| b342 a întrebat:

TPU!
Cam de o luna mama se tot enerveaza si orice as face pentru ea ori nu e destul de bine ori nu este bine deloc! Tipa intruna, comenteaza si eu nu o mai suport. In fine, m-am certat cu ea si astazi pe tema dread-urilor... Nu vrea sa ma lase sa-mi fac (spune ca sunt oribile si nu ii convine NIMIC) si nu stiu cum sa o conving. Cu cadouri nu merge pentru ca...nu merge, mai rau se enerveaza! Sfaturi cum sa o conving?
Multumescc!

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lasă situația așa pentru un timp și când este în toane bune, o convigi cu șarm.
Pa, pa.

| 愛日本 a răspuns:

Din pacate asa sunt majoritatea parintilor. De la caz la caz, difera doar "doza" de rautate manifestata asupra copilului.
O sa isi revina daca o lasi in pace, nu o mai baga in seama, ignoro.

| b342 explică (pentru 愛日本):

O ignor si mai rau face. Nu stiu ce are...inainte nu era deloc asa... straight face
Mereu are chef de cearta.

| 愛日本 a răspuns (pentru b342):

Eu iti recomand sa vorbesti cu o ruda apropriata tie, o matusa sau ceva. Ea te va ajuta mai bine, si sa vorbeasca si cu ea...

| 愛日本 a răspuns (pentru b342):

Sau, ai putea sa ii ceri scuze daca ai avut un comportament care a suparat-o, sa i zici ca o iubesti, iar daca esti singura la parinti ai un avantaj mai mare.

| b342 explică (pentru 愛日本):

Mama este destul de dificila... Se 'inmoaie' greu... Mersi oricum. Vad eu ce fac!

| 愛日本 a răspuns (pentru b342):

Si eu am trecut printr-o perioada la fel dar pe parcus si-a revenit, si-a dat seama ca am crescut.

| sabin89 a răspuns (pentru b342):

Cred ca cea mai buna solutie este asta ce ai zis aici: "Vad eu ce fac!". Adica o sa vezi tu, te orientezi...

| anabelisa a răspuns:

Salut! Din punctul meu de vedere, cel mai bun lucru pe care l-ai putea face este sa lasi ca mama ta sa se calmeze, la fel ar trebui sa faci si tu de altfel.
In al doilea rand, in momentul cand e pe cale sa izbucneasca un nou conflict, incearca sa te abtii in a face comentarii care ar putea sa o supere si mai mult.Va fi surprinsa de modul in care ai gestionat situatia, chiar mai bine decat ar fi putut sa o faca ea.
Dupa aceea, ai putea sa-i spui ca te deranjeaza aceasta atitudine constanta pe care o are fata de tine si de deciziile pe care le iei si sa incercati sa gasiti o cale de comunicare mai placuta.
Demonstreaza-i ca deceziile pe care le hotarasti pentru propria persoana nu o sa te afecteze din niciun punct de vedere, o sa-ti indeplinesti responsabilitatile cu multa maturitate, nefiind nevoie mereu sa ti se atraga atentia asupra unor lucruri banale.
Comunicarea este cheia succesului oricarei relatii!

| anabelisa a răspuns (pentru anabelisa):

Imi cer scuze pentru micile greseli!

| b342 explică (pentru anabelisa):

Inainte comunicam foarte mult, orice problema era rezolvata prin comunicare. Acum...nu stiu! Tipete la greu! Adica incerc sa ma abtin dar este extraordinar de stresanta si enervanta incat crede-ma ca nu ai avea cum sa nu te enervezi...

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

De obicei un om nervos sufera, e nefericit in interior. Nu persoanele pe care se enerveaza sunt problema, ci ei insisi.

Un om fericit si multumit de el..nu are motive sa se enerveze orice ar fi. Cu siguranta are ceva probleme

| Fluffy69 a răspuns:

Ajut-o in treburile din casa, fa-te putin utila vorbeste mai mult cu ea! Inainte sa o intrebi ceva, dai vesti bune!

| GlitterGlitter20 a răspuns:

Mama ta nu are prietene bune? Ai putea sa vobesti cu o ruda mai apropiata/prietena care ar putea sa o convinga.Stiu,in unele cazuri, parintii merg pana la extrem numai ca sa iti fie bine. Probabil este o perioada mai proasta pentru ea. Ar trebui sa mai astepti un pic si sa vorbesti cu mama ta cat se poate de calm, o rogi cat de frumos poti si ...sigur te va lasa.