti sa fii un mesager, asa se rezolva problemele familiale dupa parerea mea.Stiu ca ai poate te simti ranit/a si ai nevoie de consolare dar astfel de probleme nu se rezolva aici, noi putem doar sa-ti dam un sfat.Singurul lucru pe care-l poti face este sa vorbesti cu parintii tai, izolarea nu este o solutie.

Sper ca te-am ajutat!

| feysofit a răspuns:

Din pacate nu ai cum sa schimbi un om din interior, nu poti trece dincolo de decizile pe care un alt individ le ia in dreptul lui. Ramane doar rana provocata de respectivele actiuni.

Insa ce poti sa faci este sa construiesti viata pe un fundament solid de neclatinat si sa iei decizii care sa onoreze primul pas facut. Cand vei avea familia ta, vei sti si vor fi alegerile tale. Va fi bineanteles si "jumatatea ta" care de asemenea ar trebui sa fi aplicat initial cele scrise mai sus.
In acest fel amandoi veti avea o fundatie stabila pe care veti putea cladi o famile in care impreuna veti putea lua decizii care sa onoreze pasul facut impreuna.

| deliaoana123 a răspuns:

Si mie mi-au divortat parintii cand eu aveam 9 ani si nici pe mine nu m-a afectat. S-au despartit pentru ca nu se mai intelegeau si si-au dat seama ca nu sunt potriviti dupa 14 ani da casnicielaughing si se inteleg.el o mai suna sa o intrebe de mine si de sora mea si chestii dinastea...ai putea sa le spui ca sunt doi oameni maturi care ar putea sa discute fara ajutorul unui copil si ca e penibil ce fac ei si ca fac asta doar din orgoliu..ca ar trebui sa lase copilarismele si sa incerce sa o faca pentru tine pentru ca tu nu mai vrei sa fi mesagerul in problema lor. Sper ca te-am ajutat!happy

| zaza675 a răspuns:

Da

| StarAlex a răspuns:

Mi nu mi s-a intamplat asta dar leai putea puna sa se intalneasca intr-un loc fara sa stie si atunci sa le zici ce simti

| BlondYAlex a răspuns:

Piticot, uneori viata este nedreapta, iar daca pana la varsta asta ei nu au reusti sa se maturizeze nu cred ca mai au cum sa o faca acum dar totus trebuie sa tinem cont ca sunt adulti, si candva au format un cuplu iar acum au impreuna un copil deci nu au cum sa se "urasca". Cred cred ca sunt simple neintelegeri, crize de nervi. Cel mai bine ar fi sa incerci sa ii explici tatalui tau ca esti suficient de mare sa ai o opinie a ta fara a fi influentata de mama ta sau de alte persoane dinafara. Cat despre ceea ce face mama ta, ea procedeaza asa deoarece acum tatal tau are o noua familia iar ca fosta sotie se simte oarecum prost sa comunice cu el, se simte cam in plus, iar singura ei conexiune cu el esti tu, copilul lor care va fi mereu binevenit sa discute cu el chiar daca el acum are o alta familie.
Imi pare rau ca trebuie sa faci fata unei asemenea situatii si sper ca te-am ajutat cumva cu raspunsul meu

| NoFuck a răspuns:

Spune-i mamei tale pana se satura.

| AndreeaAndro a răspuns:

Ar fi mai okay daca le-ai spune amandurora in fata ceea ce simnti. Macar sa le spui sa inceteza sa se comporte ca doi copii, deoarece au o varsta la care ar trebui sa se comporte ca niste parinti responsabili chiar daca ei s-au despartit, tot parintii tai raman indferent ca tatal tau este impreuna cu altcineva :*

| HerobrineGirl a răspuns:

Dai lui sotu un ou fiert si o floare apoi spune-i: m-am plictisit te tine. el va fi impresionat si te va saruta!