| SperantaPierduta a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta afirmatie? " Barbatii au nevoie de sex pentru a se implica emotional, la femei e invers, au nevoie sa fie indragostite ca sa poata face sex. "

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu mă bag la bărbați, ei știu mai bine, dar la partea cu femeile pe mine una m-a nimerit bine.

| Leon a răspuns:

E o afirmatie nesustinuta, mai pe scurt o tampenie. E ceva gen o forma de 'rasism' daca nu esti alb si esti negru nici n-ar fi trebuit sa te nasti, dar asa e firea umana trebuie sa excluda ceva ca sa isi confirme convingerile.
Barbatii au nevoie de sex pentru ca e al doilea instinct, bineinteles fiecare intelege cat poate ca suntem diferiti de animale din pentru asta de vedere, dar au nevoie sa simta feminitatea pers iubite, iar femeile cum spuneam vor sa fie cucerite, seduse si atrase de persoana care le confirma si le sustine feminitatea prin personalitatea acesteia... nu stiu daca intelegi ideea, e simpla oricum

| alexmircescu13 a răspuns:

Este o afirmatie facuta la repezeala, ca toate afirmatiile care generalizeaza fara rost (ex: 'barbatii sunt niste porci', 'toate femeile sunt curve', lista poate continua). Nu exista razboiul sau dihotomia intre barbati si femei, exista oameni, fiinte umane cu personalitati si caracteristici distincte. Asta cu 'razboiul sexelor' sau mai stiu eu ce imparteli facute pe coltul mesei sunt idei de telenovela izvorate din diverse frustrari sau experiente personale neplacute. Sanatate si bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| MauiNight a răspuns:

Daca tigroaica este blanda cu mine, atunci ii ofer toata dragostea mea.

| Tiu_Marius_1993 a răspuns:

Pararea mea ca depinde de oameni...Sunt si barbati care vor numai dragoste dar si femei care vor numai sex...

| GheorgheTudorDragusanu a răspuns:

Iubire. A iubi. Evident că nu m-am dorit vorbind despre asta, aici, acum. Într-un milion însă de alte ocazii, a fost şi va rămâne un subiect pe care nu îl pot ocoli. Acum vorbesc însă despre dorinţă. A dori. Fiinţa noastră nu e decât un rob al pasiunilor noastre, iar timpul nu înseamnă nimic pentru intensitatea lor. Altminteri, de ce am spune "te doresc ca la început", dacă nu începutul ar fi etalonul primordial al patimii noastre? Dragoste deci, la prima vedere – percepem o realitate cu un simţ, o disecăm cu un altul, interior, pe care nu l-am cunoscut
niciodată destul de bine. Dorinţă iată, până la ultima răbufnire din noi, lipsită parcă de oricare raţiune şi totuşi, mai raţională decât toate. Mintea noastră, e una lipsită de vlagă, gândul nostru e un plod avortat al minţii, vitregit de strălucire; nădejdea e una care spre nicăieri nu ne duce, dacă în accidentul stupid al fiziologiei, ne descoperim
lipsiţi de dorinţă. În acest fel le vede un bărbat; nu văd de ce le-ar vedea altfel o femeie...

| AncaAlexandra a răspuns:

Aiurea